
Szabadkereskedelmi megállapodást kötött kedden Törökország és az Egyesült Királyság – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség. Az egyezményt a két ország nevében Ruhsar Pekcan török kereskedelmi miniszter és Liz Truss brit kereskedelmi miniszter írta alá videokonferencia keretében. A szerződés 2021. január 1-jével lép érvénybe.
Pekcan megszólalásában mérföldkőnek nevezte az egyezséget, és emlékeztetett: London kiválásával az Európai Unióból szükségessé vált a Törökország és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi rendszer újbóli meghatározása. Egyúttal jelezte: a kétoldalú kereskedelem a mostani megállapodásnak köszönhetően hatékony módon és gondtalanul folytatódik majd. A Törökország és az Egyesült Királyság között éves kereskedelmi forgalom 2019-ben 16,8 milliárd dollár volt. A török miniszter közölte: első célkitűzésük, hogy a mutató az új koronavírus-járvány után elérje az évi 20 milliárd dollárt.
Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én lépett ki az Európai Unióból. Távozásának napján december 31-ig tartó átmeneti időszak kezdődött azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra London és Brüsszel jövőbeni kapcsolatrendszerének feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről. Múlt csütörtökön átfogó egyezmény született a két fél között, amelyen belül vám-, illeték- és kvótamentességre épülő szabadkereskedelmi megállapodás is létrejött.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook hozzászólás
sorry
2020-12-29 at 21:05
Törökországot nem lehet megkerülni, semmisnek tekinteni. Jó lesz jóban lenni vele és ezt a külügyérünk is tudja. A Miszterelnökünk nyitott a törökök felé, ami nincs ínyére az EU-nak. Ugyan csak laikus vagyok, de várom, h Törökország berobban és felemelkedik.
Nem kell körömszakadtáig ragaszkodni az EU-hoz. A gazdaságot Szijjártó-Matolcsi pártos felpörgeti(te). Már vannak munkahelyek és exportálni is tudunk. Ugyan van még hova fejlődni, de nem függünk az EU emlőitől. Nagyon nem szeretem ahogy a Miniszterelnökünkkel és az EU képviselőinkkel viselkednek-beszélnek. Ennek következményének kell h. legyen. Nem sértegethetik büntetlenül őket és a magyar embereket sem. Punktum
Feri
2020-12-29 at 18:24
Az EU-n kívül is van élet! Annak is van előnye.
Gátolja valamilyen EU szabály, hogy mi is csatlakozzunk hozzájuk vagy az új ázsiai övezethez?
Csak úgy kérdezem, tisztelt Kormány. 😊
Felsőtagéskirályerdő
2020-12-29 at 18:11
Fontos a kebab vám, illeték és kvóta mentes áramlása, az nép érdekeinek megfelelően.
Tuti
2020-12-29 at 18:09
tobb embernek is megvaltozott itt kint a velemenye a BREXITrol azokutan,h beindultak a kereskedelni egyezmenyek alairasai.
a karacsonyi mise utan en neni azt mondta, h ha szulhetne meg gyereket es az fiu lenne, azt Boris-nak nevezne el :))))