Karácsony Gergely főpolgármester mára egyedül maradt a hazugságbuborékjában, időközben politikai szövetségesei is kihátráltak mögüle, mikor nyilvánvalóvá vált, hogy a Városliget megújulása pártszimpátiától függetlenül sikeres – többek között erről beszélt portálunknak Baán László miniszteri biztos az új Néprajzi Múzeum megnyitója kapcsán tartott sajtótájékoztatón. Mint hozzátette, a tulajdonképpeni vita addig maradt eldöntetlen a Liget kapcsán, amíg a megújult Városligetbe kilátogatók politikai hovatartozástól függetlenül föl nem tették maguknak a kérdést: hol vannak a szörnyűségek, amelyekről a kritikusok beszéltek? Hol pusztult el a Liget? Baán úgy vélekedett, nem politikai fordulat következett be; a Liget Budapest Projekt iránti fokozódó szimpátia az emberekben magukban bontakozott ki, és ez hat vissza a politikára. Kérdésünkre Baán László arról is beszélt, hogy rendkívül vonzó és izgalmas feladat lehet a jövőben a Nyugati pályaudvar körüli fejlesztést összekapcsolni a Liget Budapest Projekttel, hiszen így a belváros szívéig érhetne a zöldfejlesztés. Az épületről és a kiállításról hamarosan a Nullahategy.hu-n jelentkezünk videós beszámolóval, az eseményről szóló tudósításunk itt olvasható.
Hétfőn látványos kiállításokkal nyitotta meg kapuit a Néprajzi Múzeum új, a Liget Budapest Projekt keretében megvalósult épülete – az eseményen Baán Lászlót kérdeztük a beruházás eddigi eredményeiről, és a további tervekről. A miniszteri biztos elöljáróban portálunknak kiemelte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök vasárnapi megnyitóbeszédében is egyértelművé tette: a kormány a választóktól felhatalmazást kapott arra is, hogy a Liget Budapest Projektet az eredeti formájában befejezze. A miniszteri biztos szerint ugyanis alapjaiban dőltek meg azok az ellenzéki állítások, hogy a fejlesztés bármilyen kárt okozna a Városligetben; nem igaz, hogy lebetonozzák, tönkreteszik a parkot. Mint megjegyezte, a tulajdonképpeni vita addig maradt eldöntetlen, amíg a megújult Városligetbe kilátogatók politikai hovatartozástól függetlenül föl nem tették maguknak a kérdést: hol vannak a szörnyűségek, amelyekről a kritikusok beszéltek? Hol pusztult el a Liget?
Ezek az emberek a Városligetben szembesültek azzal, hogy egy buborékban tartották őket, és nem mondtak nekik igazat
– jelentette ki a miniszteri biztos.
A valóság győzte le Karácsony Gergelyt
Mint Baán László megjegyezte, Karácsony Gergely főpolgármester mára egyedül maradt ebben a buborékban, politikai szövetségesei lassanként kihátráltak mögüle ebben a kérdésben, sőt, a Főváros vezetése is „lényegesen alacsonyabb hőfokon” kritizálja a beruházást.
Karácsony Gergely is érzékeli a saját szavazói álláspontját, amely a választási eredményekben is megmutatkozott, hogy olyan álvalóságot teremtettek maguk számára a saját szlogenjeikből, amelyekre éppen a valóság cáfol rá
– nyomatékosította a miniszteri biztos, kiemelve, hogy mára senki sem tudja komolyan megcáfolni, hogy a koncepció tökéletesen illeszkedik a Ligethez, annak múltjához, hagyományaihoz, gazdagítja zöldfelületében, kulturális és szabadidős szolgáltatásaiban. Baán László kitért arra is, hogy bár Karácsony Gergely meghívást kapott, mégsem jött el a megnyitó rendezvényre; egyelőre nem hajlandó a szakmai párbeszédre, homályosan ugyanakkor utalt már arra, hogy nem fogja akadályozni a projektet.
A projekt több önmagánál, mert egy világszemléletet képvisel
Baán László kitért arra, hogy a Liget Budapest Projekt kifejez egyfajta irányvonalat, kormányzati stratégiát vagy világképet, amely a létrehozás minőségében, perspektívájában fejeződik ki. Úgy vélte, ezért is méltó a Liget Budapest Projekt a befejezésre, hiszen így születhet meg Európa legkomplexebb kulturális negyede, amellyel Magyarország büszkélkedhet. A miniszteri biztos megjegyezte: összességében is kijelenthető, hogy a megvalósult beruházások a terveknél is jobbak lettek; ezt az ember „a pórusaiban is érezheti”, és ez az az élmény, amely átfordította a közhangulatot. Hozzátette: ez nem egy politikai fordulat volt, ezt az emberek maguk hozták létre, és ez hat vissza a politikára. Mint megjegyezte,
ez egy politikai szempontból is fontos tanulság, hogy tartósan a valóság ellenében kommunikálni lehet, csak nem érdemes.
Zöld folyosó nyúlhat be a város szívéig, a Nyugati pályaudvart a Városligettel összekötve
Portálunk a jövőre vonatkozó elképzelések kapcsán arra is rákérdezett, milyen lehetőségeket lát Baán László a Nyugati pályaudvar körül zajló fejlesztések és a városligeti projekt összekapcsolására, amellyel lényegében még szélesebb körű zöldfejlesztés valósulhatna meg. A miniszteri biztos kérdésünkre úgy reagált: már a Liget Budapest Projekt tervezésének korai szakaszában felvetődött, hogy a Nyugati pályaudvart és környékét eluraló rozsdaövezet, amely a belváros szívéig nyúlik be, zöld szempontok szerint újuljon meg, és zöld sávként kapcsolódjon a Városligethez. Mint megjegyezte, ez egy rendkívül vonzó és izgalmas feladat, megvalósítható cél, hiszen a Fővárosi Állatkertnél a két fejlesztés összeköthető, amelynek révén az ember egy kellemes, hosszú, izgalmas sétának a része lehet. Baán László hangsúlyozta: bízik abban, hogy a Liget Budapest Projekt megvalósításának utolsó fordulójában már erről az összekapcsolódásról is lesz lehetőség érdemben gondolkodni.
A Ferencz Marcel (NAPUR Architect) által tervezett épület az intézmény történetének első olyan otthona, amelyet néprajzi múzeumi célra alakítottak ki; ezzel a Városligetben, az egykori Felvonulási tér helyén Európa egyik legkorszerűbb etnográfiai múzeumépülete jött létre, ahol a korábbi – Kossuth téri – kiállítóhelyhez képest háromszor nagyobb tér áll rendelkezésre a páratlanul gazdag gyűjtemény bemutatására. A Városliget szélén, az Ötvenhatosok terén álló, két egymásba fonódó domboldalt megidéző, látványos új épület különlegessége a közel félmillió pixelből kialakított homlokzati díszítése, amely húsz magyar és húsz nemzetközi néprajzi motívum kortárs újrafogalmazását jeleníti meg, illetve a több mint hétezer négyzetméteres tetőkertje, amely legmagasabb pontján gyönyörű panorámát nyújt. A nemzetközi ingatlanszakma egyik legnagyobb presztízsű megmérettetésén, a londoni International Property Awardson 2018-ban már a tervei alapján a világ legjobb középületének választották a Néprajzi Múzeumot, és egyben a Best Architecture fődíjjal is kitüntették.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS