Portik Tamás szívességből ölette meg Jozef Roháccal az ismert médiavállalkozót, Fenyő Jánost, hogy ezzel a NapTv tulajdonosának, Gyárfás Tamásnak megfeleljen – állítja nyomozati vallomásában a holnap tanúként a Fenyő-gyilkosság ügyében megidézett pentitó, Radnai László. Az egykori bűnöző szerint Portik olyannyira be akart kerülni Gyárfás köreibe, hogy neki azt is elnézte, ha többször hülyének nézte. Közzétesszük Radnai László vallomását.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Bombaként robbant tavaly a PestiSrácok.hu cikke, amelyben Radnai László vallomásának egy részét tettük közzé. Nem csoda, hiszen akkor vált világossá, hogy a pentitó több leszámolásos ügyben koronatanúként szerepel. Legközelebb holnap lép színre a Fenyő-gyilkosság tárgyalásán, gyermekkori barátjával és volt üzlettársával, Drobilich Gáborral együtt. A két férfi a Fenyő-ügyben tett vallomása közül Radnaiét tesszük közzé. Elolvastuk Drobilich Gáborét is, legalábbis azt a három oldalnyit, ami eljutott hozzánk, de abban érdemi dolog nem olvasható. A nyomozók arra voltak kíváncsiak, honnan ismerte Jozef Rohácot. Drobilich elmondta, hogy az Energol Rt. vidéki telephelyének őrzését bízták rá és csapatára (amit egyébként a vád is tartalmaz). Valamint elmondta, hogy ismerte Rohác testvérét is. Radnai László viszont azt állítja, Jozef Rohác, az energolos triumvirátus, Drobilich Gábor, Ferencsik Attila, és Portik Tamás végrehajtó embere volt. Érdekes lesz a holnapi tárgyalás…
Radnai tudja ki lőtt és ki volt a megbízó
Figyelemre méltó, hogy Radnai vallomásának legelején leszögezi: “Először is el szeretném mondani, hogy tudomásom szerint a Fenyő János sérelmére elkövetett gyilkosságot a Jozef Rohác követte el, és a megbízója Portik Tamás volt. Az én ismereteim szerint az egyik gépkocsiban, ami a helyszínre vitte az elkövetőt, vagy onnan elszállította ült a Foszter, a Radics és a (…). Én ezeket a neveket a (…) elmondásából tudom, ő mesélte el nekem úgy 2003 környékén egy étteremben. Lehet, hogy ennél a beszélgetésnél jelen volt a Csüllög Zsigmond és a Dévényi Tamás is, de erre nem mernék megesküdni.” Mellékes körülmény ugyan, de említésre méltó, hogy a fenti, állítólagos beszélgetés után egy évvel, 2004 tavaszán Radnaiék meg akarták öletni (…), legalább is emiatt ítélték el Radnait és Csüllögöt 2007-ben, a kecskeméti maffiaperben, bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekért. Az is igaz, Radnai vallomásában később Portik Tamás emberének mondja (…), s így már talán érthető a kettejük esetleges konfliktusa. De ami a lényeg: az említett urak közül egyik sem vádlottja, vagy tanúja az ügynek – mondjuk Radics eltűnt családostul, emiatt még jelenleg is nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda gyilkosság gyanújával.
Portik eltűnt Radnaiék pénzével
Vallomásában a pentitó részletesen kifejtette, miként került bele szinte akaratlanul (!) az olajos körökbe, nem mintha nem lett volna maga is vádlottja az Energol-pernek. Új elemként vetődik fel az a körülmény, hogy azok a tíz, vagy százmilliók, amelyet ő és Csüllög Zsigmond bedobott az olajozásba, azt valójában nem a Kis Bandinak, hanem Drobilich Gáboréknak adták, aki később nem tudott elszámolni a pénzzel, mert arra hivatkozott, az Portik Tamásnál van. Utóbbi pedig azt állította, az összeg Drobilichnál található. Mindegy is, Radnai és Csüllög megfogadták – állította a pentitó – ha kiszabadulnak az Energol-ügyből, kiderítik, kinél van a befektetett pénzük.
Omerta a filmvetítésen
Radnai vallomásainak állandó, leginkább meseszerű eleme a Portik-féle filmvetítéses jelenet, amikor őt és Csüllög Zsigmondot két alkalommal elviszik egy vidéki házba és Portik Tamás felesketi őket az omertára. Radnai szerint ekkor hangzik el, hogy a Prisztás-, a Cinóber-gyilkosság és a Totka Pál elleni merényletet az energolos tirumvirátus, Drobilich, Ferencsik és Portik Tamás rendelte meg. Radnai állította, közöttük ugyan Drobilich a főnök, de a merényletek állítólag a hármuk közös döntése volt. Elmondta vallomásában, amit már a Prisztás-ügyben is hallhattunk Radnaitól, hogy Portik Tamás megbízásából robbantottak Csüllög Zsigmond házánál, sőt, ugyanaz nap Portik kis híján őt is majdnem eltette láb alól.
A Fogász a parkolóház tetejéről robbantott
Azt is Drobilich Gábortól hallotta Radnai, hogy az emberüknek, a Fogásznak rendszeresen pénzt fizettek, jóformán ők állták a bujkálásának költségeit, s még Fenyő Jánost és Boros Tamást is vele ölették meg. Utóbbi esetről Radnai azt állította, hogy Rohác az Aranykéz utcában lévő parkolóház tetejéről indította el a robbanó szerkezetet, ami végül négy ember életét oltotta ki. “A Gábor ekkor nagyon ideges volt, és azt is elmondta, hogy (…) Jozef Rohác(..) az ő emberük és aki megölte a Cinóbert és a Prisztást, valamint lelőtte a Totka Pált. Azt is kijelentette a Gábor, hogy a Portik, akit elmebetegnek titulált ezzel az emberrel végeztette ki a már felsoroltakat, illetve a Fenyő Jánost is ő ölette meg és a Boros elleni Aranykéz utcai merényletet is ő rendelte meg szintén Jozef Roháctól, mivel ő volt a végrehajtója hármójuknak, mármint a Ferencsiknek, a Portiknak és neki.” Radnai később elmondta, hogy Portik a Totka Pál elleni merényletet szégyellte, a férfi ugyanis a mentora volt korábban.
Szívességből ölték meg a médiacézárt?
Azt nem tudni egyébként, hogy Portikot miért nem vádolták meg a Fenyő-ügyben, ugyanakkor az is tény: a megbízó szerepének kiderítése miatt jelenleg is nyomozás van folyamatban. Az indítékról Radnainak szintén Drobilich Gábortól származnak az értesülései. A pentitó azt vallotta, hogy a NapTv tulajdonosát, Gyárfás Tamást 1994-ben ismerte meg Drobilich és Portik. Tőle béreltek egy Gellért-hegyi ingatlant. “A Portik mindig meg akart felelni a Gyárfásnak, megpróbált bekerülni abba a körbe, de nem vette észre, hogy a Gyárfás őt hülyének nézi, mert a Portik festményeket cserélt el a Gyárfással úgy, hogy tudatosan vesztett rajtuk, csak azért, hogy bekerüljön a körébe. A Gábor nem mondta ki csak éreztette a mondataival, hogy a Portik a Gyárfásnak akart szívességet tenni ezzel a gyilkossággal.”- vallotta Radnai.
Gyárfás ingatlana, a Postabank 120 milliója
És itt álljunk meg egy pillanatra. Tavaly arról cikkeztek, miként üzletelt Gyárfás Tamással a Portik-familia. Nevezetesen, az úszószövetségi elnök, 2004-ben miként “rakott” össze Portik Tamáséknak – részben a saját birtokából, részben a Hegyvidék akkori fideszes polgármesterének hathatós segítségével, önkormányzati tulajdonból – egy svábhegyi, 2000 négyzetméteres ingatlant, amelyről a PestiSrácok.hu is megemlékezett, s amelyből a rendőrség tavaly elfogta a vádlottat. Ekkor a Nemzeti Nyomozó Iroda házkutatást tartott az ingatlanban. A PestiSrácok.hu megszerezte a házkutatás jegyzőkönyvét. A lefoglalt bizonyítékok között találtuk meg azt a csereszerződésre utaló tételt, amelynek lényege, hogy Gyárfás, valamint családja, és Portik Tamás felesége, Halmos-Riskó Alma 2004 novemberében elcserélték ingatlanjaikat. A Gyárfás-család a XII. kerület, Kalóz utca 12/B/1. számú ingatlanért, egy II. kerület, Ferenchegyi út 24. szám alatti villát kapott. Sajnos a dokumentum nem áll rendelkezésünkre, így nem tudjuk, milyen értéket képviselt az egyik és a másik ingatlan, azonban a két férfi kapcsolata már nem tagadható. Radnai szerint Portik Gyárfás Tamáson keresztül akart bekerülni a médiába, és mint az tudható, Portiknak valóban lettek médiaérdekeltségei, ezek egyébként a házkutatási jegyzőkönyvekből is kiolvasható. Érdekesnek tűnik az is, amit Radnai Princz Gábor egykori Postabank vezérről mesélt a nyomozóknak. Princzről tudni lehetett, hogy a Portik Tamás vezette Művészinas vendéglő törzsvendége volt. Radnai két helyről is azt hallotta, hogy Portik Tamás, egy fiktív cégen keresztül 120 millió forintot vett föl a Postabankból.
“Portik a végén már egy cezaromániás barom lett”
Radnai elmesélte a nyomozóknak azt is, miként hívta fel őt Portik 1999. körül azért, hogy derítse ki rendőrségi kapcsolatain keresztül, hogy a Seres Zoltán elleni sikertelen merénylet nyomozásában felvetődött-e Jozef Rohác neve. A Fogászről később azt is megtudta, hogy – miként a vádiratban is ez áll – Zsóvár Imre szlovákiai kapcsolata volt, akit Rohác állítólag egyszer fejbe is lőtt. Aztán beszélt még Radnai arról az albán férfiről, aki a Fenyő-gyilkosság előtt kibérelt egy lakást a Vico székházzal szemben, ahonnan az elkövetők állítólag Fenyő János mozgását figyelték. Az albán Mehadot ezzel, Radnai elmondása szerint Portik Tamás bízta meg. Aztán amikor emiatt Mehadot elővette a rendőrség, Portik fizette az ügyvéd és egyéb költségeket. Nem is csoda, hiszen Radnai szerint Portik arra is használta az albánt, hogy építse le a Művészinas konkurenciáját, azaz rendezzen állandó balhékat különböző vendéglátó helyeken, hogy a vendégek inkább a Művészinasba járjanak. “A Portik Tamás a végén már egy cezaromániás barom lett, uralkodni akart mindenkin és mindenen. Ha valamibe belefogott a Tamás, akkor ott dominálni akart.” – vélekedett Radnai egykori üzlettárásról. Sőt ennél is tovább ment: “…a Portiknak az volt az elmélete, hogy a Drobilich Gábor a Ferencsikkel az olajügyeket fogja intézni az országban, míg ő a Budapesti éjszakai életbe folyik bele, még a taxisokat is irányítani fogja. (…) A Portik azt akarta elérni, hogy ő az éjszakai szórakozóhelyek mindegyikére rátegye a kezét, valamilyen mértékben, ő fogja össze az éjszakai életet. (…) Portik Tamásnak a tervei szerintem az húzta keresztül, hogy neki szöknie kellett.”
Portik elérte a célját: Pintért leváltották
A fővárosi robbantásokkal kapcsolatban Radnai azt hallotta, hogy Portik azt azért erőltette, hogy ha túl sok ilyen eset történik, akkor leváltják a rendőrfőkapitányt és a rendőri vezetőket, emiatt pedig majd pozícióharc indul a rendőrségen belül, így leszállnak az olajos ügyekről. ( Megjegyzendő, az olajügyeket a vám- és pénzügyőrség derítette föl, mivel azok adó- és jövedéki bűncselekmények voltak – a szerk.) Aztán így is lett, “Portiknak bejött a terve, mert a Pintért leváltották.” Radnai szerint Portiknak még a családalapítás is érdekből ment csak, hiszen a feleségét, Halmos-Riskó Almát csak azért vette el, hogy a családja által befolyásos személyek közelébe kerülhessen. Radnai a politikai szálakkal is tisztában volt. Elmondta, hogy az olajos cég, az Energol Rt. tele volt egykori pártemberrel. Ott volt a Kiss Árpád nevű, idős úr, aki nagyon sok politikai kapcsolatot hozz be a cégbe, valamint vámos kapcsolatai is jók voltak. Aztán a titkosszolgálati vonalakat is megemlíti Radnai: Csikós József “BM ezredesről” például azt mondta, hogy sokat tudott sok emberről, Szabó József “honvéd tábornokról” pedig megjegyezte, “nagyon jó kapcsolatai voltak, tipikusan az az ember volt, hogy ha valamit el akart intézni, akkor felvette a telefont és felhívott valakit.” Jó lenne tudni, hogy kit…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS