Portik Tamás bizalmasának és egykori emberének vallomásával folytatódott a Prisztás-gyilkosság miatt indult büntetőper tárgyalása csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. Zsóvár Imre szerint, miután a kilencvenes években részt vett több fővárosi robbantásban, Portik őt is el akarta tenni láb alól 1999-ben, amikor fejbe lőtték, de végül túlélte a támadást. A tanú szerint a leszámolásokra hárman adhattak megbízást.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A kettes számú, védett tanú, azaz K. Györgyi zárt láncú videórendszeren történt újbóli meghallgatására azért volt szükség, mert legutóbbi meghallgatásánál a harmadrendű vádlott, Fazekas Ferenc védője nem jelezte, hogy kizárták az ügyvédi kamarából és így a tárgyaláson részt sem vehetett volna. K. Györgyi – akinek a nyomozati vallomását korábban már közreadta a PestiSrácok.hu – elmondásából kiderült, hogy első rendőrségi meghallgatására tavaly júniusban került sor, méghozzá a Domák Ferenc, azaz „Cinóber” ellen, 1996-ban elkövetett emberölési ügyben.
Ő volt Prisztással, amikor ki lett nyírva
A tanú elmondta, Prisztás Józseffel sokat találkozott, vele Fazekast ötször, vagy hatszor látta, szerinte jó viszonyban voltak egymással. „Jókedvűen beszélgettek egymással, amikor láttam őket”. K Györgyi újra megerősítette, hogy a másodrendű vádlottól, Hatvani Istvántól tudja, hogy Fazekas a gyilkosságban való részvétele miatt egészen 2000-ig, havi 500 ezer forintot és egy kocsit kapott Portiktól.. „Ő volt a Prisztással, amikor ki lett nyírva”- utalt arra K. Györgyi, hogy miért van rajta Fazekas Portik Tamás fizetési listáján. K. Györgyi állítása szerint Hatvani Istvánnal osztottak meg egymással magánéleti dolgokat. Az egyik ilyen „lelkizéskor” fakadt ki a másodrendű vádlott és mesélt arról, hogy „halomra lövi az embereket, még sincs rendesen megbecsülve”, majd egy másik alkalommal a kocsiban beszélgettek a Prisztás-gyilkosságról: -”Ugye tudod, hogy én voltam”?-”Tudom”. Ezzel összefüggésben Hatvani István megkérdezte K. Györgyitől. “Nem rettegtél, miután beszéltem neked a gyilkosságról? Be mertél ülni mellém a kocsiba és Bécsbe utazni velem több száz kilométert? A tanú erre azt válaszolta: “Megfordult a fejemben, hogy valahol le fogsz fordulni a főúton…”
Portik üzeneteit és fenyegetéseit kézbesítették
A tanú beszélt Portik két emberéről, Hunyadi Ferencről és Tomori Tamásról. Állítása szerint ők voltak azok akik főnökük üzeneteit kézbesítették K. Györgyinek, miután Portik menekült a körözés elől. De ők is voltak azok, akik az energolos vádlott fenyegetéseit átadták a megfelelő személyeknek. Hunyadit – akit K. Györgyi jellemtelennek nevezett – a tanú 1999 körül ismerte meg, Tomori mutatta be neki, akit már korábbról is ismert. Hunyadival a kapcsolata 2004-ben szakadt meg, de addig több alkalommal megfenyegette: „ Tudod, hogy közénk tartozol, mert ha nem, abból probléma lesz!” – hangzott állítólag Portik üzenete. Tomori szintén „szállított” fenyegető üzeneteket főnökétől: „Portik kéri, hogy csináld meg, mert ha nem, akkor tudod, hogy mi”? Portik erre a tárgyaláson megkérdezte a tanút, hogyan értelmezte a „tudod, hogy mi-t”? K. Györgyi erre úgy válaszolt: „Úgy, hogy meghalok.”
Hárman dönthettek
A korábban a Fenyő-gyilkosság perében meghallgatott Zsóvár Imréről kiderült, hogy a rendőrök a Domák Ferenc, azaz Cinóber elleni 1996-os gyilkosság és az Aranykéz utcai merénylet ügyében meggyanúsították, igaz, előbbiben tisztázta magát és tanúvá szelídült a szerepe. A férfi az állította, Portik Tamás, Drobilich Gábor és Ferencsik Attila, azaz az energolosok között akkoriban olyan erős kötelék volt, hogy szerinte elképzelhetetlen, hogy közülük csak egy ember döntött a leszámolásokról, szerinte mindenről hárman döntöttek. Igaz, azt hozzátette, hogy arról konkrétan nem tud, hogy a három férfi gyilkosságokra adott bármikor is utasítás. Zsóvár elmondta, Portikot 1991 óta ismeri, Ferencsiken és Drobilichen keresztül, akiket még a 80-as években ismert meg, Ferencsikkel együtt is ült. Portikkal és a másik két energolosokkal barátok voltak, a barátság egészen addig tartott, amíg „fejbe nem lőtték Szlovákiában”. A 99-es merénylet mögött Jozef Rohácot sejti, „de nem ő lőtt”, azt azonban, hogy Rohácot ki bízta meg, a mai napig nem tudja. Pletykákat hallott arról, hogy talán Portik áll az ügy mögött, de biztosat nem tud. Rohác esetleges indítékának azt tartja, hogy beszélt neki arról, hogy ő és bandája robbantott az Aranykéz utcában. Zsóvár szerint Rohácnak a szlovák rendőrségnél nagyon magas kapcsolatai lehettek, mert valaki leadta neki a drótot amikor mentek érte, így mindig le tudott lépni.
Az oroszokra kellett terelni a gyanút
Zsóvár 1996-ban több robbantásnál is ott volt ( a kocsiban várakozott ), amit Portik parancsára hajtottak végre. Példaként említette a Komjádi uszoda melletti autókereskedés és a mellette lévő pizzéria elleni támadást. Mind a kettő szegről végről Prisztás érdekeltségébe tartozott. Zsóvár szerint ezekre a robbantásokra azért volt szükség, mert „Seres oroszai betámadták Tomi embereit” és az oroszokra akarták terelni a gyanút. A tanú szerint Portik mellett szintén voltak oroszok, ő legalább 7-8 személyről tud, akik Portikék védelmét látták el. A tárgyalás végén szóba került még, hogy a tanú, – aki saját magáról állítja, hogy szélhámos, „lopok”, csalok” – többször hazudott az 1999-es szlovákiai vallomásában, amit Rohác ellen tett. A per november 25-én folytatódik.
Fotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS