Többezres tömeg demonstrált vasárnap a kormány felsőoktatási törvényének tervezett módosítása ellen az Oktatási szabadságot csoport szervezésében. A tüntetés résztvevői a Fővám térről a CEU Nádor utcai épülete elé, majd a Parlamenthez vonultak, ahol füttyszóval tiltakoztak és hangos “Szabadságot!Demokráciát!”, majd “Orbán, takarodj” mondatokat skandáltak. A CEU melletti demonstráció kormányellenes megmozdulássá alakult, végül mégsem sikerült a kormány megbuktatása az intenzív külföldi jelenlét ellenére sem.
A “diákok” demonstrációjához több ellenzéki politikus is csatlakozott, így kerékpárt tologatva Karácsony Gergely is feltűnt, de láttuk Mécs Imrét, a Kétfarkú Kutyapárt aktivistáit, de jelen voltak az Együtt és a Soros által támogatott civil szervezetek képviselői is. A PestiSrácok.hu úgy tudja, hogy a demonstrációt szombaton jelentette be a Facebookon szerveződött Oktatási szabadságot csoport, akiknek egy nap alatt sikerült hangtechnikát, rendezői mellényeket, színpadot és molinókat, valamint jelvényeket is gyártania a vasárnapi sétára, csakúgy, mint szónokokat. Persze, adományokat is gyűjtöttek, ahogyan megszokhattuk ellenzéki demonstrációkon, erre a lehetőségre egyébként többször is felhívták a résztvevők figyelmét.
A közösségi médiában való jelenlétre egyébként Soros tavaly már adott támogatást hazai szervezetnek, mint azt a PestiSrácok.hu megírta, a Cromo Alapítvány abban segít “egyes kezdeményezéseket” a közösségi médiában, hogy önfenntartó és jól szervezett közösségekké váljanak
“Orbán, takarodj!”
Érdekes momentum, hogy a CEU-t csak néhány mondatban említették meg, a Kossuth térre érve pedig kormányellenes felszólalásokat lehetett hallani. Törley Katalin, a Soros által támogatott Tanítanék Mozgalom nevében arról beszélt, hogy a kormány az oktatás lezüllesztésével az ország és a fiatalok jövőjét semmisíti meg, a “krízisért” a legfőbb felelősökként Balog Zoltán emberierőforrás-minisztert és Orbán Viktor miniszterelnököt nevezte meg. Hangoztatta: a kormány számára mindennél fontosabbá vált saját hatalma bebetonozása, és ehhez az ország, a fiatalok jövője sem túl nagy ár. Szerinte a kormány ténykedése az oktatás területén vagy törvénytelen vagy káros vagy pedig mindkettő, de a Tanítanék Mozgalom kiáll az ország és a fiatalok jövőjéért. Szavait “Orbán, takarodj” kiáltások kísérték. S bár a Facebookon szerveződött közösség szerint ők civilek, a közösségi oldalon számos komment tanúskodik arról, hogy a demonstrációt “rezsim roppantásra” és Orbán leváltására akarták felhasználni.
Természetesen a külföldiek bevonása is megtörtént: nem csupán a Facebookon, hanem a Twitteren is folyamatosan a Orbánról csipogtak, aki “megtámadta a liberalizmust. “
A demonstráció résztvevői a PestiSrácoknak nem voltak hajlandóak nyilatkozni, mert mint mondták, a “kormánypropagandista médiával” nem állnak szóba. Az “értelmiségi” fiatalok által hangoztatott “ProstiSrácok” jelzőt és hallgatólagosan tett némasági fogadalmukat ezúttal sem minősítjük, azt azonban mindenképpen fontosnak tartjuk elmondani, hogy a tüntetők között a leszbikusok, feministák, transzneműek, szivárványszínűek is részt vettek, csakúgy, mint az a Szabó Gábor – alias Tuareg -, aki igencsak kacskaringós utat járt be a közéletben. A volt SZDSZ-es a saját maga alapította Ország Gyűlése Mozgalom élén tűnt fel, amikor kitelepedett a Kossuth térre kormányt buktatni, de ez akkor nem jött össze neki, most pedig a CEU-ért emelte fel a szavát. Vagy mégsem?
A pride-osok, ellenzékiek mellett nyugdíjas szocialisták és rengeteg külföldi vett részt a vasárnapi sétálgatáson, ahol kiemelt rendőri biztosítás mellett skandálták többezren: “Szabadságot, demokráciát!”
A külföldi sajtó által is nagy érdeklődéssel kísért megmozdulás atrocitás nélkül zajlott és a parlamentbe sem jutottak be annak ellenére, hogy néhányan a tömegben “menjünk be” kiáltásokkal próbálták hergelni a tömeget. Emlékezetes: az amerikai külügy közleményben szólította fel a magyar kormányt, hogy tartózkodjon minden olyan jogalkotói lépéstől, ami Soros György egyetemének „függetlenségét” korlátozza, vagy a működését hátráltatja. Magyarország külügyminisztériuma egyelőre nem fogalmazott meg semmilyen elvárást vagy követelést azzal kapcsolatban, hogy az Amerikai Egyesült Államok milyen törvényeket ne hozzon az amerikai felsőoktatásra vonatkozóan.
PestiSrácok.hu, Mti-fotó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS