Ügynöknek bélyegzett ellenzékiek, ellenzékieknek tűnő ügynökök – a pártállami titkosszolgálat a rendszer ellenségeit lejárató és egymásnak ugrasztani igyekvő akcióit mutatja be Huth Gergely és Kerekes András Lejáratás és bomlasztás – A hálózat örök című 2015-ös dokumentumfilmje, amely a most zajló Filmhét versenyében is szerepel. Elkészült a film honlapja is, ahol megnézhető, letölthető a mű, és számos hozzá kapcsolódó izgalmas háttéranyag, dokumentáció. A filmet oktatási célra is jó szívvel ajánlják az alkotók.
“Százmillió halott van a kommunizmus mögött. Kivel akartok kiegyezni?” – idézi fel saját, nyolcvanas évekbeli vitáit a dokumentumfilmben Molnár Tamás, az INCONNU-csoport alapítója. A bátor művészcsoport tagjai faragták meg – a hatalom fenyegetéseivel, atrocitásaival dacolva – a 301-es parcellában ma is látható kopjafákat. Addigra már szinte a teljes magyar ellenzéki mozgalom a lejárató-bomlasztó akciók célkeresztjében állt. Az állambiztonság módszere azonban akkor sem volt új keletű: igaz, 1956 után inkább csak az elhajló baloldaliakkal szemben alkalmazták, mások számára maradt a nyers erő és terror. A filmben ezért a nyolcvanas évek ellenzékének befeketítése, összeugrasztása mellett megjelennek az ötvenes-hatvanas évek is, olyan neves értelmiségiek, mint a képtelen ügynökváddal besározott Szalai Sándor professzor történetén átszűrődve. A történelmi tényfeltárás hiteles alapját a Hamvas Intézet kutatómunkája adta.
A Magyar Filmakadémia 2016-os Filmhetén is vetített, hiteles történelmi tényfeltáráson alapuló, izgalmas fikciós betétekkel életre keltett dokumentumfilmjüket az alkotók külön ajánlják egyetemi, középiskolai felhasználásra, s idejükhöz mérten szívesen vesznek részt a vetítéshez kapcsolódó beszélgetéseken. Éppen ezért az eredeti, 52 perces film mellett letölthető az “órai” 45 perces változat is.
„A Lejáratás és bomlasztás hiánypótló és egyben megdöbbentő. Hiánypótló, hiszen a társadalom nagy része még ma is szinte nosztalgiával gondol a Kádár-korszakra, amikor emberek tűntek el, kerültek börtönbe. Kevésbé ismert titkosszolgálati módszereket mutat be a dokumentumfilm, amely sokkal durvább, mint a fizikai erőszak, a rafinált gonoszságról szól” – fejtette ki a film ősbemutatóján, 2015. februárjában Pesty László, a legendás Fekete Doboz egykori munkatársa, dokumentumfilmes.
“A lejáratás sokkal rosszabb kínzás volt, mint a körömtépés. Mert a lejáratás örökségét még az áldozat gyermekei, unokái is nyögik” – mondta a díszbemutatón Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere.
Jankovics Marcell Kossuth-díjas filmrendező pedig ezt írta a Lejáratás és bomlasztásról: “Ami a legjobb volt a filmben, és emiatt keveslem is, a záróképsor az összezavarodott tömegről. Kifejezetten hátborzongató volt a film után hallgatni, látni az embereket. Gratulálok az egészhez!”
A Lejáratás és bomlasztás oldala ITT található.
A dokumentumfilmet 2016. március 4-én vetítik a Magyar Filmakadémia Filmhetén, 14.25-kor a Cinema City MOM Park 6-os termében!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS