Korábban a debreceni fideszes képviselőnő, Balla Irma fiát vádolták meg a bűncselekmény elkövetésével, akit csak a másodfokon eljáró bíróság tudott megmenteni a rá első fokon kiszabott 12 évnyi börtöntől.
Az új eljárásba már a sértettet, vagyis elhunyt édesanyját képviselő Schönstein Sándor emondta, hogy a mai napig issza a levét annak, hogy ártatlanul megvádolták, miközben egy fillér kártalanítást sem kapott az államtól az előzetesben töltött két évért.
A 2007-ben brutális kegyetlenséggel meggyilkolt Balla Irma elkövetőjének a rengeteg bizonytalanság és a stabil alibi ellenére az ügyészség az addig tanúként kihallgatott Schönstein Sándort, Balla Irma fiát nevezte meg. Az első fokon eljáró Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a fiút tizenkét év, fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte, ám ezt a másodfokon eljáró Debreceni Ítélőtábla 2013-ban hatályon kívül helyezte és új eljárást elrendelve szabadlábra helyezte a fiatalembert.
Az országos rendőrkapitány utasítására a felmentő ítélet után egy hónappal újraindult a nyomozás, melynek eredményeként idén márciusban gyanúsítottként hallgattak ki egy, a váci börtönben nyolcéves büntetését töltő 36 éves debreceni férfit, D. Lajost.
A főügyészségi ügyész beszámolója szerint a rendőrség szeptember 25-én fejezte be a nyomozást, de hozzájuk még nem érkeztek meg az iratok. Alapesetben 30 napjuk van a vádemelésre, ám az ügy bonyolultságától függően ez akár kétszer ugyanennyivel meg lehet hosszabbítani – mondta el Szilágyi László és reményét fejezte ki, hogy nem várnak karácsonyig a vádemeléssel. „Édesanyám gyilkosságának ügyében egy évig voltam tanú, két évig ültem gyanúsítottként, majd vádlottként előzetesben, most pedig az áldozat egyenes ági leszármazottjaként a sértett képviselője vagyok a megújított eljárásban” – mondta el az ATV-nek Schönstein Sándor, Balla Irma fia, aki két éve vár kártalanítási ügyének befejezésére. Mint mondja, így is csak a kétszer egy év jogtalan előzetes letartóztatással kapcsolatos igényét érvényesítheti, mivel amiatt, hogy ártatlanul megvádolták, legkorábban D. Lajost várható elítélése után kezdeményezhet eljárást.
A fiatalember szabadulása után visszairatkozott az egyetemre és sikeresen le is diplomázott, szakmájában azonban azóta sem tudott elhelyezkedni, így olyan munkát kénytelen végezni, amihez középiskolai végzettség is elegendő lenne. „Nyilvánvaló az összefüggés a meghurcolásom és a munkaerő-piaci esélyeim között” – állítja és úgy véli, élete akkora gellert kapott a magyar igazságszolgáltatás kiszámíthatatlanságának köszönhetően, amit már nem lehet helyreállítani.
Forrás: ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS