Titkolja a Magyar Posta, hogy mennyiért került Spéder Zoltán médiaoligarcha, az Index.hu tulajdonosának az érdekeltségébe az állami cég értéklogisztikával, pénzszállítással, pénzfeldolgozással foglakozó, országos lefedettségű társasága, a korábban még JNT Security Kft. néven működő, de azóta MPT Security Kft.-r átkeresztelt cége. A PestiSrácok.hu hetek óta próbálja megtudni, hogy milyen tranzakció keretében verték dobra az értékes cég tulajdonrészeit, de portálunk sem Lázár Jánostól, a Miniszterelnökséget vezető minisztertől, sem pedig a Magyar Postától nem kapott tájékoztatást az árra vonatkozóan. Lázár János egy háttéranyagot bocsátott a rendelkezésünkre, amelyben az áll: “az ár üzleti titoknak minősül, ezért annak közzététele nem lehetséges”. Az ugyanakkor kiderült, hogy az MPT már nem csak az évente sok milliárdos árbevételt generáló postai értéklogisztikát, hanem a takarék szektor ugyancsak milliárdos üzletet jelentő megrendeléseit is ellátja, tehát komoly bizniszről van szó.
Hetek óta próbáljuk kideríteni, hogy milyen körülmények között és mennyiért került a Magyar Postától az Index.hu tulajdonosának, Spéder Zoltánnak az érdekeltségi körébe az évi sok milliárdos forgalmat bonyolító, a korábbi Defend milliárdos gépparkját és eszközeit átvevő MPT Security nevű cég. Az ügyletet firtató kérdéseinket portálunk kétszer is feltette Lázár Jánosnak, a Miniszterelnökséget vezető miniszternek, de a vételi árra vonatkozóan egyszer sem kaptunk tájékoztatást. Tegnap ugyanakkor egy háttéranyagot bocsátott a PestiSrácok.hu rendelkezésére Lázár János, amely dokumentum a Magyar Posta értéklogisztikai cégének tulajdonrész értékesítését összefoglaló előzményeket, a tranzakciót és az eredményeket foglalja össze.
Ebből kiderült, a Magyar Posta titkolja, hogy mennyiért került a médiaoligarcha Spéder érdekeltségébe az állami cég értéklogisztikával, pénzszállítással, pénzfeldolgozással foglakozó, országos lefedettségű társasága, a korábban még JNT Security Kft. néven működő, de azóta MPT Security Kft.-r átkeresztelt cége. “A tranzakció ára üzleti titoknak minősül, ezért annak közzététele nem lehetséges” – áll feketén és fehéren a dokumentumban.
Az ugyanakkor kiderült a háttéranyagból, hogy több érdeklődő is részesedést kívánt szerezni a Magyar Posta Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában lévő JNT Security Kft.-ben, amely cég árbevételének több mint 80 százalékát a posta megrendelései biztosították. A tulajdonrész értékesítés előzményeiről annyit jegyez meg a Lázár Jánostól kapott dokumentum, hogy arra azért volt szükség, mert az állami cég megrendelési volumene a racionalizálás és a költségoptimalizálás miatt folyamatosan csökkent, amelyet az JNT nem tudott kompenzálni egyéb piaci megrendelésekkel, és így látható volt, hogy veszteségessé válhat a cég.
“A vételi szándékok és az JNT gazdálkodási kilátásai együttesen eredményezték azt, hogy a posta elkezdte a tárgyalásokat a tulajdonrészének értékesítéséről. A döntésben komoly szerepet játszott, hogy az értékesítéssel jelentős és új üzleti lehetőségek nyíltak az JNT előtt, mint ahogy az is látszott, hogy az együttműködés az JNT és új tulajdonosai számára jelentős bevétel növekedést, az JNT jövedelmezőségének megszilárdítását és piaci pozíciójának megerősítését eredményezi. A pénzügyi előnyökön túlmenően az együttműködés a stabil referenciának és a szövetkezeti szektor igényeinek kiszolgálását biztosító fejlesztéseknek köszönhetően erősíti az JNT pozícióját a pénzügyi szektorban, ezáltal elősegítheti további ügyfelek megszerzését” – olvasható a dokumentumban.
A PestiSrácok.hu a dokumentumból annyit tudott meg a tranzakcióról, hogy a Magyar Posta az JNT Security Kft. vonatkozásában 2015. március 31-én írt alá adásvételi szerződést a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-vel (Takarékbank), valamint az FHB Jelzálogbank Nyrt.-vel. A Takarékbank 40 százalékos tulajdonrészt, míg az ugyancsak Spéder érdekeltségbe tartozó FHB 10 százalékos tulajdonrészt szerzett a pénzszállító cégben. “Az értékesített részesedések vételára független tanácsadó által készített cégértékelésen alapult. A Big4 könyvvizsgáló és tanácsadó cégek egyike végzett a posta megbízásából cégértékelést, az ebben meghatározott középérték felett történt az JNT 50 százalékának értékesítése” – tájékoztatták portálunkat. A háttéranyag azt hangsúlyozza, hogy a tranzakciót követően, az MPT Security Kft. néven tovább működő cég legnagyobb tulajdonosa továbbra is a Magyar Posta Csoport maradt 50 százalékos részesedéssel.
A dokumentumból ugyanakkor az is kiderült, hogy az MPT már nem csak az évente sok milliárdos árbevételt generáló postai értéklogisztikát, hanem a takarék szektor ugyancsak milliárdos üzletet jelentő megrendeléseit is ellátja, tehát komoly bizniszről van szó. “Az MPT egy jelentős piaci szegmensben, a takarék szektorban piacot is vásárolt. A korábbi 1100 postai és egyéb piaci (Szerencsejáték Zrt., MÁV Start Zrt., Budapesti Közlekedési Központ Zrt.) szállítási ponton túl további 1700 új szállítási pontot lát el, összesen tehát 2800 ponton nyújt szolgáltatást. Ez annak köszönhető, hogy a takarékszövetkezeti integrációban résztvevő fiókhálózat értékszállítási és értékfeldolgozási feladatait is ellátja. A takarékszövetkezeti szektorral történő megállapodás azt jelenti, hogy az MPT Security Zrt. szolgálja ki az ország legnagyobb pénzügyi hálózatát. Az MPT Security a Magyar Posta, a Takarékbank és a takarékszövetkezeti stratégiai együttműködés része“ – ismerteti a háttéranyag.
Portálunk azt is megtudta, hogy az értékesítésnek, a fúziónak köszönhetően 2015 és 2016 között 25 százalékkal nő a cég összes árbevétele, és az MPT árbevételén belül a külső, nem postai megbízóktól származó árbevétele a 2015-ös 23,8 százalékról 2016-ra 32 százalékra növekszik, ami a takarék szektor megbízásainak tulajdonítható. Mindezek alapján tehát tényleg komoly üzletről van szó. Egyúttal arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy az MPT a legjelentősebb és egyetlen hazai tulajdonú értékszállító cégévé válhat. A posta pénzszállító cégének egyébként 2014-ben több mint 5,5-, míg tavaly több mint 3,6 milliárd forint volt az értékesítésből származó nettó árbevétele, igaz 2015-ben több mint 40 milliós veszteséggel zárta az évet.
Spéder Zoltán érdekeltségébe tehát egy komoly lehetőségek előtt álló cég került, az ügynek a szálait a PestiSrácok.hu is tovább boncolgatja majd. Tegnap ugyanis arra is lehetőséget kaptunk, hogy a Magyar Posta Csoportnál nézhessünk bele az üzlet aktájába és választ kapjunk a további kérdéseinkre. Ismert, portálunk több cikkben is foglalkozott már Spéder Zoltán érdekes, gyanús és kreatív kereskedésre valló üzletpolitikájával. Megírtuk azt is, hogy jelenleg az a Németh Lászlóné a szaktárca postaügyi államtitkára, aki korábban Simicska Lajos nagyvállalkozó bizalmi embere volt. A különböző összefonódások, és bizonyos emberek helyzetbe kerülése ilyen szempontból is érdekesek, és figyelemre méltóak.
A vezető képen Németh Lászlóné és Spéder Zoltán látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS