Pesti Srácok

Illés Zoltán ismét nekiment Orbán Viktornak, szerinte elnöki rendszert épít a kormányfő

Illés Zoltán ismét nekiment Orbán Viktornak, szerinte elnöki rendszert épít a kormányfő

A miniszterelnök csak a Lázár-Rogán-Habony-Szijjártó négyesre hallgat – erősítette meg a Magyar Narancsnak adott interjújában Illés Zoltán volt környezetvédelmi államtitkár. A hetilap újságírója a teljesen előkészítetlennek tűnő döntések (pl. internetadó, Paks II, útdíj) hátteréről kérdezte az új kormányciklusban kormányzati szerephez már nem jutó fideszes politikust.

"Szijjártó úr hogyan tudja megítélni az atomerőmű környezetvédelmi, gazdasági vonatkozásait? Vagy Habony úr miként mérlegeli a biztonsági kockázatokat?" – utalt Illés egyes döntések teljes szakmaiatlanságára.

Illés azt is megerősítette, hogy az előkészítetlenség másik oka a kezelhetetlenül nagyra nőtt csúcsminisztérium, a Lázár János irányítása alatt álló Miniszterelnökség, amit "államigazgatási képtelenségnek" nevezett. Szerinte a nagy miniszterelnökségi struktúra mögött az állhat, hogy 2017 után Orbán francia mintájú elnöki modellt szeretne kialakítani: a "Lázár-féle konglomerátum" a kormányt leképező elnöki apparátus előképe.

PestiSracok facebook image

Illés lesújtó véleménye szerint a legfontosabb döntések az említett szűk körben születnek, kontrollnak, ellenvéleménynek nincs helye. Csak a pénz számít, mindent egyéni és lobbiérdekek irányítanak, a szakmaiság, értékelvűség nem számít, és ennek szerinte bukás lesz a vége.

Példaként említette, hogy a környezetvédelmi államtitkárságot egyáltalán nem vonták be a paksi atomerőmű bővítéséről szóló döntés előkészítésébe, és azt is hosszan magyarázta, hogy a különböző profitorientált lobbiérdekek mára a "mohóság és a síbolás" jegyében milyen akadálytalanul tudnak érvényesülni a döntési folyamatokban.

Mint mondja, hivatali ideje alatt kétnaponta fontolgatta a lemondást, de végül úgy döntött, megpróbál a nehézségek ellenére "kiváló környezetvédelmet csinálni". Illés úgy véli, azért kellett "letakarítani", hogy a kormányban senki ne merjen a környezetvédelem érdekében fellépni.

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.