Lakhelyelhagyási tilalomra enyhítette a Fővárosi Törvényszék a Vizoviczki-ügy öt fő gyanúsítottjának kényszerintézkedését – értesült a PestiSrácok.hu. A PestiSrácok.hu által megszerzett és alább közzétett végzés ugyan nem jogerős, de végrehajtható, így a rendőrségi korrupciós ügy szereplői bátran kimozdulhatnak Budapest és Pest Megye területén belül. A nyomkövetőt azonban a bíróság indokoltnak találta, így az rajtuk maradt. A várhatóan januárban lezáruló nyomozásban jelenleg negyven emberrel szemben mondták ki a vesztegetés, vagy a költségvetési csalás gyanúját. De még mielőtt bárki azt gondolná, “összedőlt a vád” a bírósági végzésből éppen az derül ki, hogy az ügyészség gyanúja éppen hogy erősödött, viszont a gyanúsítottak egyszerűen jól viselkedtek, ezért enyhítette a bíróság a házi őrizetüket. A végzésből az is kiolvasható, hogy Vizoviczki László összesen több, mint 321 millió forintot fizetett ki kijáró emberén, Varga Istvánon keresztül a rendőröknek szolgálataikért.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
A Központi Nyomozó Főügyészség indítványával szemben a Fővárosi Törvényszék nem találta indokoltnak a házi őrizet meghosszabbítását, így Vizoviczki László és négy főrendőr társának kényszerintézkedését lakhelyelhagyási tilalomra enyhítette” – erősítette meg információinkat Simon Richárd, a nyomozó főügyészség helyettes szóvivője. Elmondta, a végzés nem jogerős, ugyanis hétfőn a főügyészség fellebbezett a döntés ellen. A bíróság indokolása szerint a gyanúsítottakat azért nem kell a szigorú házi őrizetbe tartani, mert már nem várható, hogy veszélyeztetnék az eljárás sikerét, vagy tanúkat akarnának befolyásolni, a szökés és elrejtőzés veszélye pedig a nyomkövető karperec segítségével minimálisra korlátozható – mondta el Simon. Kérdésünkre a helyettes szóvivő elmondta, hogy a nyomozást hamarosan lezárhatják, de még kedden is új gyanúsítottakat hallgatott ki a főügyészség, így jelenleg az ügynek negyven gyanúsítottja van. Hozzátette: az új gyanúsítottak civilek, akik Vizoviczki László érdekeltségébe tartozó szórakozóhelyek vezetői, könyvelői és egyéb alkalmazottai voltak. Őket költségvetési csalással gyanúsítják. Simon Richárd emlékezetett, hogy az ügyben két szálon folyik a nyomozás: vesztegetés és költségvetési csalás. A jórészt rendőröket érintő vesztegetésben már nem várható új gyanúsítás, a szálakat most már a költségvetési csalásban bontják tovább – mondta Simon Richárd.
- A Vizoviczki-birodalom főhadiszállása a Hajógyári sziget Fotó: Nol.hu
Együtt fogták el Vizoviczkit és a főrendőröket
Miként arról korábban a PestiSrácok.hu is beszámolt, az éjszaka császárának tartott Vizoviczki Lászlót, Gulyás Imrét, a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni főosztályának volt vezetőjét, Hopka Lajost, a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális bűnözői csoportok elleni osztályának egykori vezetőjét, Kalmár Tamást, a BRFK egykori közrendvédelmi főosztályvezetőjét, valamint Koblencz Attilát, a BRFK volt felderítő nyomozóját és több alacsonyabb beosztású rendőrt és civilt bűnszervezetben, folytatólagosan és üzletszerűen, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel és más bűncselekményekkel gyanúsítja a Központi Nyomozó Főügyészség. A nyomozás a Nemzeti Védelmi Szolgálat titkos információgyűjtésen alapuló feljelentése után kezdődött tavaly februárban. Május végén fogták el az első gyanúsítottakat.
Az előzetes letartóztatásról döntő bírósági tárgyalásra viszik a gyanúsítottakat még tavaly Fotó: PS
Az ex-rendőr már munkába állna
Vizoviczki László ügyvédje, Futó Barnabás megerősítette a PestiSrácok.hu információját, de azt mondta, hogy amíg a döntés jogerős nem lesz, nem kíván nyilatkozni. A BRFK egykori közrendvédelmi főosztályvezetője, Kalmár Tamás védője, Arató György a PestiSrácok.hu-nak úgy kommentálta a bíróság döntését, hogy azt már 6-7 hónappal korábban meg kellett volna hoznia. Szerinte egyre több mentő körülményt, valamint tanút sikerült az ügybe bevonni annak bizonyítására, hogy Kalmár Tamásnak nem volt hatásköre olyan döntések meghozatalára, hogy Vizoviczki László érdekeltségeit, rendezvényeit előnybe, vagy kivételezett helyzetbe hozza. A vesztegetés gyanúját pedig várhatóan a bíróságon cáfolják majd. Az ügyvéd még elmondta, azért fontos a bíróság minapi döntése, mert a Szigetszentmiklóson élő ügyfele hamarosan sokat jár majd fel Budapestre, hogy munkát vállaljon annak ellenére, hogy a nyomkövető még a védencén marad. Kérdésünkre Arató György nem kívánta elárulni, hogy Kalmár Tamás milyen munkát szeretne végezni, de szavaiból kivehető volt, már meg is egyezhetett leendő munkaadójával. Az ügyvéd megítélése szerint a nyomozás várhatóan januárban zárul le, az ügyészség pedig legkésőbb tavasszal vádat emel az ügyben.
- Kalmár Tamás olyannyira biztos ártatlanságában, hogy még az arcát is vállalja a sajtó előtt Fotó: Hetiválasz.hu
Erőszakosan épült a Vizoviczki-birodalom
A bírósági végzésben a törvényszék összefoglalta a gyanúsítottak által elkövetett bűncselekményeket, legalábbis azokat, amelyek esetében a “megalapozott gyanú fennáll, azt a rendelkezésre álló bizonyítékok kétséget kizáróan alátámasztják, illetve folyamatosan erősítenek.” Mivel a nyomozás a végéhez közeledik, ezért nagy a valószínűsége annak, hogy a bíróság által összefoglalt ügyekben a Központi Nyomozó Főügyészség vádat is emel. Ezért a végzésben leírtak nem sokban változhatnak majd. A dokumentum szerint Vizoviczki László több budapesti éjszakai szórakozóhelyet (Studio, Coronita, Dokk Aréna, White Angel, Moulin Rouge, Come In, Dolce Vita stb.) üzemeltetett és azok működését irányította. Annak érdekében, hogy több bevételt szerezzen, valamin az éjszakai életben betöltött szerepét erősítse, alkalmazottja, Varga István közvetítésével korrumpálható rendőröket keresett. Erre Vizoviczkinak az előbb említettek mellett azért is szüksége volt, mert a szórakozóhelyeken rendszeresen drogfogyasztó közönség is megjelent, az üzletek működése pedig több szakhatósági szabályt is felrúgtak. A végzés szerint Vizoviczki célja volt még az erőszakos terjeszkedés, azaz a konkurencia ellehetetlenítése és felvásárlása. Utóbbit általában a megvesztegetett rendőrök által a konkurens üzletben elrendelt razziákkal érte el. Ezek közül a végzés is említ egyet, amely szerint személyesen Hopka Lajos intézkedett azért, hogy a debreceni Deep nevű szórakozóhelyen a működést akadályozó rendőrségi razziát hajtsanak végre. Illetve Kalmár Tamás esetében jegyzi meg a bíróság, hogy ő is közreműködött a konkurens szórakozóhelyek ellehetetlenítésében, és a Vizoviczki-birodalom teljes mentesítésében. De a korrupt rendőrök a szakhatóságokat is távol tartották, vagy ha nem tudták, akkor az ellenőrzéseket előre jelezték, valamint büntetőeljárásokat manipuláltak, bűnügyi információkat szereztek a bűnszervezetnek.
Az éjszaka császárát saját embere is lehúzta Fotó: Tv2.hu
Kamura is fizetett Vizoviczki
A nyomozás adatai szerint mindezekkel párhuzamosan a főrendőrök, valamint Vizoviczki bizalmi embere, Varga István rájött arra, hogy a vesztegetési összegeken felül további pénzeket lehet lehúzni a milliárdos üzleti eredményeket bonyolító Vizoviczkiről. Ezért “valótlan adatokkal, koholt bizonyítékokkal, jogellenesen megszerzett vagy célzatosan hamisított rendőrségi okiratok készítésével folyamatosan olyan látszatot keltettek Vizoviczki László felé, amellyel közreműködésük fontosságát, nélkülözhetetlenségét támasztották alá. Emellett igyekeztek olyan tevékenységet is feltüntetni, olyan szituációkra hivatkozi, amelyeknek semmilyen valóságalapja nem volt, ám a nem létező “veszélyek” elhárításáért cserébe újabb, – tízmilliós nagyságrendű – jogtalan vagyoni előnyt szereztek, illetve folyamatosan emelték közreműködésük ellenértékét.”- olvasható a bírósági végzésben. A klasszikus védelmi zsarolás e kifinomultabb formájának eredményeként, valamint a fent említett szolgálatokért Vizoviczki László 2005-től összesen több, mint 321 millió forintot fizetett ki Kalmár Tamásnak, Hopka Lajosnak, Gulyás Imrének, Koblencz Attilának, valamint saját emberének, Varga Istvánnak.
Adót sem fizettek
A monstre nyomozás másik, költségvetési csalás miatt indult szálának a lényege szerint a bűnszervezethez köthető 16 gazdasági társaság 825,5 milliós kárt okozott áfacsalással az államnak 2010 és 2012 között.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS