George Friedman-nel, az amerikai Geopolitical Futures alapítójával készített interjút a Figyelő. A szakértő a lapnak kiemelte, a geopolitikában nem mindig a legkomplikáltabb megközelítés a célravezető.
A geopolitikai szakértő a lap kérdésére reagálva elmondta, nagy baj, hogy Európának nincs katonai ereje, nincs rendben, hogy Amerikától várja a segítséget anélkül hogy hozzájárulna a költségekhez. Hozzátette, Magyarországnak tisztában kell lennie azzal, hogy független, bár ezt szerinte az EU sokszor nem tudja értelmezni. Úgy vélte, az Egyesült Államok elnöke nem a legfontosabb hatalmi tényező, a kormányzatnak csupán az egyik ágát vezeti, ami ráadásul nem is a legerősebb. Hozzátette:
A Trump által keltett zaj nem azonos az Egyesült Államokkal és annak 330 millió lakosával
A Geopolitical Futures alapítója úgy véli megváltoztak az idők, az USA most azt szeretné tudni, hogy ki van vele, illetve ki ellene és az oroszokkal kapcsolatban is egészen más a megítélése országának. A NATO kapcsán a szakértő elmondta, nem érti, hogy mit keres bárki is a szervezetben, akinek nincsen katonai ereje. Úgy véli el lehet ítélni, amit Trump csinál, de az elnök valójában egy régóta húzódó vitát szeretne most lezárni azzal, hogy megköveteli, a tagországok bevethető hadsereggel rendelkezzenek. Úgy gondolja a geopolitikában különbséget kell tenni a szereplők vágyai, céljai és képességei között.
A legfontosabb a katonai képességek javítása. Ahol az amerikai érdek nem érintett, oda az európaik egyedül mennek. Ahol közös az érdek, ott közösen kell fellépni. Ezt minden nemzetnek magának kell eldöntenie – fogalmazott.
Hozzátette, teljesen rendben van, ha egy ország nem képes teljesíteni a feltételeket, de akkor lépjen ki a szövetségből. Szerinte Európában az egyik legnagyobb probléma, hogy az országok nem osztják meg egymás terheit, pedig egymástól függenek. Ezért gondolja úgy, hogy a nemzetállam marad hosszabb távon is a meghatározó szereplő. Ez szerinte rendben is van, viszont az európai országoknak meg kell érteniük, hogy ahogyan ők is, az amerikaiaknak is a saját érdekeiket kell nézniük elsősorban.
Az Egyesült Államok erkölcsi értékekre épül. Volt egy polgárháborúnk, ahol 600 000 ember áldozta fel az életét. Az EU-ért vajon hányan tennék meg ugyanezt?
A szakértő arról is beszélt, hogy az oroszok nem annyira erősek, mint amennyire gondolják őket, sok dologról beszélnek, amit valójában nem tennének meg. Úgy véli Szófiának csatlakoznia kellene Oroszországhoz, Magyarország, Lengyelország és Románia viszont igenis számít. Szerinte valós opció egy közép-európai szövetség, hiszen a régiónak közös a történelme, és ezért hasonló módon látják ezek az országok a világot.
A teljes interjú a Figyelő csütörtöki számában olvasható. Címlapfotó: Mandiner.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS