Bár Magyarországon az Alt-Right mozgalom létezéséről és lényegéről csak kevesen tudnak, mégis vannak olyan itt élő külföldiek, akik a lehető legkomolyabban tevékenykednek a mozgalomban, ami charlottesville-i események miatt most ismét a figyelem középpontjába került. A PestiSrácok.hu felkereste az amerikai-magyar származású, de Magyarországon élő Mészáros Melissát, hogy mesélje el a történetét, és világosítson fel minket arról, hogy mi is az “alternatív jobboldaliság” lényege, és hogyan nyilvánulhatna meg a mozgalom a magyarországi politikai keretek között. Melissát egyrészt az altright.com-ról, másrészt a YouTube videóiról ismerhetik az internetezők.
Mészáros Melissa, az Alt-Right mozgalom oszlopos tagja New Jersey-ben született, ahova édesapja költözött még egykori munkája miatt. Családjával egészen 15 éves koráig élt ott, majd visszaköltöztek Magyarországra, amikor édesapja nyugdíjba ment. Melissa szüleivel otthon mindig is magyarul beszélt, az angolt csak az iskolában tanulta meg, ahol a magyar nyelv némileg háttérbe szorult. Elmondta, hogy New Jersey-ben egy elég komoly magyar közösség él, akik a szokásosnál jobban összetartanak és büszkék a magyarságukra.
Mindig konzervatív beállítottságú voltam, amit a szüleimtől “örököltem”. Mindig érdekelt az igazság, és mindig szerettem volna tudni, mi történik valójában a háttérben, de nem hiszek a fanatizmusban, és nem igaz, amikor az emberek azt állítják, hogy az Alt-Right szélsőséges. Szerintem ez a közösség az, akik valóban az igazságot képviselik.
– meséli.
Melissa 2015-ben kezdett YouTube videókat készíteni, mert úgy gondolta, hogy sok vegyes információ van a migránsválsággal kapcsolatban itt Magyarországon. Zavarta, hogy a mainstream nyugati média nem mondja el az igazat, ezért érezte szükségét annak, hogy felszólaljon a témában. Ekkor került bele még jobban a közösségi médiába, ami azt eredményezte, hogy elkezdett beszélgetni olyanokkal, akik benne voltak alternatív jobboldali körökben. Így került kapcsolatba az altright.com alapítójának, Daniel Friberg csapatával, akiket nagyon érdekelt a munkássága.
Életstítlus, beállítottság, mozgalom és közösség?
A legfontosabb megérteni azt, hogy az Alt-Right nem egy politikai párt. Ez egy ideológia, egy kulturális mozgalom, amelynek lényege, hogy kapcsolatot teremtsünk az emberekkel, felnyissuk a szemüket és megértessük velük az igazságot. De akár az is a célok között szerepel, hogy megtanítsuk az embereket, hogyan élhetnének jobb életet. Az egész egy beállítottság. Amit el akarunk érni az a megelégedettség a fehér emberekben. Az Alt-Right alapját a tradicionalizmus biztosítja, a célja pedig, hogy inspirálja az embereket, akik érzik, hogy rosszul mennek a dolgok, ez pedig a legmagasabb öngyilkossági rátával és a legnagyobb számú depresszióssal párosul. Sok időt töltünk azzal, hogy ezzel foglalkozunk, és segítsünk az embereknek abban, hogy tiszteljék az elfeledett kultúrájukat.
– magyarázza. Véleménye szerint ha megnézünk más kultúrákat, akkor azt látjuk, hogy a lehető legtermészetesebb dolog az, ha tiszteled az elődeidet, szereted a családodat és a kultúrádat. Melissát természetesen megkérdeztünk az Alt-Right lényegéről, tekintettel arra, hogy itthon csak nagyon kevesen ismerik a jelenséget:
Mi szeretjük a többi kultúrát is, tiszteljük a különbözőségeket és a különböző embereket. Emellett persze leginkább magunkat támogatjuk, csupán azt szeretnénk, hogy legyen egy helyünk, ahol nyugodtan élhetünk egy normális életet a saját kultúránkban. Az Alt-Right egy amerikai konzervatív mozgalom, de elutasítja a klasszikus republikánus konzervatívokat, mert szerintük ők nem képviselik a fiatalokat és a jövőt, helyette inkább saját magukat szeretnék igazolni, ami folyamatos háborút eredményez. A közösségben egyébként majdnem mindenki 35 év alatt van.
Magyarországon ismeretlen, mégis vannak szimpatizánsok
Hogy az Alt-Right adaptálható-e a magyar politikai körülményekhez nem világos, változtatások nélkül valószínűleg nem. Megtudtuk a beszélgetés során azonban, hogy vannak olyan szervezetek, akik szimpatizálnak a közösséggel hazánkban is, ilyen például a Betyársereg, vagy az Erő és Elszántáság, bár ezek a szervezetek nem nevezik magukat Alt-Rightnak, hiszen az egész teljes egészében egy olyan amerikai “találmány”, amely a magyar közösség számára gyakran nehezen értelmezhető. A közösség tagjai úgy gondolják, hogy azért sem fontos, hogy mindenki használja az Alt-Right kifejezést, mert a lényeg az összetartás, vagyis hogy amikor fontos kérdések kerülnek napirendre, mint például a charlottville-i Unite the Right (Egyesítsük a jobboldalt) esemény, akkor mindenki összefogjon. Úgy vélik, épp ez a lényeg: egyesíteni a jobboldalt.
Nem hiszem, hogy szükséges Magyarországon használni az Alt-Right kifejezést, mert itt kiváló jobboldali közösség, egy nagyszerű nemzeti mozgalom van. Jó lenne, hogy amikor események megrendezésére kerül sor, akkor támogatnának minket.
A lokalitás a lényeg, a többin úgysem lehet változtatni
Melissa úgy véli, hogy az Alt-Right elsősorban a lokális cselekvésről szól, nem pedig arról, hogy olyan világpolitikai eseményekkel foglalkozzanak, amelyre úgysem lehetnek hatással. Ennek ellenére azért megpróbáltunk rákérdezni az amerikai-magyar kapcsolatok lehetséges jövőbeli alakulására is. Ezzel kapcsolatban azt a választ kaptuk, hogy talán jobb is, hogy Trump listáján nem szerepel kiemelt helyen jelenleg hazánk, mert így van a legkisebb esély rá, hogy bármibe is bele szeretnének avatkozni Washingtonból. Az észak-koreai helyzettel kapcsolatban Melissa úgy véli, most Trump pont ugyanazt csinálja, mint egykor Obama: háborúba megy a támogatásért, ami nem a legjobb taktika, de majd meglátjuk, hogy mi lesz belőle.
Én egyébként nem a jobboldalt, hanem az Alt-Right mozgalmat támogatom. Azért szavaztunk Doland Trumpra, mert azt gondoltuk, hogy akkor ő volt a legjobb opció, annak ellenére, hogy nem értünk vele egyet 100 százalékban. Azt szeretnénk elérni, hogy az elnök betartsa a választási ígéreteit. Sajnos eddig azt láttuk, hogy nem ezt teszi valamilyen oknál fogva.
– tette hozzá
Nagy gond a rossz hírnév
Sok olyan ember van az Alt-Right szimpatizánsai között, akik egyetértenek a közösség tagjaival ugyan, de nem kívánnak részt venni semmilyen eseményen, illetve a szociális médiában sem terjesztik nézeteiket. Ennek oka, hogy állítólag a mainstream média előszeretettel feketíti be ezeknek az embereknek a nevét, és érthető módon sokan a karrierjükre, magánéletükre szeretnének fókuszálni és félnek az esetleges negatív következményektől. Nem rég beszélgettem egy angol sráccal, aki a karrierjével akar foglalkozni, a karrierjére koncentrálni, és fél, ha előállna, és valami köze lenne az Alt-Righthoz, akkor az negatív hatással lenne az életére. Ez nem gyávaság, mindenki maga dönti el, hogy mennyire és hogyan támogat minket.
emelte ki Melissa, akinek eddig nem volt komoly konfliktusa a nézetei miatt, ha nem számítjuk a Magyar Narancs által róla közzétett írást, amit a legkevésbé sem lehet komolyan venni.
Időpocsékolás liberálisokkal veszekedni, mert soha nem fogják megváltoztatni a véleményüket.
– mondja.
A paranoia egyébként nem feltétlenül alaptalan, Melissát például cikkünk írása közben le is tiltották a Facebookról azért, mert az altright.com Facebook oldalára posztolt cikkeket. Melissa azt is elmondta, hogy a közösségben sok embert megfigyelnek, néha azokat is, akik csak egy kicsit is kötődnek a közösséghez. A charlottesville-i események miatt egyébként cikkünk megírásának a pillanatában is állítólag harc zajik az Alt-Right tartalmak ellen. Melissa elárulta, hogy sok ismerősének a weboldalait támadják, illetve van, akikenk a PayPal fiókja is törlésre került. Emellett természetesen a szobordöntögetés mellett folyamatosan megy Donald Trump lemondatásával kapcsoaltos hisztéria is. Ilyen intenzíven talán Trump megválasztása óta nem ment a hőbörgés.
Hosszú az út, rengeteg a terv
A magyarországi Alt-Right szimpatizánsoknak rengeteg ötletük van azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne előremozdítani a mozgalmat és bővíteni a közösséget. Ezt részben eseményekkel, részben pedig internetes kampányokkal, tartalmakkal képzelik annak reményében, hogy elérik azokat, akik egyetértenek, és mindig is szerettek volna egy aktív közösséghez tartozni. Néhányan például a múlt héten vasárnap a charlotteville-i eseményekkel való szolidaritásként fáklyagyújtást szerveztek a Batthyány térre, de sok hasonló megmozdulás van még tervben.
Vezető kép: Szerencsés D. Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS