Ki ne akarna egy százhatvan éves budai arborétumban telket vásárolni? A Corvinus Egyetem átalakítása miatt a hallgatók a diplomájuk értékét, az oktatók az oktatás minőségét féltik. A budai karhoz tartozó Budai Arborétum azonban éppúgy áldozatul eshet az átszervezésnek, ahogyan az 2003 környékén egyszer már majdnem megtörtént. Az oktatási államtitkárság a tiltakozások kapcsán félretájékoztatásról és önös érdekekről beszél, hiszen az oktatás a jelenlegi oktatókkal a jelenlegi helyen zajlik majd tovább a tervek szerint. Az államtitkárság közleménye azonban nem említi a Budai Arborétum további sorsát.
SUSÁNSZKY MÁTYÁS PÁL – PestiSrácok.hu
Május második felében jelentek meg hírek arról, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma szétbontaná a Corvinus egyetem különböző képzéseit. Az átszervezéseket követően az élelmiszertudományi és kertészettudományi képzéseket a Szent István Egyetem hasonló képzéseivel vonnák össze. A hallgatók egyetemi diplomájuk rangjának esésétől, az egyetem tanárai az eddig felépített Corvinus-brand erodálódásától tartanak. Nem először merül fel továbbá, hogy a budai karhoz tartozó értékes ingatlanvagyont jelentő arborétumot kiprivatizálnák az átszervezést követően. Csak önös érdekből gerjesztett hisztériakeltésről és félretájékoztatásról van szó, vagy jogos félelmek húzódnak meg a tervezett átalakítás mögött?
Két világháborút is túlélt
A Budai Arborétum története dr. Entz Ferencnek, a szabadságharc orvosának köszönhetően kezdődött 1853-ban a Haszonkertészeket Képző Gyakorlati Tanintézmény magalapításával. Az intézmény igazgatósági épülete körül, akkor még kisebb területen indult meg az arborétum növényvilágának telepítése. Ekkor ezer féle fa és cserje, valamint kilencven évelő faj nyert elhelyezést a három hektárnyi területen, mely később több mint háromszáz növényfajjal gazdagodott. A második világháború jelentős károkat okozott a növényállományban, egyes fák ma is magukon viselik a háború okozta sérüléseket. A háborút követően a tanintézmény kertészeti telepe fokozatosan szerveződött át önálló, növényállománnyal folyamatosan bővülő arborétummá.
Az arborétummal szerves egységet alkotó tanintézmény 1939-ben nyerte el az akadémiai rangot, és Kertészeti Egyetem néven 1968-tól működött önálló intézményként. A rendszerváltást követően a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem 2000-ben vesztette el először önállóságát, amikor a Szent István Egyetembe olvasztották be. A nem kis ellenállásba ütköző sikertelen integráció után a Budapesti Corvinus Egyetem szervezeti egysége lett, ebben az intézményi formában azonban nagyobb önállóságot élvezett. Az arborétum területén jelenleg a Corvinus Egyetem tájépítészeti valamint kertészettudományi kara, és az Entz Ferenc Könyvtár és Levéltár kapott helyet.
Az arborétum nem egyszerű díszlet
A Corvinus Egyetem részéről a PestiSrácok.hu-nak megszólaló dr. Hegedűs Attila egyetemi tanár, az MTA doktora szerint az arborétum nem egyszerű díszlet a képzések számára. Az oktatás átszervezésével megszűnne a terület történelmi integritása, amely már 160 éves múltra tekint vissza. Ha a képzést a Szent István Egyetemhez utalják, elveszik az oktatás eddigi autonómiája. A Corvinus karai az érintett szakterületeken messze magasabb színvonalat képviselnek a Szent István Egyetem hasonló képzéseinél, az átszervezés így a minőségpolitika rovására történne, hiszen a minőségi képzést érintő döntések is kikerülnek az eddigi oktatói gárda kezéből.
fotó: faninfo.hu
Az alulfinanszírozottság nem változik
Hegedűs Attila szerint az alaphelyzet az, hogy az említett szakok alulfinanszírozottak, emiatt az intézményekre bízzák a hiány előteremtését. Az államtitkárság célja az oktatás racionalizálása, ezért akarják összevonni a képzéseket egy intézmény égisze alá. A kérdés az, hogyan lesz megvalósítható az összevonás, és fenntartható a képzés, ha az alulfinanszírozottság továbbra is fennál. Az oktatók aggodalma abból táplálkozik, hogy bár az államtitkárság egyelőre kijelentette, nem szándékozik az oktatás helyszínén változtatni, a Szent István Egyetem az említett alulfinanszírozottság miatt később ugyanúgy kénytelen lesz megfontolni, hogy megválik az értékes ingatlantól.
Egyszer már majdnem eladták
Az államtitkárság kommunikációja azért fals, mert folyamatos cáfolatai mellett megpróbálja futóbolondként, a hallgatók közt rémhíreket terjesztőként feltüntetni az oktatói gárdánkat – mondta lapunknak Hegedűs. Holott –és itt a lényeg – éppen tizenkét évvel ezelőtt ugyanígy felmerült az arborétum kiprivatizációja. Ráadásul akkor is éppen így kezdődött, azaz a Szent István Egyetemmel való összevonással. Bár már kevesen emlékeznek rá, de az akkori privatizációt az utolsó pillanatban sikerült megakadályozni, amire már az egyetem akkori vezetése nem volt képes, mert az összevont szenátusban nem tudta érdekeit érvényesíteni. Akkor az egyetem hallgatói élőlánccal tiltakoztak az arborétum eladása ellen, és a befektető végül közölte, ilyen áron nem kell neki az ingatlan. Bernát Jenő az egyetem akkori dékánja az összevonást követő két-három évet a 25 éves egyetemi időszak legsötétebb idejének nevezte. Ezután végül sikerült kiválnunk az összevont intézményből emlékeztetett Hegedűs.
Fotó: 11.kerület.ittlakunk.hu
Nem kell félteni a kampuszt
A Budapesti Corvinus Egyetem budai kampuszán tervezett átszervezésekkel kapcsolatban Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár reagált a tiltakozók felvetéseire. Az államtitkár szerint „nem kell megvédeni a budai kampuszt”, ugyanis az átszervezést követően ugyanazon a képzési helyen ugyanazok oktatják majd a hallgatókat. Palkovics László jelezte, hogy akik a Corvinus egyetemen kezdték meg a tanulmányaikat, ez a diplomájukban is szerepelni fog.
Az államtitkárság hangsúlyozza továbbá, hogy a budai karok 12 évvel ezelőtti integrálása az akkori Közgazdaságtudományi Egyetembe előzetes hatástanulmányok nélkül, tisztán politikai és nem szakmai indokok alapján történt, így volt lehetséges, hogy a gazdaságtudományokkal nem rokon élettudományi karok egy egyetemként működhessenek. A fenntartó biztosítja, hogy a budai karok Szent István Egyetembe történő integrálásával létrejövő agrárképzési központ sokkal magasabb színvonalú képzéseket és értékesebb diplomát nyújt majd az érintett karokon tanuló hallgatóknak.
A fenntartó garanciát vállal, hogy nem lesz eladás
Palkovics László államtitkár a PestiSrácok.hu kérdésére elmondta, a minisztérium többször is határozottan kijelentette, hogy a Budai Campus és a hozzá tartozó arborétum továbbra is kizárólag felsőoktatási célokat szolgálhat. Az ingatlan eladása és egyéb hasznosítása nem került napirendre, és a fenntartó elkötelezett abban, továbbá garanciát vállal arra, hogy ez a továbbiakban is így marad.
Kezdőkép: ittlakunk.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS