Néppártosodás, népszerűség és helyes tartás


 

Beszédes, hogy miközben a Jobbik küldötteinek 20 százaléka, azaz minden ötödik jelenlévő Vona ellen szavazott a kongresszuson, Volner, mint alelnök szám szerint több támogatót húzott be, mint a régi-új pártelnök. De az is beszédes, hogy a sajtó a Jobbik tisztújító kongresszusáról – az Indextől kezdve a Magyar Nemzet printig – az ájult tisztelet vagy a kedves biztatás hangján számolt be. Ha máshol nem, a haladó vagy a mindigellenzékben részlegben már kivívták középpárti szerepüket, ami nem is annyira a Jobbikról árul el sokat, mint inkább az említett sajtótermékekről.

[rule style=”rule-dotted” ]

Persze Vonagabi teljesítménye valódi volt és megérdemli a tapsot; nem lehetett könnyű átverni a tagságon az olyan semmiből jött, országos ügyekben még tapasztalatlan új elnökségi tagokat, mint Janiczák Dávid, vagy Fülöp Erik. Meg közben kidobni az elnökségből a talpasok körében – nem véletlenül – tagadhatatlanul népszerű Novák Elődöt vagy Hegedűs Lórántnét, akik ugyan sokat nem tettek hozzá az Univerzumhoz, de örökké a politika állócsillagaiként, fénylő üstököseiként fogunk emlékezni rájuk. Mert egyszerre erény és teljesítmény, hogy Előd első kísérletre szebben csuklott össze Tomcat kedélyesen félrement legyintésétől, mint Pepe a sokadik próbálkozásra az kisebbik Madrid ellen a BL-döntőben; Lórántné pedig ügyesebben járatta le bármikor a reformátusokat, mint Pázmány Péter a jezsuiták fénykorában legvadabb álmaiban akár elképzelni merte volna.

De Vona bevállalta, innentől pedig ez már az ő felelőssége. Azért már neki kell tartania a hátát, hogy mennyit hoz majd az új stratégiai és a személyi váltások sora, illetve a néppártosodás; és mekkora mértékű lesz a kurucinfósok cartmanes eloldalgása. De most engedjük el a pesszimizmust, és nézzük inkább közelebbről meg azt az embert, aki megdöbbentő módon népszerűbb mutatókkal rendelkezik, mint maga Vona Gábor.

Volner János az egyik legtöbb ügyet felvállaló, a sajtóban is rendszeresen – de nem cipőköpködéssel! – szereplő jobbikos politikus. Sőt! A tagság megdöbbenésére, a hétvégi kongresszuson Vona lemondott az egyébként még több szerepléssel és hatalommal bíró frakcióvezetésről és Volnerra ruházta át. Bár a frakciónak ezt még meg kell szavaznia, de az valószínűleg csak formalitás lesz. Így népszerű emberünknek szeptembertől még több szereplési lehetősége lehet a parlamentben.

Pedig… Ha jobban megnézzük ezt az embert, egy borzasztóan szürke figura. A tartása inkább emlékeztet egy edzés közben megőrült atlétára, mint egy győzelemre törő politikuséra. A prozódiája pocsék. A parlamenti felszólalásai, sajtótájékoztatói pedig egy-az-egyben abban álszakértői oktávban szólnak. De tény, a mindennapi ügyeket szorgalmasan viszi. Kicsit olyan ez most, mint Orbán és Lézerjani kapcsolata. Viktor a góré, de a kormányinfók és a mindennapi ügyekben Lézejani koptatja magát. Ilyesmi munkamegosztásra számíthatunk a Vona-Volner kapcsolatban is szeptembertől.

Azonban frakcióvezetőnek, a mindennapi ügyek bevállalásának nemcsak pozitív oldala van. Aki sok támadást indít, arra komoly fegyverarzenállal fognak visszalőni. Ilyen a popszakma, ahogy számtalanszor halhattuk.

Itt pedig felmerül a kérdés, hogy vajon jól választott-e Vona, mikor most már jogilag is a második embernek emelte fel Volner Jánost? Mert ugyan az tény, hogy a tagság előtt (pontosan a munkabírása és a sok-sok felszólalása miatt) a legnépszerűbb arc, sőt a kongresszus tanúsága szerint népszerűbb Vonánál is. De mi van a valódi céllal? Mi lesz a pártreferencia nélküliek, vagy a Fideszből kiábrándultakkal? Vajon Volner meg tudja majd az ő szimpátiájukat is nyerni?

És itt van Volner gyenge pontja. Mert ennek az embernek története van. Olyan története, amibe nem lesz nehéz belekötni.

Először is diplomáját Oroszországban szerezte, KGBéla mellett még egy potenciális célpont lesz így… Ráadásul egy olyan oktatási intézményben, ami elsőre, másodikra és sokadikra is óriási kamunak tűnik. Igazából nemhogy nemzetközileg, de még Oroszországban sem ismerik el ezt az iskolát. Volner az orosz International University of Fundamental Studies (IUFS), magyarul az Alapvető Tanulmányok Nemzetközi Egyetemen végzett a közgazdaságtudományi karon. Akkreditációja, komolyan vehető nemzetközi kapcsolatai és értékelhető oktatói kara nincs, de ami igazán kacagtató, hogy az intézmény vezetője maga Mongólia nagykánja.

De egyébként menő, már-már celebek számára kitalált diplomagyárként is jól funkcionál az “egyetem”. Például itt szerzett közgáz diplomát Nikolai Valuev, volt profi ökölvívó is.

Emellett Novák Előd kiszivárgott belső levele miatt a mutyivád is ráragadt a Jobbikra, leginkább Vonára és Forrai Rihárdra. A levél szerint köz- és pártpénzt egyaránt játszottak át Forrai egyszemélyes kft-jébe. Volner ehhez tulajdonképpen passzentos múlttal rendelkezik, még a néppártosodni igyekvő radikalizmusba való bekapcsolódása előttről. Számos cég tulajdonosa volt, melyekről később kiderült, hogy voltaképp fantomcégek, amelyekben szépen lehet mosodázni a zsét. Volner cégei közül néhány a süllyesztőben végezte, és az adószám törlése után 21,4 millió forintnyi közpénzt temetett maga alá, mint behajthatatlan köztartozás, ami azért mindenképpen derék összeg.

Két oldalról fognak rá lőni. És ha csak a vádak fele is igaznak bizonyul majd, akkor maradhat ugyan népszerű a jobbikos tagság körében, de a néppártosodás végső céljára, a kiábrándult akárkik megnyerésére alkalmatlan lesz.


  Boris Vian

2 hozzászólás

  1. … az Ajrópai Unijó elnöke meg nyóc álltalánost végzett. Na és akkor mi van? kérdezte H. Kovács

  2. … már a parlamentjének, bocsi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük