Iráni lapok a Vörös Félholdra hivatkozva arról számoltak be, hogy megtalálták Ebrahím Raíszi iráni elnök helikopterének roncsait. Frissítés: Ebrahím Raíszi iráni elnök és Hoszein Amirabdollahián külügyminiszter meghalt az őket szállító helikoptert ért balesetben vasárnap – jelentette a Mehr iráni félhivatalos hírügynökség hétfőn. Raíszi elnököt sokan Ali Hámenei ajatollah utódjának tekintették, halála így politikai stabilitási válsághoz is vezethet, de a találgatásoknak is utat nyithat.
Még mindig reménykedünk, de a baleset helyszínéről érkező információk nagyon aggasztóak
− mondta a Reuters hírügynökségnek egy meg nem nevezett iráni tisztviselő. Az iráni Vörös Félhold vezetője pedig elmondta, hogy a mentőcsapatok elérték a baleset helyszínét – számolt be róla az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió. A tisztviselő szerint a helikopter teljes kabinja „jelentősen megsérült és kiégett”. Egyelőre nincs nyoma, hogy bárki is túlélte volna a balesetet.
Iranian Channel 1 announcer: “There is no sign of any of these loved ones still alive.”#IRAN #Raisi#IRGC pic.twitter.com/qBabjC5iGI
— The world observer (@theworldobserv_) May 20, 2024
Raiszi elnök helikoptere teljesen kiégett a balesetben… sajnos félő, hogy minden utas meghalt
– mondta a tisztviselő a Reutersnek.
Irán keményvonalas elnöke, Ebrahím Raíszi – akit egykor a 85 éves Ali Hamenei ajatollah legfelsőbb vezetőjének potenciális utódjának tekintettek – meghalt, amikor helikoptere fáknak csapódott vasárnap az Iszlám Köztársaság északnyugati, hegyvidéki részén. A vasárnapi borzalmas időjárás miatt lehetetlen volt repülőgépekkel felkutatni Raíszi helikopterét, és a mentőcsapatoknak gyalog kellett dolgozniuk, speciális erők, kutyacsapatok és drónok segítségével. Törökország fejlett Akıncı drónt küldött, az EU pedig aktiválta a Copernicus vészhelyzeti műhold-térképező hálózatát, hogy segítse a keresést – erősítette meg Janez Lenarčič, az EU válságkezelési biztosa.
Raíszi az azerbajdzsáni határon tett látogatásáról tért vissza, ahol találkozott Ilham Aliyev elnökkel. A két politikus átadott egy frissen épült gátat az Arasz folyó mentén.
A 63 éves Raíszi konzervatív lelkész és korábbi bírói főnök volt, aki több évtizeden keresztül támogatta Irán a személyi szabadságot korlátozó politikáját és demokráciára irányuló törekvések elfojtását. Beszámolók szerint az iszlamista rezsim ellenfeleinek tízezreinek letartóztatásáért, kínzásáért és kivégzéséért felelős. A „mészárosnak” is nevezett politikust az iráni ellenzék azzal vádolta, hogy részt vett több ezer politikai fogoly kivégzésében az 1980-as évek végén. Az igazságszolgáltatás vezetőjeként közvetlenül felelős volt a 2019–2020-as rendszerellenes tiltakozásokat követő letartóztatási és kivégzési hullámért is. Elnökként felügyelte a „Nők, élet, szabadság” mozgalom vaskézzel történő elnyomását, amely a 22 éves Mahsza Amini halálát követően robbant ki az országban. A demonstrációk során tízezreket tartóztattak le, a halottak számát több mint 500-ra becsülik.
Az elmúlt években Raíszi hűsége a rezsimhez és annak brutális módszereihez elindította a találgatásokat arról, hogy leválthatja Ali Hameneit a legfelsőbb vezető szerepében – ami minden nagy politikai döntésben neki adná az utolsó szót –, bár ez a felemelkedés a későbbiekben kevésbé tűnt valószínűnek, köszönhetően az őt érő folyamatos kritikáknak és támadásoknak. Valójában már a 2021-es elnökválasztás körülményei is aláásták a hitelességét potenciális vezetőként. A győzelmet csak az ellenfelek tömeges kizárásával és rekord alacsony részvétel mellett tudta kicsikarni – sokan inkább el sem mentek szavazni, akik igen, azok pedig szándékosan érvénytelen szavazatokat adtak le. Halála megerősítheti azokat a spekulációkat, miszerint Hameneit saját fia, Modzstaba fogja követni az Iszlám Köztársaság legfelsőbb vezetői pozíciójában.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS