Az országgyűlési képviselők és más, mentelmi joggal rendelkező személyek ügyében is eljáró Központi Nyomozó Főügyészség vette át az adóhatóságtól Demszky Gábor volt főtanácsadója, Mesterházy Ernő Balin található luxusingatlanjai ügyében indult, három éve folyó nyomozást – értesült a PestiSrácok.hu. Az másfél éve derült ki az egykori főpolgármester legközvetlenebb bizalmasáról, hogy öt önálló luxusvillából álló pihenőkomplexum tulajdonosa Balin, azonban már a hatóságokat is érdekli, mindezeket milyen pénzekből vásárolta. Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy a nyomozóhatóság-váltás hónapokkal nyújtja majd el a már így is hosszú ideje zajló eljárást.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A Központi Nyomozó Főügyészség vette át a Nemzeti Adó-és Vámhivataltól Demszky Gábor volt főtanácsadója, Mesterházy Ernő Bali szigetén található luxusingatlanjai ügyében, 2013. március 12-én költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt elrendelt nyomozást – tudta meg a PestiSrácok.hu Nagy Andreától, a főügyészség szóvivőjétől. Mivel a Legfőbb Ügyészség 2016 februárjában indoklás nélkül döntött úgy, hogy az adóhatóság helyett a KNYF-et bízza meg a nyomozás folytatásával, egyelőre arról semmit nem tudni, mi volt a pontos oka annak, hogy csaknem három évvel a nyomozás elrendelése után az ügyet ügyészi nyomozásba vonták. Nagy Andrea hozzátette, bármely bűnügyben dönthet úgy az ügyészség, hogy nem a rendőrséggel vagy az adóhivatallal nyomoztat, hanem maga nyomoz. Az viszont egyértelműnek tűnik, hogy a váltás hónapokkal nyújtja majd el a már így is hosszú ideje zajló eljárást.
Három év után sincs gyanúsított
Nagy Andrea elmondta még, hogy az eljárásnak egyelőre nincs gyanúsítottja, illetve nem tettek indítvány mentelmi jog felfüggesztésére sem, így az továbbra is ismeretlen tettes ellen zajlik. A nyomozás határideje április 22-e, amely szükség esetén meghosszabbítható – tette hozzá a szóvivő. Ahogy arról a PestiSrácok.hu tavaly decemberben elsőként beszámolt, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bűnügyi Főigazgatósága rendelt el Demszky Gábor egykori főtanácsadója, Mesterházy Ernő Balin található luxusvillaparkja ügyében nyomozást, mivel felkeltette érdeklődésüket, hogy mindezeket milyen pénzekből vásárolta. A Privát Kopó még 2014 novemberében írta meg, hogy a villapark Seminyak üdülőparadicsomban található. Az „ékszerdobozt” Mesterházy egy olasz üzletembertől vásárolta, még 2009-ben. A bűnügyi portál úgy értesült, hogy a szabaddemokraták egykori „érdekharmonizációs menedzsere” földterületeket is vásárolt a gyönyörű szigeten, azzal a céllal, hogy azokon idegenforgalmi beruházásokat hajtson végre. A Seminyak üdülőparadicsomban lévő villák egyenként 3-4 szobásak, mindegyikhez úszómedence tartozik. A villapark része egy úgynevezett kiszolgáló főépület, amelyben étterem és bár üzemel, valamint egy szórakoztató ház, billiárdasztalokkal és moziszobával. A balliberális oldal volt „problémamegoldó” embere egyébként Indonézia más részein, Lombok-szigetén is ingatlanokkal rendelkezik – írta a portál. Úgy tudjuk, a nyomozás során korábban a NAV több tanút is arról faggatott, hogy tudomásuk szerint Mesterházy hogyan harácsolhatta össze azt a vagyont, amiből a Balin található luxuskomplexumot megvásárolta. Az adóhivatal munkatársait az is érdekelte, hogy azokat a fotókat, amelyeket a Mesterházy-ingatlanokról a Privát Kopó közzétett, ki készítette. Értesüléseink szerint egy, a Mesterházy-kört jól ismerő, olyan bizalmi személyről van szó, aki többször is együtt nyaralt a főtanácsadóval Balin, és aki feltáró, minden részletre kiterjedő tanúvallomást tett a nyomozóknak.
Pénzzel telepakolt táskák a politika “pénzcsinálóinak”
Itt érdemes kiemelni, hogy a Privát Kopónak korábban megszólalt egy úgynevezett „táskahordó” , aki név szerint említette Mesterházy Ernőt, mint aki bűnös úton szerzett, korrupciós pénzekből részesülhetett. A férfi állítása szerint pénzzel telerakott táskákat hordott a politikai elit „pénzcsinálóinak” annak érdekében, hogy a Strabag osztrák óriásvállalat tehesse rá a kezét a közbeszerzési eljárásokban meghirdetett építőipari beruházásokra. Beszélt például az M6-os autópálya projektjéhez tapadó hárommillió euro vesztegetési pénzről is, amely „kizárólag a balliberális érdekkörök jussa volt”. Annyit azért mindenképp meg kell említeni, hogy a férfi beszélt a fideszes körökhöz juttatott pénzekről is, de annak részleteiről nem rendelkezett pontos információkkal. A pénzhordó elmondása szerint részt vett olyan – az M6-os autópálya építéséhez kapcsolható – „érdekegyeztető” megbeszéléseken, amelyen a politikai pénzcsinálói, köztük Mesterházy Ernő egyik bizalmi embere arról konzultáltak, hogy milyen arányban részesülnek a vesztegetési pénzekből – írta a bűnügyi portál. A férfi az interjúban utalt rá, az egyeztetésekről hangfelvétel készült. A „táskahordó” hozzátette, hogy rálátott a 4-es metró beruházásra is, majd hangsúlyozta, ennél a projektnél három millió eurónál lényegesen nagyobb összeg vándorolt bizonyos érdekkörök zsebébe. Szerinte ki volt adva az utasítás, hogy mekkora korrupciós pénzeket kellett beépíteni a projekt kivitelezési árába.
A Hagyó-ügyben is vádlott volt
Megemlítendő még, hogy pár napja robbant a bomba, hogy a brit nyomozóhatóság vádirata szerint kétmilliárdnyi kenőpénzt fizethetett az Alstom a 2-es és a 4-es metróért két cégen keresztül a BKV-nak, hogy az Alstom nyerje a metrókocsitendert. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat nyomozást hivatali vesztegetés gyanújával, augusztus 3-i nyomozási határidővel, ismeretlen tettes ellen. Arra az Index.hu hívta fel a figyelmet, hogy az Alstom egy Hagyó-ügyben tett tanúvallomás szerint már a nagykörúti villamostenderen is próbálkozott. Atkári János volt főpolgármester-helyettes tanúvallomásában elmondta, aggályosnak mondható befolyásolási kísérlet történhetett 2002-ben abban az ügyben, melyről Demszky Gábornak éppen Mesterházy Ernőtől volt tudomása. A volt főpolgármester-helyettes utalt rá, Mesterházy az Alstom riválisát, a Siemenst hozta kedvezőbb helyzetbe a tenderen, amelyet végül a cég meg is nyert, igaz, az Alstom pár év múlva még nagyobb üzletet kötött: a metrókocsik szállítását. Demszky Gábor volt budapesti főpolgármester személyes bizalmasát, 2004-től 2010-ig politikai főtanácsadóját egyébként a már fentebb említett Hagyó-ügy másodrendű vádlottjaként folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével vádolta a Központi Nyomozó Főügyészség, végül azonban januárban a Kecskeméti Törvényszék bizonyítottság hiányában felmentette az egykori főpolgármester legfőbb bizalmasát.
Címlapfotó: pestiriport.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS