A 2010 előtt regnáló MSZP-SZDSZ koalíció pártjaihoz kerülhetett a 4-es metró beruházáshoz kapcsolható korrupciós pénzek jó része – ez derül ki abból a jelentésből, amit várhatóan csütörtökön fog megtárgyalni és elfogadni a metrókorrupciót tárgyaló fővárosi munkacsoport – tudta meg a PestiSrácok.hu. A munkacsoport vezetője, Borbély Lénárd szerint az ügyben minden szál Demszky Gábor volt szabaddemokrata főpolgármesterhez, egykori pártjához és az MSZP-hez vezethet.
Várhatóan csütörtökön megtárgyalják és elfogadják azt a jelentést, amit a 4-es metró beruházásával összefüggő korrupció kivizsgálása miatt februárban felállított munkacsoport készített el – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Borbély Lénárd, a munkacsoport vezetője. A csepeli polgármester hangsúlyozta, a jelentést, amit a Fővárosi Közgyűlés is tárgyalni fog, várhatóan megküldik az ügyben hűtlen kezelés miatt nyomozást folytató Nemzeti Nyomozó Irodának (NNI) is.
A BKV bábszerepet töltött be
Az öttagú munkacsoport vezetője ugyan a részletekbe egyelőre nem kívánt belemenni, de annyit még elmondott, hogy a meghallgatások során kirajzolódott, a korrupciós pénzek jó része a 2010 előtt regnáló balliberális pártokhoz kerülhetett, a fő felelősök pedig az akkori politikai döntéshozók voltak, akik, bár kaptak meghívót, végül nem jelentek meg a munkacsoport előtt – tette hozzá Borbély Lénárd, aki a felelősökkel kapcsolatban korábban úgy nyilatkozott, hogy a BKV a vezérigazgatójával és az igazgatótanácsával együtt gyakorlatilag egy „bábszerepet töltött be”, mivel a döntések meghozói Demszky Gábor volt budapesti főpolgármester, illetve Hagyó Miklós és Atkári János egykori főpolgármester-helyettesek voltak.
Milliárdos károkat okoztak hazánknak
Emlékezetes, a Fővárosi Közgyűlés még február 22-én döntött az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentéséhez kapcsolódóan a korrupciót vizsgáló munkacsoport létrehozásáról. A munkacsoport feladata annak kiderítése, hogy kik szerepelnek a metródossziéban, továbbá kik a felelősök és hová kerülhettek az eltűnt pénzek.
Az OLAF-jelentés szerint ugyanis többszörösen felmerül a hűtlen kezelésnek, a csalásnak, a jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének, a közbeszerzési és koncessziós eljárásban történt versenyt korlátozó megállapodásnak, a vesztegetésnek, a sikkasztásnak, az adócsalásnak, a befolyással üzérkedésnek, a számvitel rendjének megsértésének, valamint a köz- és magánokirat hamisításnak a gyanúja.
A vizsgálat szerint a projekt során mintegy 167 milliárd forint kár érhette a magyar államot. A korrupciós botrány miatt Magyarországnak 59 milliárd forintnyi uniós támogatást kell visszafizetnie Brüsszelnek.
Két szálon folyik a nyomozás
Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztálya január 23-a óta folytat nyomozást ismeretlen tettesek ellen. A nyomozás iránya a 4-es metró beruházásához kapcsolódó építési és tanácsadói szerződések, illetve a projektmenedzsmenttel kapcsolatos kérdések, döntések vizsgálata. Emellett a metrókocsik beszerzésével összefüggésben is folyamatban van egy eljárás vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNYF). Ebben az ügyben már van két gyanúsított, egy személyt pedig még köröznek.
Medgyessy neve is előkerült
Ma már tudható az is, hogy az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala eddig négy Alstom-vezetőt vádolt meg azzal, hogy 2006 januárja és 2007 októbere között bűnszervezet tagjaként összesen 2,3 millió eurónyi összeget juttattak a BKV tisztviselőinek, illetve az üzlet megkötésében közreműködő ügynököknek, hogy befolyásolják a Budapesti Közlekedési Vállalatot a francia társaság metrószerelvényeinek megvásárlása érdekében. Az Alstom-ügyben felbukkant egy Medgyessy Péter volt miniszterelnökhöz köthető szál is. A volt kormányfő családi cégéhez két részletben összesen több mint 597 ezer euró – jelenlegi árfolyamon mintegy 180 millió forint – áramlott az Alstomtól. A pénz nagy része Medgyessy felesége, Csaplár Katalin magánbankszámláján landolt.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS