Oroszország hivatalosan december 18-án fog kilépni a Nyitott Égbolt-szerződésből – jelentette be pénteken az orosz külügyminisztérium. A moszkvai diplomáciai tárca közölte, hogy döntéséről a szerződés összes részes államát értesítette, az orosz kilépés pedig hat hónappal később lép hatályba.
Moszkva az Egyesült Államokat hibáztatta a szerződés összeomlásáért, egyúttal felhívást intézve a címzettekhez, hogy mielőbb hívjanak össze konferenciát a történtek lehetséges következményeinek megvitatására. Az orosz külügyminisztérium szerint nem indokolt az várakozás, amelynek értelmében a Nyugat “technikai fölénye” lehetővé teszi majd Oroszország lehagyását. A tárca felhívta a figyelmet arra, hogy ugyanez volt a helyzet a digitális technológiákra való átálláskor a Nyitott Égbolt-szerződés végrehajtása során, amit az amerikaiak szorgalmaztak.
Ennek eredményeképpen hazánk 8-9 évvel megelőzte nyugati partnereit. Biztosak vagyunk benne, hogy most is így lesz, amikor az Egyesült Államok megsemmisíti a szerződést, a nemzeti technikai ellenőrzési eszközeire támaszkodva
– hangzott az orosz külügyminisztérium által kiadott közlemény.
Az Egyesült Államok tavaly november 22-én jelentette be, hogy nem részese többé a Nyitott Égbolt-szerződésnek. Orosz részről Vlagyimir Putyin orosz elnök idén június 7-én írta alá azt a törvényt, amelynek értelmében Moszkva is felmondja a megállapodást, miután Wendy Sherman amerikai külügyminiszter-helyettes május 27-én arról tájékoztatta orosz hivatali partnerét, Szergej Rjabkovot, hogy az Egyesült Államok nem kíván visszatérni a szerződéshez. Az 1992-ben aláírt és 2002-ben hatályba lépett megállapodásnak 34 európai és észak-amerikai részes állama volt. Rendelkezései alapján az utóbbi másfél évtized során több mint 1200 ellenőrző repülést hajtottak végre, amelyek egyik fő célja a bizalomerősítés, a leszerelési egyezmények betartásának ellenőrzése. A partnerek a szerződést a műholdas felderítő eszközök tökéletesedése ellenére is hasznosnak tartották. Az amerikai kormányzat tavaly május 21-én jelentette be az egyezményből való kilépésre vonatkozó szándékát, és fél évre rá ki is lépett. Washington és Moszkva kölcsönösen a szerződés megsértésével vádolta egymást.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/EPA/Makszim Sipenkov
Facebook
Twitter
YouTube
RSS