Kora reggel ismét hangos robbanások hallatszottak a szíriai fővárosban, Damaszkuszban. Bashar al-Assad bukása óta Izrael nagy intenzitással bombáz célpontokat a szomszédos országban. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint 48 óra alatt több mint 300 támadást hajtottak végre. Izrael figyelmeztette a lázadó milíciákat, hogy minden Izrael elleni akciót komoly megtorlás fog követni.
Egy helyi kézműves, Mohamed, inkább elmenekült Damaszkuszból Libanon irányába:
Az izraeli bombázások hangos dörrenései egész éjjel nem szűntek meg. A támadásoktól remegtek az épületek az egész városban
– mondta a szemtanú.
Gideon Saar izraeli külügyminiszter kijelentette, hogy országa „stratégiai fegyverrendszereket, köztük vegyi fegyverek maradványait és nagy hatótávolságú rakétákat támadott meg, hogy megakadályozza, hogy azok szélsőségesek kezébe kerüljenek”.
A célpontok között tengerparti haditengerészeti támaszpontok, katonai repülőterek, valamint több helyszín Damaszkuszban és környékén is szerepeltek. Egy Damaszkusz melletti kutatóközpont bombázása után a helyiek erős gázszagról számoltak be. Az Assad-rezsim, amerikai források szerint, a háború során többször bevetett harci gázokat a lázadók ellen.
Az izraeli hadsereg nem korlátozza szíriai műveleteit pusztán légicsapásokra. Az izraeli csapatok a megszállt Golán-fensík területéről harckocsikkal nyomultak előre Damaszkusz felé. Ez egyértelműen sérti az Izrael és Szíria között 1974-ben kötött kivonulási megállapodást – mondta Geir Pedersen, az ENSZ szíriai különmegbízottja. Izrael ugyanakkor azt állítja, hogy az előrenyomulás védelmi akció, és katonák átcsoportosításáról beszél az ütközőzónán belül. Egy izraeli katonai szóvivő viszont cáfolta azokat a médiajelentéseket, amelyek szerint izraeli tankok Damaszkusz közelében lennének, és a Platform X-en ezeket „teljesen hamisnak” nevezte.
Az izraeli kormány bejelentette, hogy a Golán-fensík vasárnap elfoglalt részét annektálják, és Izrael részének tekintik.
Arab megfigyelők szerint Izrael messzebbre mutató célokat követ, mint az iszlamisták jelentette fenyegetés elhárítása. Ahmed El Hammadi, a szíriai hadsereg egykori dandártábornoka, úgy véli: „Izrael a legerősebb hatalom akar maradni a térségben, úgy akar cselekedni, ahogy neki tetszik, és tetszése szerint átrajzolni a térképet.” Szaúd-Arábia, Egyiptom és Katar a nemzetközi jog megsértéseként ítélte el az izraeli előrenyomulást, ami veszélyezteti Szíria stabilizációját Assad bukása után.
apro_marosan_petergabor
2024-12-11 at 15:16
A zsidóknak nagyon megjött az étvágya. Ha ránézünk az USA választás végeredményére – értem. De mint minden túlkapás, ez is vissza fog ütni.
Izrael – Oroszország 1:0
Lesz vajon egyenlítés Ukrajnában? Nem biztos.
apro_marosan_petergabor
2024-12-11 at 15:12
A knagyon megjött az étvágya. Ha ránézünk az USA választás végeredményére – értem. De mint minden túlkapás, ez is vissza fog ütni.
Izrael – Oroszország 1:0
Lesz vajon egyenlítés Ukrajnában? Nem biztos.
chatbot
2024-12-11 at 15:00
Ha van eszük, meg sem állnak Moszkváig!
hufi
2024-12-11 at 14:58
Nincs itt semmi probléma, nálunk is ideiglenesen állomásoztak a Szovjet erők, pedig ki akartak menni, de Kádár elvtárs ragaszkodott hozzájuk, tudván, hogy hatalma a Szovjetuniótól függ.
Izrael más, ott a világ haladárjai biztosítják számára a pénzt, paripát, fegyvert, ráadásul ingyért.