A Bunge, a Cargill és a Glencore óriásvállalatoknál is vizsgálódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a magyarországi adócsalásokkal összefüggésben, az adóhatóság eddig több, mint 3000 kapcsolódó vizsgálatot folytatott le, miközben a három cég valamennyi gazdasági kapcsolatát, beszállítóját és vevőjét is vizsgálat alá vonta – tudta meg a PestiSrácok.hu. A három multi a hatalmas összegű visszaigényelt ÁFA és a beszállítói láncuk kockázata miatt került a NAV látókörébe, miközben Horváth András volt NAV-tisztviselő és az amerikai ügyvivő azt az ellenkező látszatot kelti, mintha a Bunge nevű gabona- és étolajcéget érte volna jelentős kár, vagy zsarolási kísérlet. A Privát Kopó a múlt hónapban egy 18 milliárd forintos (!) áfavisszaélést elkövető gabonakereskedő bűnszövetkezetre hívta fel a figyelmet, amelynek az egyik legnagyobb felvásárlója a Bunge Zrt. volt. A cikk alapállításait a PestiSrácok.hu informátorai is megerősítették, sőt, tovább is mentek annál.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
A Bunge mellett másik két külföldi óriásvállalat, a Glencore és a Cargill is részese annak a céghálónak, amit a magyar adóhatóság térképezett fel a hazai adócsalásokkal összefüggésben – írta meg a Magyar Nemzet, megemlítve azt is, hogy a társaságok közül kettő egy több száz millió dolláros argentin adócsalási ügyben is érintett. A PestiSrácok.hu ugyanakkor azt is megtudta, hogy a NAV konkrétan a három óriásvállalatnál is vizsgálódik a magyarországi adócsalásokkal összefüggésben. Információink szerint az adóhatóság eddig több, mint 3000 kapcsolódó vizsgálatot folytatott le, miközben a három cég valamennyi gazdasági kapcsolatát, beszállítóját és vevőjét is vizsgálat alá vonta. Úgy tudjuk, a Bunge, a Cargill és a Glencore cégek a visszaigényelt ÁFA értéke és a beszállítói láncuk kockázata miatt került a NAV látókörébe. Információink szerint a láncolatban az átlagosnál jóval több adóminimalizáló vállalkozásra bukkant az adóhatóság, amelyeket alacsony tőkével alapítottak, de ennek ellenére jelentős forgalmat bonyolítanak. Értesüléseink szerint tavaly már a 43 milliárd forintot is elérte a teljes gabonavertikumban a nettó adókülönbözet összege, pedig 2008-2009-ben még 2-5 milliárdról szóltak a becslések.
Horváth András félinformációi
Érdekes, hogy a jelenségre Horváth András volt NAV-tisztviselő is utalt. A PestiSrácok.hu értesülései szerint Horváth is részt vett azon az értekezleten, amelyen döntés született a három amerikai érdekeltségű vállalat vizsgálatáról, de az ügy végkimeneteléről – elbocsátása miatt – már nem rendelkezett hiteles információkkal. Horváth tehát csak azt tudhatta, hogy a NAV célkeresztjébe kerültek az amerikai cégek, de az már nem juthatott a tudomására, hogy a vállalkozások részesei is egy gyanús céghálónak. Emlékezetes, Horváth a Népszavában már azt is bedobta, hogy a Bunge-botrányban korrupciós kísérletről is tud, holott könnyen lehet: keveri, vagy legalábbis összemossa a bűnösöket az áldozatokkal. Elképzelhető, hogy az André Goodfriend amerikai ügyvivő által bedobott korrupciós ügy egyfajta előcsapás volt, mielőtt a már évek óta folyó adóhatósági nyomozás okán ráborul a bili az amerikai óriáscégre. A repce- és napraforgómag felvásárlásánál feltételezhető hatalmas áfavisszaélés ügye ugyanakkor nem zárja ki a lehetőségét, hogy a Bunge-t az értékesítési oldalon, az étolajpiacon ezzel párhuzamosan valóban kár érte az áfázás miatt.
A Privát Kopó a Bunge-t is megnevzte
Portálunk egyik olvasója a Privát Kopó egyik cikkére (ITT) is felhívta a figyelmünket, amely egy 18 milliárdos magyar-szlovák áfacsalásról szól, és amely adócsaló cégláncolatnak – a portál szerint – éppen a Bunge az egyik legnagyobb vásárlója. Kicsit nyomoztunk az ügyben és a PestiSrácok.hu-nak többen is megerősítették, alátámasztották a Privát Kopó értesüléseit. A portál ugyanis arról írt, hogy 2009-től 2012 júliusáig (a fordított áfa bevezetésének időpontjáig) mintegy 400 ezer tonna napraforgómagot és repcemagot futtattak át egy több gazdasági társaságból álló szlovák-magyar cégláncolaton, amellyel összesen mintegy 18 milliárd forint kárt okozhattak a szlovák és a magyar államnak az áfacsalás-sorozat irányítói. Az ügy egyik érintettje Welsz Tamás szlovákiai kapcsolatába tartozó, rejtélyes körülmények között elhunyt Dömény Zoltán volt, aki a szlovákiai székhelyű Feed Trade cég tulajdonosaként volt részese a céghálónak. Ismert, Dömény Zoltán búcsúlevelét felesége találta meg, s ebben a férfi feltárta az ügy hátterét, megnevezve azokat a társaságokat és személyeket, amelyek/akik résztvevői voltak az összességében mintegy 18 milliárd forintos áfacsalás-sorozatnak. A Privát Kopó információja szerint Dömény három magyarországi és öt szlovákiai cégről közölt adatokat levelében, amelyekkek vállalkozása kapcsolatban volt, leírta a pontos számlázási sorrendet is. A három magyarországi cég: DJ Impex Kft., RAAB-CREDIT Bt., TrackBack Kft. A Privát Kopó szerint Dömény így írta le részletesen, hogyan működött az áfacsalásokra specializálódott cégláncolat.
Eszerint a magyarországi termelő eladta a gabonát Szlovákiába, a ROSETO s.r.o.-nak. A termelőnek – mivel külföldre adta el az árut – az értékesítés áfa mentes volt. A ROSETO s.r.o. Szlovákiában eladta az árut Dömény vállalkozásának, a Feed Trade s.r.o.-nak. A Feed Trade a ROSETO-tól már áfával vásárolta meg az árut, ám ROSETO nem vallotta be, és nem fizette meg az áfát a szlovák adóhatóságnak. Ezt követően az árut a Feed Trade s.r.o. eladta a pozsonyi székhelyű MERKANTA INTERNATIONAL s.r.o. nevű cégnek – ugyancsak áfával. A MERKANTA INTERNATIONAL s.r.o. viszont a gabonát áfa mentesen értékesítette Magyarországra, a DJ-IMPEX Kft-nek, amely továbbadta az árut a ZS-AGRO Kft-nek, már áfával növelt áron, de a DJ-IMPEX az áfát nem vallotta be, és nem fizette meg a NAV-nak. Az árut a cégláncolat végén álló ZS-AGRO Kft. magyarországi feldolgozó cégeknek értékesítette. Ugyanilyen cégláncolatok voltak felállítva a többi céggel is.
Százmilliókkal tartoznak, milliárdokat forgatnak
A PestiSrácok.hu a szóban forgó cégeknek az OPTEN céginformációs rendszerében is utána nézett, és kiderült közülük több is szerepel az adóhatóság 100 millió forintot meghaladó, 180 napon túli adótartozással rendelkező „feketelistáján”, és már a felszámolási eljárások is megindultak. A ZS-AGRO Kft. például alig több mint ötmillió forintos adózott eredményt jelentett le, miközben éves árbevétele az egymilliárd-kétszázmillió forintot is meghaladta. Megismételjük: a Privát Kopó úgy tudja, az áfacsaló cégláncolat egyik legnagyobb vásárlója az amerikai tulajdonban álló, budapesti székhelyű Bunge Zrt. volt.
Dömény egyébként Szlovákiában és Magyarországon is több alkalommal is találkozott a Simon-ügy kulcsfigurájával, Welsz Tamással.
A PestiSrácok.hu egyik, az ügyet jól ismerő informátora arra is felhívta a figyelmünket, nem véletlen az, hogy az amerikai Bunge csak 2011-ben tette szóvá a NAV-nál a magyarországi áfacsalásokat, éppen azután, hogy a fordított áfafizetés lehetőségével a magyar kormány bezárta az adócsalói kiskaput. „Miért van az, hogy a vállalatot előtte nem zavarta az, hogy bűnözői körök éves szinten közel százmilliárd forintot csalnak el a gabonapiacon, de az már szúrta a szemét, amikor az áfacsalók átnyergeltek az étolaj, a cukor, a kávé és a zúzott kő áfájának zsebre tételére” – tette fel sejtelmesen a kérdést informátorunk.
Az ügyben egyébként a Bunge Zrt.-t is kerestük, a cég írásos megkeresést kért. Levelünket, kérdéseinket elküldtük, cikkünk megjelenéséig még nem kaptunk választ. Szerettük volna továbbá a NAV bűnügyi szóvivőjétől, Sárközi Alexandrától megtudni, hogy az információinkkal és a Privát Kopó értesüléseivel érintett bűnszövetkezet ügyében valóban folyik-e még a nyomozás, ám ő későbbre, emailban ígért választ.
FRISSÍTÉS:
Sárközi Alexandra, a NAV bűnügyi szóvivője arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy büntetőeljárások folynak a magyar-szlovák gabonakereskedő bűnszövetkezet mintegy 18 milliárd forint értékű áfacsalási sorozatának ügyében. Portálunk kérdéseire azt válaszolta Sárközi Alexandra, hogy “a Privát Kopó cikkében hivatkozott levél megérkezett a pénzügyi nyomozókhoz, az abban szereplő használható érdemi információk alapján megtettük a szükséges intézkedéseket és büntetőeljárások is folynak”. Sárközi Alexandra ugyanakkor leszögezte, konkrét cégekkel, személyekkel kapcsolatban nem tud információt megosztani a nyilvánossággal.
Vezető képünk a PestiSrácok.hu montázsa.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS