
Oroszország hagyjon fel a litván bírák ellen politikai okból indított büntetőeljárásokkal, az uniós tagállamok utasítsanak el az ügyben bármilyen jogi segítséget Oroszországnak – szögezték le csütörtökön elfogadott állásfoglalásukban az Európai Parlament képviselői strasbourgi plenáris ülésükön.
A képviselők 493 szavazattal, 43 ellenszavazat és 86 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásukban felszólították Oroszországot, hogy vessen véget a politikai indíttatású büntetőeljárásoknak, amelyek során olyan litván bírákat és ügyészeket fogtak perbe, akik az 1991. január 13-i vilniusi eseményeket követően 67 orosz, fehérorosz és ukrán állampolgárt Litvánia elleni háborús bűncselekmények elkövetésében találtak bűnösnek. Az uniós parlament elítélte az “elfogadhatatlan külső befolyásának”, “politikai indíttatásúnak, és az alapvető jogelvek – különösen az igazságszolgáltatás függetlensége – megsértésének tekintett orosz lépést. A képviselők arra kérték az uniós tagállamokat, hogy ne továbbítsanak Oroszországnak semmilyen olyan személyes adatot, amely a litván bírák, ügyészek és nyomozók elleni büntetőeljárásokban felhasználható lenne, és tagadják meg jogsegély nyújtását ebben az ügyben.
Az unió tagállamai és az egész világra kiterjedően működő Interpol nemzetközi rendőri szervezet hagyjon figyelmen kívül minden, a vád alá helyezett litván tisztviselő ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancsot
– írták.
Miután Litvánia kikiáltotta függetlenségét a Szovjetuniótól, 1991. január 13-án a szovjet hadsereg 14 békés civilt ölt meg és közel 800-at megsebesített a vilniusi tévétoronynál. A litván bíróság 2019. március 27-én hozott ítéletet a Litvánia elleni agresszió ügyében, amelyben 67 embert háborús bűncselekményekben bűnösnek talált, köztük az akkori szovjet védelmi minisztert és a KGB korábbi parancsnokát. Oroszország nem válaszolt a litván igazságszolgáltatás együttműködési kérésére. A vádlottak nagy részének perére ezért távollétükben került sor. Oroszország 2018-ban bűnügyi eljárást indított a vilniusi eseményeket kivizsgáló litván bírák, ügyészek és nyomozók ellen.
Forrás: MTI
Sandor
2019-11-29 at 20:32
Bocsi, hány olyan ország van aki ellen agressziót követtek el, területét megcsonkították, azután ki emelt szót értük?
Hesslerezredes
2019-11-28 at 17:21
Én általában nem vagyok Putyin elnök úr ellen. De Vlagyimir Vlagyimirovics: most az egyszer Önnek nincs igaza. A jogelőd Szovjetunió annak idején (1940) vegytisztán agressziót követett el a három kis balti állam ellen, bekényszerítve őket a szovjetunióba, majd tömeges népirtásokat elkövetve ezek ellen az amúgy is kis lélekszámú népek ellen. Ha Ön most olyan embereket támad, akik az ő ellenük ismételten agressziót elkövetők ellen jártak el – jogosan -, akkor sajnos, olyan képet mutat magáról a világnak, amely a rettenetes emlékű szovjetunió rémképét idézi fel.
gyurcsányiviktor
2019-11-28 at 16:56
Tiszta propaganda háború.
A zsidó állam, valaha kiadta bármelyik háborús bűnösét, (pl. a félszemű sakált) bármely azt kérő államnak ?
Az usa kiadta, bármelyik háborús bűnös állampolgárát a számtalan elkövetett háborús bűnökkel kapcsolatban, legyen az a 2. világháború, Vietnam, Irak, balkáni háborúk, célzott gyilkosságok és még hosszan sorolhatnám ?
Ült valaha bármilyen szovjet tábornok az elkövetett gyilkosságokért a lerohant bármilyen országban elkövetett háborús bűnökért ?
Ez vonatkozik a “győztes hatalmak” mindegyikére is, mint az angolok, franciák, románok, “csehszlovákok”, “jugoszlávok”, és még sorolhatnám hosszan.
De ne menjünk messzire.
Ült valaha valaki, a Magyarországon valaha, a kommunista vezetők által elkövetett – parancsolt gyilkosságokért, kegyetlenkedésekért, bármilyen alapú népirtásokért, beleértve gyurcsányit is ?
Úgy e, nem.
Akkor ne avatkozzanak bele más népek belügyeibe !