Magyarországon már a XIX. század elején több magángyűjteményben bemutattak korabeli tűzoltási eszközöket nagy tűzesetek utáni égésmaradványokat. Az első tűzoltó múzeumot az 1900-as évek végén a Budapesti Önkéntes Tűzoltó Testület hozta létre.

061.hu

Hasonló házi múzeumok születtek több vidéki tűzoltóságon és tűzoltószer gyárban. Ezek a gyűjtemények a háborús pusztítás és az azt követő évek túlbuzgó fémgyűjtésének estek áldozatul. A műszaki emlékek védelméről intézkedő 1954. évi IV. törvény alapján megindult gyűjtés és rendszerezés teremtette elő az 1955 – ben országos gyűjtőkörrel megalapított Tűzoltó Múzeum anyagát. 1957-ben megnyílt – azóta többször felújított – állandó kiállítása a tűzvédelem fejlődését mutatja be az őskortól napjainkig, megismertet a tűzelleni évezredes harccal, a tűzrendészet és tűzoltó eszközök fejlődésével, a korabeli tűzoltók életével, munkájával kulturális hagyományaival.

A földszinti folyosón régi tűzoltószerek – gólyanyakú fecskendők, gőzfecskendő, lóvontatású benzinmotoros fecskendő, targoncafecskendő és a turboreaktív oltógép – fogadja a látogatót. Az emeletre vezető lépcsőház falán korabeli leírások, metszetek és fényképek mutatják be az emlékezetes magyarországi tűzeseteket. Az emeleti kiállítótermekben időrendben láthatók a különböző történelmi korok tűzoltási eszközei, emléktárgyai, dokumentumai.

A videót készítette: Szabó Fruzsina Anna és Tihanyi Rita