“Nincs ellenérzés az emberekben, sőt az európai politikusok jelentős része is úgy gondolja, nem vitatható el a magyar állampolgárok joga, hogy véleményt nyilvánítsanak. Maga a kérdés ugyanis egyértelműen nemzeti jelentőségű, a választópolgárok nem az Európai Bizottsággal, vagy az Európai Unióval kapcsolatban nyilvánítanak véleményt, hanem egy konkrét belső döntéshozatali eljárásról, ennek jogosságát pedig senki sem vitatja” – mondta a PestiSrácoknak Navracsics Tibor uniós biztos Veszprémben, azt követően, hogy leadta szavazatát.
Szülővárosában, Veszprémben vett részt a kötelező betelepítési kvóta kapcsán kiírt népszavazáson Navracsics Tibor uniós biztos. A politikus kérdésünkre elárulta, ő “nemmel” szavazott, mert a kérdés nem Európáról, nem az uniós tagságunkról szól, csakis arról, hogy az unió hozhat-e olyan határozatot a magyar országgyűlés megkérdezése nélkül, amely Magyarországra nézve kötelező érvényű.
Joggal és felvállalhatóan mondom, hogy ne hozhasson. Hiszen ez valóban egy olyan értékrend szuverenitási kérdés, amelyben jó, ha az országgyűlés véleményt mond, mely adott esetben kötelezi is a kormányt. Nincs ezzel egyedül Magyarország, Ausztria vagy Németország esetében amely ugye föderáció, nem a parlament kötelez, hanem a tartományok vállalhatnak vagy nem vállalnak menekültek, és ebből a szempontból nagyon nagy különbség van a tartományok között – mondta Navracsics.
Az európai politikus hangsúlyozta, minden e témában folytatott beszélgetés kapcsán azt mondja, külön kell választani magát a kérdést és a kampányt. A népszavazási kampányban ugyanis valóban gyakran előfordultak Európa ellenes vagy Európai Unió ellenes mondatok, melyeket a kampány hevében, annak részének gondol, melyek így abba talán bele is fértek. Aláhúzta, hogy azt viszont nem szeretné, ha ennél távolabb kerülnénk Európától.
A kollégáim sokszor megkérdezték tőlem, hogy a népszavazásunk valóban Magyarország uniós tagságáról szól-e. Amikor megmutattam nekik, hogy mi a kérdés, amiről szavaznak a választópolgáraink, belátták, hogy ez a kérdés teljesen jogos, hiszen egy ország belügye, hogy a belső döntéshozatali eljárását hogyan szabályozza – fogalmazott Navracsics Tibor.
Kérdésünkre, hogy véleménye szerint fontos-e a népszavazás, az uniós biztos egyértelmű igennel felelt. Mint mondta, egy népszavazás mindig fontos, hiszen lehetőséget ad arra, hogy nyilvánosan, akár a döntéshozókat is befolyásoló módon elmondhassuk a véleményünket. A népszavazást követően az Európai Parlament jobb és baloldala között még lehetnek ennek kapcsán élénk viták. Az Európai Bizottság pedig tartani kívánja magát ahhoz, hogy csak jogszabályok alapján, és alapvetően jogi megközelítés mentén bánjon az egyes tagállamokkal – jelentette ki Navracsics.
Fotók: Mészáros Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS