Hivatalosan is átadták Budapest első klímatudatos utcáját, mely az V. kerület és az UniCredit Bank együttműködésével jött létre. A projekt kiindulási kérdése az volt, miként tudná a kerület az esővízet hasznosan (újra) felhasználni.  A területet felmérve, a környéken az UniCredit Banknak volt az egyik legnagyobb tetőfelülete, így őket szólították meg azzal az ötlettel, támogatnák-e azt, hogy a székházra hulló esővizet egy ciszternába gyűjtsék össze. A vízgyűjtőbe folyt víz pedig kiválóan hasznosítható lesz öntözővízként. Amennyiben a ciszterna kiürülne – esőmentes, száraz időszakokban – a locsolást két fúrt kút támogatja, melyet a Duna vize táplál. A rendszer üzemeltetése így nem csak ökológikus, hanem ökonomikus szemléletű is. 

A beruházásnak köszönhetően olyan térség született a Belvárosban, amely már a jövő klímastratégiáját tükrözi. Lipótváros kormánypárti vezetésű önkormányzata Magyarországon elsőként kezdte használni a fák városi környezethez való alkalmazkodását támogató ültetési rendszereket, amiért 2022-ben a Virágos Magyarország környezetszépítő verseny elismerésében is részesült.

Az öntözőrendszerrel mintegy 200 fát tudnak öntözni, és a kerület zöld szemléletét az is bizonyítja, hogy a területfejlesztés során több mint 300 négyzetméter új zöldfelületet alakítottak ki. Az innovatív és a fenntarthatóság jegyében kialakított ültetési és öntözési technikának köszönhetően a természeti kincseinkkel való felelős gazdálkodásban is példát mutat a kerület.

Belváros önkormányzata élen jár a klímatudatos várostervezésben, ami a leglátványosabban éppen e sűrűn beépített városrészben mutathatja meg igazán az erényeit. A kerület kidolgozott, több évtizedes klímastratégiájának célja az élhető, zöld belváros létrehozása, történelmi környezetben. Ennek jegyében 2019-re 82 új fával jóformán városi ligetté alakították a Podmaniczky teret. Majd 2021-től a Podmaniczky teret a Dunával összekötő Arany János utca teljes körű felújítását kezdték meg, amelyet két ütemben végeztek.

A terület otthonosságát, élhetőségét egy újabb zöld buszmegálló, számos új utcabútor – padok, ivókút, hulladéktároló edények, kutyahigiéniás szemétgyűjtők, kerékpártámaszok – és egy új, biztonságos gyalogos-átkelőhely biztosítja. A Belváros önkormányzata a közlemény szerint ezúttal is a békés egymás mellett élés jegyében valósította meg a beruházást, egyaránt figyelemmel a gyalogosokra, kerékpárosokra, közösségi közlekedéssel utazókra, autósokra és minden korosztály igényeire.

A járdát szélesítették és egy szintbe helyezték az útpályával, ezáltal megteremtve a kényelmes és akadálymentes közlekedés feltételeit a kerekesszékkel vagy babakocsival közlekedők számára egyaránt, gondoskodtak a megfelelő kerékpáros infrastruktúra kialakításáról és arra is ügyeltek, hogy mindez a lehető legkevesebb gépjárműparkolóhely-veszteséggel járjon.