Őrizetbe vette a rendőrség a Gyurcsány-féle titkosszolgálat egyik legismertebb botrányának, az Egymásért alapítvány ügyének kulcsfiguráját – értesült a PestiSrácok.hu. Jakubinyi Róbert Pintér Sándor belügyminiszterrel kapcsolatos dokumentumokat akart egy bűnözővel külföldre juttatni. Az évtizedeken keresztül háborítatlanul tevékenykedő, korábban kiváló titkosszolgálati és politikai kapcsolatokkal rendelkező férfinek ugyan több büntetőügye is folyamatban van, ám néhány éve már szabadlábon védekezhetett. Jakubinyit azzal is vádolják, hogy kilóra vásárolta meg a Nemzetbiztonsági Hivatal volt vezetőit azért, hogy az ellene indított büntetőeljárásokat elsimítsák.
A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai két nappal ezelőtt őrizetbe vették Jakubinyi Róbertet – értesült a PestiSrácok.hu. Az ORFK police.hu-n közzétett, erről szóló közleményében csak J. Róbertet említenek, de a PestiSrácok.hu információja – hasonlóan a Magyar Idők értesüléseihez – szerint a Political Capital elemző céggel is kapcsolatba került Egymásért Egy-Másért Alapítvány botrányának egyik központi figurájáról van szó.
Pintérről szóló dokumentumokat akart külföldre juttatni
Jakubinyit azzal gyanúsítják, hogy korábban egy ügyvédet próbált meg rábírni arra, hogy a házi őrizetben lévő védencét szökésre beszélje rá, és Pintér Sándor belügyminiszterrel kapcsolatos dokumentumokat vigyen külföldre. A védő a kérést visszautasította, ezért őt a korábban kiváló titkosszolgálati és politikai kapcsolatokkal rendelkező férfi megfenyegette. Az ügyvéd a fenyegetés hatására sem tett ígéretet ügyfele befolyásolására, ezért Jakubinyi több millió forintot ajánlott a fogolyszökésért és a dokumentumok kiszállításáért. A közlemény megemlíti, hogy a gyanúsított tulajdonában álló ingatlanokban tartott házkutatások során asztali számítógépeket, laptopokat, merevlemezeket, SIM kártyákat, pendrive-okat, CD-ket és a bűncselekményekkel összefüggésbe hozható feljegyzéseket foglaltak le. A bűnöző kihallgatásán az ügyvéddel történt találkozó tényét nem tagadta, a bűncselekmények elkövetését azonban igen. Jakubinyi ellen – a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján – közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és vesztegetés bírósági vagy hivatalos eljárásban bűncselekménye miatt indítottak nyomozást.
Több büntetőügy érintettje
Jakubinyi ellen jelenleg több büntetőeljárás is folyamatban van. A múlt évben például felbujtóként elkövetett csempészés, sikkasztás és adócsalás miatt emelt vádat ellene a Fővárosi Főügyészség. Az ügy szálai az Egymásért alapítványig vezethetők vissza: a vád szerint az alapítvány – melynek megalapítását Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2006-ban elhunyt első elnöke kezdeményezte – számára egy magáncég 2005-ben és 2006-ban adófizetés nélkül hozott Ázsiából az országba milliárdos értékű vámárut, többtonnányi élelmiszert arra hivatkozva, hogy adomány, ám azok a nagy áruházláncok polcaira került. Így csaknem másfél milliárdnyi adót nem fizettek be az államkasszába. Később feltáró vallomásokból kiderült, hogy az egykori közhasznú szervezet a Gyurcsány-kormány legmagasabb rangú titkosszolgáinak a kifizetőhelyeként működött évekig, de az alapítvány – szintén a titkosszolgálatoknál aktívan dolgozó –tisztségviselői sem jártak rosszul. Cserébe a hatóságok vezetői elsimították Jakubinyi büntetőügyeit. Szolgálataikért a vád szerint a volt főigazgató, Galambos Lajos mintegy 150 millió forintot, a cég műveleti osztályvezetője, Gyarmati György 100 milliót forintot, Simon Ibolya, a hivatal akkori jogásza pedig több hónapon keresztül havi 1-1,5 millió forintot kapott. Utóbbi személy már csak tanú abban az eljárásban, amelyben Jakubinyit és két NBH-s bűntársát folytatólagosan elkövetett hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. A titkosított büntetőügy 2015. április 8-án kezdődött újra a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsán, de még a perbeszédeknél sem tartanak.
Kiváló MSZP-s és fideszes kapcsolatok
Jakubinyi Róbertről érdemes megemlíteni, hogy az 1980-as évek közepén egy sok vádlottas ügyben volt az egyik érintett egy olyan betörőhálózat tagjaként, amely tippek adásával foglalkozott és híres művészeket, operaénekest, gazdag kisiparosokat fosztott ki. Ez volt a magyarországi szervezett bűnözés kialakulásának első állomása, az úgynevezett Presztízs-ügy. Pár éve a Figyelő azt írta Jakubinyiről, hogy a férfi vélhetően az Egymásért alapítvány nevében tárgyalva, hosszú időn keresztül rögzítette fontosabb beszélgetéseit politikusokkal és miniszterekkel, illetve korábbi nemzetbiztonsági vezetőkkel. A bűnöző állítólag annyira magabiztos volt, hogy még a legfontosabb csúcsvezetőkkel is szinte lekezelően beszélt a hangfelvételeken. Ezek a felvételek súlyos látleletet adnak a politika és a szervezett bűnözés összefonódásáról, korrupcióról, pártfinanszírozásról. Úgy tudjuk, Jakubinyi a politikai kapcsolatok terén nem válogatott, a Fideszben és az MSZP-ben is meg voltak az összeköttetései, igaz, forrásaink szerint köztudott volt róla, hogy számára a szocialista kormányok „klímája” volt inkább kedvezőbb.
Veres robbanthatta ki az alapítványi botrányt
Így talán nem meglepő, hogy értesüléseink szerint Jakubinyi jó viszonyt ápolt az MSZP egykori nagy hatalmú pártpénztárnokával, Puch Lászlóval, valamint a Gyurcsány-kormány volt pénzügyminiszterével, Veres Jánossal is. A 2010-es választások előtt például vélt vagy valós terhelő információkat adott át egyik szocialista kapcsolatának egy közismert, befolyásos fideszes politikusról, hogy ezzel segítse az MSZP-t a választások előtt. Visszatérve a hanganyagokra, a Magyar Idők korábbi cikke szerint több felvételen azt találgatják, hogy kinek állhatott érdekében az Egymásért Egy-másért Alapítvány „kicsinálása”. Az egyik, 2007. április 13-ai, az alapítványi botrány kirobbanása után rögzített beszélgetésen az alapítvány vezetői szóba hozták, hogy Veres János volt pénzügyminiszter áll az ügyük hátterében.
Ő kapott egy információt rólunk, és úgy gondolta, ha kiderül, hogy az alapítványnak és az NBH-nak köze van egymáshoz, mi több, bűncselekményt követtek el, akkor Galamboson keresztül az ügy akkora hullámokat kavar, hogy abban meggyengül Szilvásy (Szilvásy György titokminiszter – a szerk.) és Gyurcsány is. Fletó a botrány miatt lemond, és akkor a szociknál Veres lehet a góré és egyben a miniszterelnök-jelölt a következő választáson, mert a fejébe vette, hogy miniszterelnök akar lenni
– hallható a felvételen.
A Figyelő emlékeztetett még egyébként arra is, hogy az alapítvány nemzetbiztonsági kockázatait vizsgáló parlamenti bizottság azt állapította meg, hogy Jakubinyi a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) első főigazgatójához, Nagy Lajoshoz volt köthető, de sokan tudni vélik, hogy több európai szakszolgálatnak is dolgozott, illetve sajtóhírek szóltak arról is, hogy Jakubinyi az oroszok strómanjaként vásárolt, majd játszott idegen kézre több milliárd forint értékű Mol-részvényt akkor, amikor az osztrák OMW intenzív támadást hajtott végre a nemzeti olajtársaság ellen.
Címlapfotó: blikk.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS