Kivégzett forradalmárok földi maradványait rejti a XV. kerületi (pestújhelyi) volt szovjet kórház – ezt állítják egy készülő dokumentumfilm szereplői. Dézsy Zoltán rendező előkészületben lévő filmjében közvetett tanúk és rákospalotaiak arról beszélnek, hogy 1956 novemberében mészárlás folyt a szovjet katonai kórházban, egyesek azt is tudni vélik, hogy élve falaztak be foglyul ejtett forradalmárokat, szabadságharcosokat a szovjet kormány labirintusszerű föld alatti járataiba. A rendező most munkagépekkel táratja fel az elhagyott, romos kórház kertjét.
– Két forrásom van – emlékezik az egyik riportalany – édesapám sebész volt, neki volt két kőművesbetege, akik állították, hogy nekik itt kellett befalazni ötvenhatos forradalmárokat, itt valahol az alagsorban, ezen a területen, a másik az, hogy az édesapámnak volt egy barátja, aki barátságot kötött az 56 előtti orosz parancsnokkal, aki ennek a kórháznak volt a parancsnoka. Ő mondta el, hogy itt 1956-ban befalaztak élve forradalmárokat, valamiféle alagsorba… Apámnak ez a barátja nekem az érettségi táján – amikor már nem voltam kisgyerek – rám bízta, hogy ha ő már nem él, akkor tudjam s mondjam el – vallanak a készülő dokumentumfilmben a kor tanúi.
Ezt a forrást megerősíti több idős, XV. kerületi polgár is. Egyikük szerint több mint tíz forradalmár holttestéről lehet szó, legalábbis ennyiről beszéltek nekik azok, akik civilként bejáratosak voltak a kórházba. A szovjet tisztek közül akadt olyan is, aki szinte kérkedve fecsegte ki ezt a titkot. Az áldozatok azon forradalmárokból kerülhettek ki, akiket 56 novemberében a szovjetek elfogtak s behoztak a katonai objektumba.
A szovjet kórházba 1945-től az 1991-es kivonulásig csak kevés civil tehette be a lábát. A Déli Hadseregcsoport katonái a békés polgári villanegyed kellős közepére fészkelték be magukat. Első dolguk az volt, hogy mindent szovjet mintára alakítottak. A valamikori OTI Kórház gyönyörű szecessziós épületeit össze-vissza falazták, toldozták. Mindent megtehettek: nem kellett építési engedélyekkel bajlódniuk. Ma már szinte érthetetlen: az épületeket – földalatti folyosókkal kötöttek össze. A kórház jellegétől jócskán eltértek – bunkerek ástak és építettek egy földalatti lőteret is. A harmadik világháborúra készülve felhúztak egy hatalmas sebészeti tömböt is, amely a szovjet armada 1991-es kivonulásáig egy jól felszerelt 260 ágyas kórház – volt. Ma romhalmaz, hasonlóan a többi épülethez. Az ok: a rendszerváltás után nem született kormányszintű megállapodás az ingatlan átadásáról, így a távozók mindent leszereltek és elvittek Már ez is rettenetes károkat okozott az épületekben, a többit pedig elvégezte az idő…
A dokumentumfilmes stáb horrorfilmbe illő állapotokat talált a volt szovjet kórházban. Összedőlni látszó falak, leszakadt lépcsők – rom és rom mindenütt. Hiába őrizték közel negyed századon keresztül a területet, a végső csapást a fémgyűjtők mérték a kórházra.
Törmelékkel feltöltött alagutak
Néhány hete a stáb a kutatásokba kezdett a kórház területén. A visszaemlékezők által jelzett helyeken földdel és törmelékkel feltöltött alagutakat találtak. Máshol rejtélyes betonozásokkal, indokolatlan műszaki megoldásokkal találkoztak. Évekkel ezelőtt valakik már kutathattak a föld alatti labirintusban – legalábbis erre utalnak bontások, fúrások. A filmes stáb bízik abban, hogy belátható időn belül fény derülhet a szovjet kórház titkaira. Remélik új tanúk jelentkezését is.
Pozitív fejlemény, hogy idén igazi tulajdonosa lett az ÉPK-nak (hivatalos neve Észak-Pesti Kórház): a XV. kerület, azaz Rákospalota-Pestújhely-Újpalota Önkormányzata lett a gazdája. Az önkormányzat keresi a lehetőségeket a 70 ezer négyzetméteres terület hasznosítására, de még csak formálódnak az elképzelések. Addig is szeretnék feltárni a szellemkórház történetét. Lyukas emlékezet – 1956 néven születőben van egy alapítvány, melynek elnökének Wittner Máriát kérték fel az alapítók. Dr. Pintér Gábor, a kerület fideszes alpolgármestere elmondta, hogy támogatnak minden olyan kezdeményezést, amely a forradalom alatt és után történtek feltárását célozza.
Vezető kép: Az egyik titkos alagútlejáró feltárása a kórház területén. Az alkotók felvétele.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS