Furcsa dolgok történtek Szíriában, hirtelen és váratlanul ért véget Aszad elnök hatalma. Vagy nem olyan furcsa? Esetleg tervezett volt? Robert C. Castel Jeruzsálemből jelentkezik be, és segít eligazodni a Közel-Kelet újabb útvesztőjében.
Szíria földrajzi elhelyezkedése kulcsfontosságú. Az ország a Földközi-tenger partján fekszik, és összekötő kapocs Európa, Ázsia és Afrika között. Nyugaton Törökország, keleten Irak, délen Jordánia és Izrael, valamint nyugaton Libanon határolja, így természetes átjáró a régió országai között. Történelmileg a Selyemút egyik fontos állomása volt, ma pedig a kereskedelmi útvonalak ellenőrzése miatt fontos. Ezen a ponton pedig már mindenki számára egyértelmű, miért is kulcsfontosságú a nagyhatalmak számára.
Szíria társadalmi összetétele rendkívül sokszínű: szunniták, síiták, alaviták, keresztények és kurdok alkotják a lakosságot. Ez a vallási és etnikai sokféleség komoly konfliktusforrást jelentett, amelyet regionális hatalmak (Irán, Szaúd-Arábia, Törökország) saját érdekeik szerint próbálnak kihasználni. Szíria polgárháborúja mára a térség „proxy-háborújává” vált, ahol a különböző országok a saját szövetségeseiket támogatják.
A szíriai válság nem csupán regionális ügy, hanem globális erőviszonyok tükre is. Oroszország a kormányerőket támogatva Tartúsz kikötőjében biztosította katonai jelenlétét, amely az egyetlen földközi-tengeri támaszpontja. Az Egyesült Államok ezzel szemben az ország északi részén a kurd erőket segíti, hogy ellensúlyt teremtsen a régióban. Mindeközben Törökország a saját határait akarja biztosítani, míg Irán és Szaúd-Arábia a saját befolyását próbálja növelni Szírián keresztül. Most pedig, hogy Bassár el-Aszad “megbukott”, semmi sem állhat az ország “demokratizálásának” útjába. Többek között erről is beszélgettünk Robert C. Castellel.
Senna
2024-12-14 at 23:15
) Üdvözöljük a legjobb szex társkereső oldalon — https://ok.me/7TJI1
Sas
2024-12-14 at 21:05
dzsihadista vadbarmokat támogatott megint amerika-abu baghdadi után.SZÉGYEN.
na4
2024-12-14 at 20:35
Lényegtelen. Az itt Európában ingyenélö szírek húzzanak haza a sunyiba!
Sas
2024-12-14 at 20:28
kompenzáció történt-megkapták cserébe ukrajna jelentős részét.Az jár is nekik.Amúgy a szíriai drúzok csatlakozni akarnak izraelhez-a dzsihadista veszély miatt.
Királytigris
2024-12-14 at 20:19
A Közel-Keleten Izrael kivételével minden országot az Antant kreálta az I. világháború után. Izraelt meg 1948-ban kreálta az ENSZ.
Csoda, hogy ezek a kreálmányok nem tudnak békében egymás mellett élni?
csakafidesz
2024-12-14 at 19:10
Most pedig, hogy Bassár el-Aszad “megbukott”, semmi sem állhat az ország “demokratizálásának” útjába.
——————————————————————————-
Ajaj! Az iszlám és a demokrácia nem fér meg egymás mellett. Szíriában volt hatalom, volt tekintély. Most anarchia jön, és abból jó soha nem lesz.
apro_marosan_petergabor
2024-12-14 at 19:08
Castell, mint rendes zsidó hazafi – nem meglepő – mindenről beszél, csak arról nem, hogy legjobban Izraelnek állott útjában Szíria, Aszaddal…
Most már lehet “demokratizálni”, mint Irakot, Líbiát. Így ki van kövezve az út Iránig. Irán azért nehezebb dió lesz…
futóbolond
2024-12-14 at 18:43
“damaszkusz oroszlánja” gyáván lelépett és csak moszkvában lelt menedéket, ahol gyűjtik a hazájukban megbukott, de előtte milliárdos vagyont kimenekítő vezetőket (aszad becsült vagyona 2mrd dollár, amit nyilván huszonnégy évi elnöki fizetéséből tudott félretenni)