A várakozásoknak megfelelően hatalmas arányban elutasította a londoni alsóház a kedd esti szavazáson a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodást. Az egyezményre kétszázkettő, a megállapodás ellen négyszázharminckét képviselő szavazott, vagyis az alsóház kétszázharminc fős többséggel vetette el a Brexit-megállapodást. Ez a modern brit parlamentarizmus történetének legnagyobb arányú kormányzati veresége.
Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője azonnal bejelentette, hogy szerdán bizalmatlansági indítványt terjeszt be a kormány ellen. Theresa May konzervatív párti miniszterelnök közölte, hogy tekintettel a megállapodás elutasításának mértékére, a kormány tárgyalási és szavazási időt biztosít a Munkáspárt bizalmatlansági indítványának. A keddi már a második alkalom volt, hogy a brit miniszterelnök a parlament elé próbálta vinni a megállapodást, amelyet csak nagy nehezen tudott kialkudni az EU-val. A paktumot a közösségben maradó huszonhét tagország vezetői már jóváhagyták, de a brit alsóháznak is szavaznia kellett róla. A brit politikusok között azonban egyáltalán nem volt meg az egyetértés, még May saját pártján, a torykon belül sem, és az ellenzék mellett a parlamenti többségét biztosító északír unionisták is ellene voltak, a voksolást pedig decemberben a fenti körülmények miatt januárra halasztották. A szavazás előtt Theresa May arról beszélt, hogy a Brexit feltételeit tartalmazó megállapodás elfogadásának csak két alternatívája van: a Brexit-folyamat leállítása vagy a megállapodás nélküli kilépés az Európai Unióból. A miniszterelnök a megállapodásról szóló vitát lezáró kedd esti alsóházi felszólalásában kijelentette: lehet úgy dönteni, hogy a Brexit-folyamat egyszerűen túl nehéz, és a kormány ezért visszavonja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásáról szóló értesítést, és például újabb népszavazást ír ki az EU-tagságról, szerinte ez azonban csak még inkább megosztaná az országot.
Előrehozott választást akar a Munkáspárt
Theresa Maynek a toryktól elvileg nem kell tartania, mivel a pártján belül nem lehet ellene bizalmatlansági szavazást kezdeményezni. Az alsóház döntése alapján a kormánynak három napja van előállni egy újabb tervvel, amelynek tartalmáról azonban még senkinek nincs elképzelése. Corbyn előrehozott választást szeretne, az északírek azonban már bejelentették, hogy a megállapodás elutasítása esetén is támogatják bizalmi szavazáson a kormányt. A Mayjel szemben álló toryknak nem lenne érdekük így megbuktatni a saját kormányukat, azonban előzetesen többen azt sem zárták ki, hogy egy ilyen nagy arányú vereség sok mindent felülírhat. A szavazás után Theresa May azt mondta, ha kormánya bizalmat kap, akkor ő egyeztetéseket kezd az alsóházi képviselőkkel arról, hogy mire lenne szükség a Brexit feltételeiről szóló megállapodás elfogadtatásához.
Katasztrófa lenne Nagy-Britannia számára a rendezetlen kilépés
A brit polgárok akaratának tiszteletben tartását szorgalmazta a voksolás után az olasz kormánypárt. Matteo Renzi volt olasz kormányfő szerint a Brexit nehézségei azt bizonyítják, hogy nem éri meg kilépni az EU-ból. A brit EU-tagság megállapodás nélküli, rendezetlen felszámolása a lehető legrosszabb megoldás – figyelmeztetett Olaf Scholz német alkancellár, pénzügyminiszter. A spanyol kormány sajnálatát fejezte ki a Brexit-megállapodás elutasítása miatt. A megállapodás a lehető legjobb, egy nem rendezett kilépés az EU számára negatív, az Egyesült Királyság számára katasztrófa lenne – fogalmazott Pedro Sánchez miniszterelnök Twitteren közzétett üzenetében. Varsó új brit javaslatokra vár a Brexit ügyében, Mateusz Morawiecki kormányfő szerint a megállapodás nélküli Brexit rossz megoldás lenne az Egyesült Királyság számára, valamint az Európai Unió szempontjából is. Sajnálatát fejezte ki Jean-Claude Juncker a Brexit-megállapodás brit alsóházi elutasítása miatt, az Európai Bizottság elnöke közölte: az EU nem akar rendezetlen kilépést, de kedd este megnőtt ennek a kockázata. Írország szerint világos az EU álláspontja, hogy nem tárgyalható újra a Brexit-megállapodás, még azután sem, hogy a brit törvényhozás alsóházában megsemmisítő vereséget szenvedett.
Forrás: MTI/Index; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS