Boros József Károly elhíresült videovallomásának az ismertetésével folytatódott az Aranykéz utcai robbantás tárgyalása. Az 1998-ban meggyilkolt vállalkozó – miként a PestiSrácok.hu-n bemutatott videókon is látható – mindent kipakolt a rendőröknek és beszámolt az illegális olajszőkítésről, az olajos alvilág felépítéséről, korrupt rendőrökről valamint arról, hogy az olajmaffia mely csoportosulása áll az 1996-ban elkezdődött fővárosi robbantások, leszámolások hátterében. Elhangzott az is, a koronatanú a felvételek kikerülése után nem bízott többé a magyar rendőrségben. Portik észrevételeiben most azt állította, nem csak Pintérnek, hanem Tanyi Györgynek és bandájának is köze van a merénylethez, de szóba hozta azt is, szerinte mindenki „él és virul”, aki az Energol Rt-vel bármikor is üzleti kapcsolatba került.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Boros Tamás 1997-es vallomásának ismertetésével és Portik Tamás észrevételeivel folytatódott a Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás egyesített pere hétfőn a Fővárosi Törvényszéken. Az 1998-ban felrobbantott vállalkozó elhíresült – és először a PestiSrácok.hu-n bemutatott – videovallomásában részletesen beszámolt az illegális olajszőkítésről, az olajos alvilág felépítéséről, valamint arról is, hogy az Energol-Conti Car csoportosulás áll az 1996-ban elkezdődött fővárosi robbantások, leszámolások hátterében. Boros Tamás elsőként 1997. január 30-án beszélt a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Alosztályán, utolsó vallomását pedig 1997 október elsején tette. A tárgyalás elején ismertetettek egy 2009-es rendőri jelentést is, amelyben rögzítették, Boros azután, hogy szűk körben tett vallomása az alvilág kezébe került, nem tudott többé megbízni a magyar rendőrségben.
Feldobta az olajos alvilágot
Boros Tamás vallomásaiban részletesen beszámolt többek között a magyar alvilág szereplőiről és megnevzte az akkori három legnagyobb és legbefolyásosabb bűnszervezetet: a pentitó a Conti Carról elmondta, hogy annak vezetője Radnai László és Csüllög Zsigmond, akiknek fő profilja az uzsorakamatra történő pénzkihelyezés és a szállodaiparban való részvétel, valamint az olajügyletek. Hozzájuk tartozik Tanyi György, ő a végrehajtó katonájuk. Az energolosokról megemlítette, hogy a cég vezetői Portik Tamás, Drobilich Gábor, és a Brazil becenevű Ferencsik Attila. Fő profiljuk elsősorban olajügyletek, emellett Portiknál a védelmi zsarolás. Hozzátette, Portik azt a szerepet látja el, amit a Conti Carnál Tanyi György. A vállalkozó hangsúlyozta, hogy mindkét körrel kapcsolatban áll Szemjon Mogiljevics, az orosz maffia feje. Szeváról azt állította, hogy a köré csoportosuló külföldi emberek profilja az olajügyletek, védelmi zsarolás, pénzkölcsönzés, behajtás, kifejezetten gazdag, külföldi vagy magyar üzletemberek megzsarolása.
Rémtettekről is vallott a pentitó
Az üzletember emellett beszélt az őt ért halálos fenyegetésekről, egy, az energolosokkal kapcsolatban álló szír pénzváltó 1995-ös felrobbantásáról, Prisztás József meggyilkolásáról, annak üzlettársa, Hoffmann István befenyítéséről, Muskovics Gyula lelövetéséről, a Totka Pál elleni merényletről, az alvilág bankáráról, Lakatos András “Kisbandiról”, illetve arról is, hogy az Energol-Conti Car kör áll az 1996-ban elkezdődött fővárosi kézigránátos robbantások hátterében. Ismertették azt is, hogy Boros szerint Portik rendőri segítséggel szerezte meg a Szent István körúti Nirvana bár 15 százalékos tulajdonrészét. Boros szerint a tárgyalás úgy zajlott, hogy Portik, Tanyi, Baranyi valamint két BRFK-s rendőrtiszt, Csontos Ferenc és Labanc Ferenc leült tárgyalni a tulajdonrészt birtokoló és a bár védelmét ellátó törökökkel, s a rendőrök nyomásának engedve potom 1,5 millió forintért átengedték nekik a bárt. Boros úgy látta: „Egyértelmű volt a két rendőr nyomást gyakorló szerepe és hatása a törökökre”. De abból a vallomásból is részleteket olvastak fel, amelyek Tanyi György rémtetteiről szólnak. A történet lényege, hogy egy pécsi vállalkozóval kerültek összetűzésbe az energolosok, ezért Tanyi és Portik a férfi befenyítésére indultak Pécsre. Tanyiék megelőzték Portikékat és „kezelésbe vették a vállalkozót.” Boros elmondta, Tanyi kinyomta a férfi szemét, úgyhogy amikor Portikék megérkeztek és megpillantották az áldozatot, még ők is megdöbbentek azon a brutalitáson, amit tapasztaltak. A PestiSrácok.hu korábban cikksorozatot közölt Boros József Károly rendőrségi vallomásaiból, amiről itt, itt, és itt olvashat bővebben.
Portik most azt állítja, Tanyiék robbantottak
A tárgyalás végén hosszú észrevételében azt próbálta bizonygatni Portik, hogy Boros valótlant állított, vallomására felkészítették és a rendőrség szája íze szerint alakította mondandóját. Beszélt arról is, hogy több tanú Radnai Lászlót hozta összefüggésbe a gyilkossággal, ugyanakkor kijelentette, „nem szereti Radnait”, azonban a ”tisztesség megköveteli”, hogy elmondja: neki a Conti Car-főnök egyetlen egyszer sem említette, hogy meg akarná öletni Borost és a korábban 12 évre ítélt keresztapával jó kapcsolatban álló Tanyiék sem utaltak neki erre soha. Utóbbi férfival kapcsolatban viszont a fővádlott kijelentette, az ütőembernek és bandájának köze van az Aranykéz utcai robbantáshoz, mégis, a rendőrök megpróbálják “kimenteni” Tanyiékat a nyomozásból.
A vádlott szerint mindenki jól járt, aki az Energollal üzletelt
A harmadrendű vádlott megjegyezte, hogy Boros Tamás keveset tudott az Energol Rt-ről, róla pedig „soha semmi konkrétumot nem mondott”, nem említette, hogy vele személy szerint konfliktusa lett volna – tette hozzá. Elmondta azt is, nem is ismerte Borost, de úgy gondolja, ha lett volna anyagi vita közte és az Energol között, biztos benne, hogy a Radnai által említett ötvenmilliós üzleti konflikust rendezni tudták volna. Ezt bizonygatva leszögezte, volt cége sokkal nagyobb összegekkel üzletelt és mégis mindenki „él és virul” azok közül, akik üzleti kapcsolatba kerültek az Energollal. Portik szavaira reagálva Csicsák Zoltán a fejét csóválta, mire az olajos számon kérte volna az ügyészt, de a bíró rendre utasította a vádlottat.
Likvidálni akarták Papát is?
Az olajmaffiózó a tárgyaláson keresetlen szavakkal illette a Központi Bűnüldözési Igazgatóság volt vezetőjét, Kiss Ernő dandártábornokot, akiről szerinte köztudott volt, hogy „ötezer forintért bármit elintéz”. Felemlegette a tábornok legutóbbi ügyét is, kiemelve, hogy a gyanú szerint Kiss pénzt kért azért Kocsis Istvántól, hogy közbenjárjon az érdekében Pintérnél. Portik Csicsák Zoltánnak címezve elmondta, Kiss Ernő az „ügyészség oldaláról is mondott egy nevet”, de arról nem akar beszélni, hogy ki az illető. Az Energol-vezér a mai tárgyaláson sem bírta ki, hogy ne beszéljen Pintér Sándorról. A belügyminisztert ezúttal azzal vádolta, hogy a 90-es években Sándor István „Papa” olajos nyomozásának ő volt a „célpontja” és utalt rá, emiatt az operatív főnyomozó meggyilkolása is felmerült. Vallomásában Boros valóban megemlíti Papa likvidálásának tervét, azonban ő a Tanyi-féle brigádról és nem a jelenlegi belügyminiszterről beszélt.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS