
Bajor miniszterelnök: Mindenkinek ki kell szabadulnia az álomgyárból, szükségünk van Orbánra

A menekültválság megoldásához szükség van Magyarországra, a schengeni határállamokat pedig segíteni kell, és nem démonizálni őket - mondta Horst Seehofer bajor miniszterelnök vasárnap este Münchenben, miután a német szövetségi belügyminiszter bejelentette, hogy Németország ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést.
Horst Seehofer elmondta, hogy telefonon beszélt Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Orbán Viktor és „Magyarország nélkül nem lehetséges a problémák megoldása". Mindenkinek ki kell szabadulnia az "álomgyárból", mert "szükségünk van Orbánra a téma megoldásához". A bajor miniszterelnök „az európai jog és a jogállamiság szabályaiból" kiindulva tárgyalt erről a magyar miniszterelnökkel, és a párbeszédet a következőkben "elmélyítik" majd.
A schengeni határállamokra, Görögországra, Olaszországra, Magyarországra hárul a legnagyobb feladat, segíteni kell őket - mondta Horst Seehofer. Beláthatatlan következményei lesznek, ha a tagállamok egymás támogatása helyett "egymásnak esnek".

A bajor miniszterelnök a tartományi kormány válságülése, illetve azután nyilatkozott, hogy Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter vasárnap este bejelentette, a menekültválság miatt Németország ideiglenesen ismét visszaállítja a határellenőrzést. Horst Seehofer nyilatkozatában kiemelte, a határellenőrzés ideiglenes visszaállítása „nagyon fontos jelzés az egész világnak, és Németországon belül is".
A határellenőrzés ideiglenes visszaállítása elkerülhetetlen volt, mert a "jogállamiság kapitulációja" fenyegetett az emberáradat miatt. A folyamatokat szabályozott mederbe kell terelni, „rendszerre, rendre, szabályokra van szükségünk" - jelentette ki a bajor miniszterelnök.
Horst Seehofer - aki egyben a szövetségi szinten a szociáldemokratákkal (SPD) nagykoalícióban kormányzó CDU/CSU pártszövetség kisebbik pártja, a CSU elnöke is -, aláhúzta, Németország elérkezett a lehetőségei határához. A határellenőrzés ideiglenes visszaállítása nélkül „Törökország, a Közel-, és a Közép-Kelet valamennyi menekülttábora előbb-utóbb Németország területére került volna" - mondta. Az ellenőrzés visszaállítása egyelőre határozatlan időre szól, és ha "kitérő mozgásokat" tapasztalnak, megfontolják, hogy más határszakaszokra is áthelyezik az intézkedés súlypontját.
Forrás: MTI Fotó: fullank.com