Fáradtak az áruházi munkavállalók, mivel több mint két hete nem csitul a boltokban a vásárlási láz, ami naponta eléri az év végi ünnepek előtti forgalom másfélszeresét a veszélyhelyzet kihirdetése óta – jelezte a Magyar Nemzetnek a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete elnöke.
Bubenkó Csaba vázolta, hogy a kormányzati figyelmeztetések ellenére ezekben a napokban is záróráig több ezer vásárló fordul meg a nagy egységekben, ami azért kritikus, mert – tudván, hogy a vírusfertőzés szempontjából potenciális gócponttá válhatnak a boltok – a kiszolgálásért felelős munkavállalók a felfokozott állapotokat lassan már nem tudják kezelni.
Tartósan erős a nyomás a kereskedelmen, az iparcikküzletek délutáni bezárásának bejelentése óta ráadásul azokat az áruházakat is többen keresik fel, amelyek működése ezután is változatlan
– jegyezte meg. Mint mondta, ebből is látszik, hogy szükség van a teljes nyitvatartási időre a napi fogyasztási cikket kínáló üzletekben, viszont a kiszolgálásban folyamatosan helytálló, a vírusfertőzésnek a nagy tömegek látogatása miatt kitett munkavállalóknak is kell a védelem mentális és fizikális szinten.
Azért, hogy fennmaradjon az ellátási lánc biztonsága, a mostani, rendkívüli állapotok idejére átmenetileg szabályozni lehetne az élelmiszert is kínáló üzletek látogatásának körülményeit is, hogy fenntarthatók legyenek a rendezett és közegészségügyi szempontból biztonságos napi bevásárlások
– mondta Bubenkó Csaba, aki szerint a szabályozás a rohamszerű vásárlásokkal felmerülő pluszmunkaerő-igényre is válasz lehetne, de legfőképpen az áruházban megfordulók egészségét óvhatná úgy, hogy megelőzi a zsúfoltságot, ami a járvány terjedésének kedvez. A Magyar Nemzetnek azt is hozzátette: továbbra is fontos a minőségi kiszolgálás, az alapvető termékek elérésének biztosítása, ezért van szükségük az áruházi dolgozóknak segítségre.
A folyamatos tömeg működési problémákat is okozhat, és nem mindegy, hogy a vásárlók a tumultusban nem tudják tartani egymástól az ajánlott távolságot. Hasznos lehet meghatározni a vásárlók számát egy adott üzlet adott időszakában, de idővel arra is szükség lehet, hogy az egy alkalommal megvásárolható termékek számát maximálják a veszélyhelyzet alatt, mert még mindig történnek túlzott felvásárlások, emiatt előfordult, hogy nem mindenki számára voltak elérhetők egyes termékek
– mondta a szakszervezeti vezető, aki arról is beszélt, hogy két hete kezdődött a forgalom felfutása, és a dolgozóknak ma már nagyobb árutömeget kell fizikailag megmozgatni, mint az ünnepek előtti időszakban – nehéz fizikai munkát végeznek az érintettek, sokkal több a feladat, mint valaha volt – mondta ennek kapcsán Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára kiemelte: a vállalatok tisztában vannak azzal, hogy a boltokban milyen nehezek most a munkakörülmények, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy az alkalmazottak el tudják végezni a feladataikat. Leszögezte, hogy a vásárlók és a munkatársak biztonsága továbbra is elsőbbséget élvez, ennek érdekében együttműködnek a hatóságokkal, szigorú egészségügyi és biztonsági követelmények vannak érvényben az üzletekben és a teljes ellátási láncban.
Az áruházakban gyakoribb a kézmosás, a szünet, az irodai dolgozók pedig lehetőség szerint átálltak az otthoni munkavégzésre, amihez technikai eszközöket is kaptak
– mondta a főtitkár. A Magyar Nemzetnek Vámos György arról is beszélt, hogy miután hétfőn bejelentették, hogy az iparcikküzleteket 15 órakor bezárják, a vásárlók ismét megrohamozták a boltokat. Az élelmiszerboltok, gyógyszertárak, drogériák, benzinkutak, trafikok továbbra is teljes nyitvatartási időben árusíthatnak, ennek ellenére egyes helyeken akkora látogatottság volt kedden, amekkora a múlt hét végén is tapasztalható volt. Az internetes kereskedelemben is megváltoztak a vásárlási szokások, az élelmiszerek rendelésekor például nagyon megnőtt a kosárérték, és a naponta leadott rendelések száma többszöröse a korábbiaknak. A főtitkár elmondta, hogy hosszabbak lettek a kiszállítási idők, de nem az áruhiány miatt, hanem azért, mert a szállítókapacitás egyelőre nem érte utol az igényeket; szükség van további munkaerőre a logisztikában is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS