“Megkeresett bennünket egy jogász, akit nem szeretnék megnevezni, de Czeglédy Csabát képviseli, és felajánlotta, hogy ha átküldjük Alexandrával a kettőnk számlaszámát és hogy hány órát dolgoztunk, bennünket azonnal kifizetnek. Ennek az lett volna az ára, hogy hallgatunk és nem fordulunk nyilvánossághoz” – mondta el ma reggel a PestiSrácok.hu-nak Kéri Ámon. A károsult diákok csoportjának szószólója úgy reagált a “vesztegetési kísérletre”, egyértelmű, hogy meg akarták venni a két hangadó, ő és Fidler Alexandra hallgatását, de ennél undorítóbbat el sem tudna képzelni és esze ágában sincs elfogadni az ajánlatot.
Nem bírja a médianyomást Czeglédy Csaba. Ahogy arról beszámoltunk, az előzetesben ülő szombathelyi MSZP-s politikus, aki Gyurcsány Ferenc és Botka László ügyvédje volt eddig, mindent elkövet, hogy elhallgattassa a hangadókat. A Központi Nyomozó Főügyészség nyomozást indított, mivel egy bejelentő azt állította, hogy 4 millió forinttal kísérelnék meg Czeglédy körei lefizetni az eljáró ügyészt, ha nem kezdeményezi egy olyan gyanúsított előzetes letartóztatásának meghosszabbítását, aki a rácsokon kívül tanukat tud elhallgattatni, és bizonyítékokat tud eltüntetni. Ezt követően – portálunknak adott interjúja szerint – Szabó Bálintnak, a Szeviép-károsultak, illetve a Human Operator Zrt. felnőtt károsultak képviselőjének kínáltak több tízmillió forintot, ha leállítja magát.
Az aranyifjú ennél is tovább ment – talán azt gondolta, hogy kis diákok, akiknek az a pár tízezer forint létkérdés, könnyebben megadják majd magukat. Ám úgy tűnik, tévedett. A huszonéves fiatalok igazi leckét adtak tartásból és becsületből és azt üzenik Czeglédynek:
ocsmány dolognak tartják, hogy így akarta megvásárolni őket, és eszük ágában sincs elfogadni a judáspénzt.
Kéri Ámon portálunknak elmesélte, hogy hétfőn kapta a megkeresést egy ügyvédtől, aki azt írta, hogy Czeglédy Csabát képviseli. A nem kissé hatásvadász üzenet szerint Czeglédy a hírekből értesült arról, hogy ő, azaz Kéri Ámon nem kapta meg a bérét, amiért megdolgozott, és ezt most szeretné megtéríteni neki. Persze rögtön a másik hangadó, Fidler Alexandra elérhetőségét is tudakolja, hogy neki is fizethessenek. A jogász sorait azzal zárta, hogy levele nyilvánosságra hozatalához nem járul hozzá, egyben meg is fenyegeti a fiatalt, ha ezt mégis megteszi, akkor azzal személyiségi jogokat sért. Azt viszont leszögezi, amikor már megkapta a pénzét, azt majd közölheti a nyilvánosság előtt.
Kéri Ámon azt mondta, el sem gondolkozott azon, hogy elfogadja az ajánlatot. Ugyanakkor azt üzeni Czeglédy Csabának, hogy ne ügyvédein keresztül üzengessen egy-két károsultnak, hanem írjon nyílt levelet és egyként szólítsa meg mindazokat a diákokat, akik miatta nem kapták meg a pénzt, amiért megdolgoztak. A károsultakat gyűjtő Facebook csoportnak jelenleg 800 tagja van. Nekik 20.000-120.000 forintig terjedő összeggel tartoznak, átlagosan 50.000-60.000 Forinttal, ami egy diák esetében létkérdés.
Százmilliós tartozásból kétszázezret fizettek volna ki…
Megkerestük a megkárosított diákok képviseletét ellátó ügyvédet, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetségének elnökét, aki azt mondta, ügyvédként, és apaként is felháborítja, ami történt. Felajánlották a két fiatalnak, hogy amennyiben jogi következménye lenne a kiállásuknak, abban is képviseli fogják őket.
Fiák István szerint körülbelül 100 millió forintra tehető az az összeg, amivel a Human Operator Zrt., illetve az IdeHaza iskolaszövetkezet tartozik. A két szószóló diáknak, akiket most gyakorlatilag meg akartak venni, pedig csak 200.000 forintot kellene kifizetni.
Milyen maffiamegoldás ez, hogy a két hangadót megvesszük, jól megfenyegetjük?
– teszi fel a kérdést az ügyvéd. Fiák István büszke a társaik mellett kiálló diákokra, kollégájának pedig azt üzeni, gondolkodjon el azon, milyen etikai vétséget követett el a fenyegetéssel. Hiszen ezért akár egy kamarai fegyelmi eljárással is számolhat a Czeglédyt képviselő jogász.
– Köszönjük a Fidesz frakcióvezetőjének, hogy hétfőn fogadott bennünket, és segítségét ajánlotta a diákok kártalanításában. Gulyás Gergely egy országgyűlési határozati javaslatot fog benyújtani, arról, hogy a költségvetés általános tartaléka terhére fizessék ki az összes károsult diákot, majd az összeget ezt követően hajtsák be a kárt okozó Czeglédy Csabához köthető cégeken – mondta Fiák István.
Mivel sejthető, hogy diákmunkát érintő iratok egy része nem lesz meg, hiszen a Humán Operator Zrt.-nél (mint Szarvas Szilveszter az Echo TV Informátor című műsorában leleplezte) csúcsra járt az iratmegsemmisítő, a diákok feladata most az, hogy a megbízó cégeknél, ahol dolgoztak május és június hónapban, kikérjék a jelenléti íveket, ami tartalmazza, mikor és hány órát dolgoztak. Összesen 5-6 cégről van szó, egyikük a Müller Drogária már ki is adta az iratot azoknak a diákoknak, akik ezt kérték tőlük.
A jelenléti íveket összesítve lehet pontosan meghatározni azt az összeget, amire a kártalanítást kérjük – mondta a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetségének elnöke.
Egy kis háttér
Mint ismert, Czeglédy Csabát, baloldali potentátok védőügyvédjét és az MSZP-DK szombathelyi politikusát, volt alpolgármesterét több mint hárommilliárdos áfacsalással és több száz diák megérdemelt bérének ki nem fizetésével vádolják. Czeglédynek ügye kivizsgálását – nyolc társával együtt előzetes letartóztatásban kell kivárnia.
Múlt hét pénteken Fidler Alexandra és Kéri Ámon sajtótájékoztatón elmondta: nagyon örülnek, hogy a megkárosított diákok ingyenes jogsegélyét elvállaló DiákÉsz levélben fordult a miniszterelnökhöz és a házelnökhöz. A szervezet elnöke, Fiák István hétfőn jelentette be: Orbán Viktorhoz és Kövér Lászlóhoz fordultak azért, hogy segítsék az érintett diákok állami kártalanítását, valamint segítsenek visszaállítani a közbizalmat az iskolaszövetkezeti piac iránt. Fidler Alexandra kiemelte: május óta nem volt jele annak, hogy bármi történne a kártalanításuk ügyében, ezért tartja nagy lépésnek, hogy elküldték a levelet.
Kéri Ámon szerint hosszú hallgatás után az elmúlt két hónapban egyre többen kezdtek foglalkozni az ügyükkel, ennek örülnek, és remélik, hogy a kormány kártalanítja őket. Diákok vagyunk, nem hagyhatnak minket pénz nélkül – jegyezte meg, hozzátéve: arra bíztat mindenkit, hogy hozza el a jelenléti ívet a munkahelyéről, és jelezze a szervezetnek, mennyi pénzzel tartoznak neki. Fidler Alexandra pékségben dolgozott, az első havi bérét megkapta, a második havi azonban már nem érkezett meg a számlájára. Jelezte: volt munkahelyén megerősítették neki, hogy aláírják a követelését. Kéri Ámon drogériában dolgozott január óta, a májusi és a júniusi bére nem érkezett meg, 120 ezer forinttal tartoznak neki. Ő feljelentést is tett az ügyben, előzőleg pedig a Magyar Hírlapnak adott interjúban tárta fel a történteket.
A vezető képet Kéri Ámonról a Magyar Hírlap készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS