Már néhány tízezer forintért, illegálisan hozzájuthatnak a nagy cégek a betegek gyógyszerfogyasztási adataihoz a patikákban. A gyógyszerészkamara is figyelmeztette tagjait: büntetőpereket kockáztatnak az eljárással – írja a Népszabadság.
Orvoslátogatók próbálják rávenni a gyógyszerészeket: adják át nekik az egészségbiztosítónak gyűjtött vényforgalmi adatok másolatát. Általában sikerrel járnak. Arra is van példa, hogy a „patikai” rendszergazda külön programot telepít a pénztárgépekbe, amely továbbítja a megrendelőhöz az információkat.
A Népszabadságnak nyilatkozó patikusok azt mondták: az orvoslátogatók a patikai vényadatokból próbálják ellenőrizni, hogy az orvos, akivel kapcsolatban állnak, mire, mikor és melyik cég készítményét rendeli. Ezek az adatok főként az orvosok megvesztegetésében, a piaci stratégia megtervezésében és a társadalombiztosítással való alkuban használhatók fel. Ám a beteg is kárvallott lehet: bár az adattömeg elvben anonimizált, olykor torzított taj számot használ, de nem kell nagy informatikai tudás ahhoz, hogy valaki föltörje a „titkosított” taj számokat. A szakértő úgy véli, elég, ha valaki kíváncsi, és – például a közösségi portálok segítségével – rákeres egy-egy beazonosított gyógyszerszedőre.
Alexin Zoltán matematikus, adatvédelmi szakértő szerint a patikai vényadatok kiadása, kereskedelme illegális. Nincs kontroll a rendszerben, és azt sem tudni, mire használják azokat. „Félelmetesnek tartom, hogy mindez simán megtörténhet ma Magyarországon” – mondja. Hozzáteszi: az információbiztonságról szóló törvény nem fogalmaz egyértelműen arról, hogy az egészségügyi intézmények alanyai-e a jogszabálynak. Ha igen, akkor egyértelműen nagyon magas biztonsági szint vonatkozna rájuk, azaz nem adhatnák ki ezeket az adatokat.
A jelenség miatt a gyógyszerészkamara konferenciát szervezett azzal a céllal, hogy tudatosítsa a kollégákban, nem lehet „csak úgy” adatokat kiadni.
Népszabadság
Facebook
Twitter
YouTube
RSS