Kilenc éve, 2006. október 15-én lincselték meg a Borsod megyei Olaszliszkán Szögi Lajos tiszavasvári földrajztanárt. A brutális és embertelen gyilkosság előzménye az volt, hogy egy helyi cigány kislány átszaladt a két gyermekével utazó Szögi Lajos autója előtt, árokba esett, ám nem sérült meg. A földrajztanár azonnal megállt, segítő szándékkal kiszállt a gépkocsiból, mire a cigány kislány rokonai és a szomszédok brutális kegyetlenséggel agyonverték. Apjuk lincselését az autóból kellett végignéznie Szögi Lajos két kislányának, akiket még meg is fenyegettek a gyilkosok, hogy ha tovább kiabálnak, vagy kiszállnak az autóból, akkor megerőszakolják őket. A gyilkosság az egész országot sokkolta, Szögi Lajos és Olaszliszka neve az értelmetlen erőszak szinonimájává vált.
A lincselők közül a bíróság nyolc embert ítélt el, az elkövetők összesen 157 év börtönbüntetést kaptak. A Debreceni Ítélőtábla három elkövetőt, idős Horváth Dezsőt, Fercsák Györgyöt és Jónás Gusztávot életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte. Hárman, ifjabb Horváth Dezső, idős Horváth Dezsőné és Szarka András 15-17 év közötti szabadságvesztést kapott, Szarka Gergő Rolandnak és Horváth Krisztiánnak pedig 10-10 évet kell a fiatalkorúak börtönében leülnie. A táblabíróság társtettesként, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt marasztalta el a vádlottakat.
Balla Lajos bíró indoklásában kiemelte azt a szándékegységet, amely a sértett életének kioltására irányult, így nincs jelentősége annak, ki adta a halálos rúgást, “mindegyik elkövető teljes körű büntetőjogi felelősséggel tartozik”. A táblabíróság nyomatékos súlyosító körülményként értékelte a bűncselekmény útonálló, garázda jellegét, azt, hogy Szögi Lajos egyedül állt szemben a nekivadult tömeg önbíráskodásával. Ugyanakkor senki nem törődött a hozzátartozói közül az állítólag elsodort H. Kittivel, miközben az anyja, az ötödrendű vádlott tudta, hogy semmi baja a kislánynak. Egyedül Szögi Lajos volt az, aki megállt, meg akarta nézni a gyereket, de a felbőszült tömeg ebben megakadályozta.
“Szögi Lajos nagyobb felelősséggel viseltetett H. Kitti iránt, mint a saját hozzátartozói” – mondta a bíró. Balla Lajos utalt az eljárásban alkalmazott “ősember” elnevezésű operatív akcióra, amely felderítette: a vádlottak egymást arra biztatták, hogy az utolsó szó jogán “beszéljenek sokat, tanúsítsanak megbánást, sírják el magukat és akkor a bíró 3-4 évet levesz a büntetésükből”. Az életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélt vádlottak személyében a bíróság olyan társadalomra veszélyességet látott, ami alapot ad arra, hogy a társadalomtól ilyen hosszú időre elkülönítsék őket – indokolta a döntést a büntetőtanács elnöke.
2010-ben a bíróság jogerősen 46 millió forintos nem vagyoni kártérítésre kötelezte az elítélteket, ám abból a Szögi család máig egyetlen forintot sem kapott…
Az olaszliszkai lincselés tárgyalása során Balla Lajos tanácsvezető bíró egy, a büntetés-végrehajtási intézetben elfogott levelet is ismertetett, amelyet idős Horváth Dezső a cellatársa közvetítésével próbált a börtönben lévő feleségének eljuttatni. Cellatársa azonban átadta a levelet az egyik börtönőrnek, az intézet parancsnoka pedig eljuttatta azt a bírónak.
A börtönlevélben az elítélt részletesen leírja, hogyan fog bosszút állni, ha kiszabadul, a dokumentumban Horváth Dezső másokat vádol a gyilkosság elkövetésével, s azt írja a feleségének: “ne te szenvedj másokért”, ő maga pedig sokallja a “30 évet egy pofonért”. Kitér arra, hogy bár valamennyi vádlott családtag, ki kell derülnie az igazságnak. Arról is írt például, hogy Jónás Gusztáv “véres ruháját” elégették. A levéllel kapcsolatban a bíróságon sem írója, sem címzettje, sem a vádlottak többsége nem kívánt semmit közölni, s kérdésre sem voltak hajlandóak válaszolni. A levélben megvádoltak közölték: “olyan nem történt, ami a levélben van”.
Az olaszliszkai lincselés a mai napig borzolja a kedélyeket, az indulatokat pedig a Katona József Színház múlt pénteken bemutatott Az olaszliszkai című előadása is felkorbácsolta. A Katona igazgatója, Máté Gábor által rendezett, Borbély Szilárd által írt darab Szögi Lajos tiszavasvári tanár 2006-os, olaszliszkai brutális meggyilkolásából kiindulva mutatja be a jelen társadalmát szétfeszítő, feloldhatatlan ellentéteket. A darabbal kapcsolatban a Magyar Nemzet írta meg, hogy Szögi Lajos családja felháborodott a mű bemutatásán. A lap cikke szerint a család jogi képviselője, Helmeczy László azt mondta, morálisan elfogadhatatlan, hogy a 2006-ban Olaszliszkán agyonvert tiszavasvári tanár feleségének, édesapjának és lányainak megkérdezése, tájékoztatása nélkül mutatják be a művet. A bemutató napján Máté Gábor nyílt levélben követte meg a családot, mint írta: „Emberiességi okokból kellett volna megkeresnem a családot, ezt elmulasztottam, ezért megkövetem őket. A szándékaim az előadással tisztességesek, az előadás nem sért kegyeletet.” A direktor hangsúlyozta, hogy a „darab irodalmi alkotás, és mint ilyen, fikció”. Borbély Szilárd „nem az olaszliszkai lincselésről írt darabot, hanem az olaszliszkai lincselés kapcsán a világ és az ország állapotáról”.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS