A magyarok egy emberként döbbentek meg a svéd bevándorlási hivatal tavaszi döntésén, miszerint a 21 éves Wilhelm Fruzsinát kitoloncolják az országból. Az enyhén értelmi fogyatékos kislányért megmozdult a politika, most azonban konkrét anyagi segítség is érkezett: a legnagyobb hazai élelmiszerláncnak, a CBA-nak köszönhetően most bárki pénzadománnyal segíthet, hogy a lány a skandináv országban maradhasson a családjával.
SZABÓ FRUZSINA ANNA- PestiSrcáok.hu
Wilhelm Fruzsina szülei elhunytak, rokonai Svédországban élnek. Az enyhén értelmi sérült lánynak így csupán egy vágya maradt: azokkal együtt lenni, akik már évek óta gondoskodnak róla. Svédország azonban kiutasította őt, mert ellátásának költségeit nem akarják felvállalni. Az Index.hu március elején írt arról, hogy a svéd bevándorlási hivatal vissza akarja küldeni Magyarországra a lányt, aki az elmúlt két évben Malmőben élt nagynénjével, Ruff Ágnessel. Két évvel korábban, akkori gyámja látogatóba küldte Svédországba, majd lemondott a felügyeleti jogairól. Svédországban élő nagynénje immár 38 hónapja azért küzd, hogy elérje, unokahúgának ne kelljen visszatérnie Magyarországra. A lány helyzetének rendezésére a Külgazdasági és Külügyminisztérium is komoly lépéseket tett. Ám miután hosszadalmas tárgyalások és egyeztetések alatt nem született jogi, politikai, de pénzügy megoldás sem, hogy Svédországban maradhasson, Fruzsina szeptember elején Magyarországra érkezett, hogy a tordasi pszichiátriai otthonba költözzön. Nagynénje azonban úgy döntött, „embertelen” dolog lenne az otthonban hagyni unokahúgát, így saját felelősségre visszavitte Malmőbe.
A fiatal lány és nagynénje október első vasárnapján újra Magyarországra érkezett. Ruff Ágnes a hétfő délelőtti sajtótájékoztatón kiemelte: az enyhén értelmi sérült unokahúgát súlyosan fogyatékos emberek közt elhelyezni „embertelen” megoldás lett volna, ezért utaztak vissza egy hónappal ezelőtt Svédországba.
A tájékoztatón kiderült, a lányt szeptemberben Ágnes kinti vállalkozásához bejelentették, így lett munkaviszonya. Fruzsina utolsó lehetősége a kint maradáshoz a letelepedési jog, ennek birtokában, ha van bejelentett munkahelye, mint európai uniós állampolgár szabadon mozoghat, ám ebben az esetben saját magának kell fedeznie az ellátását, gyógykezelését, amely havonta hozzávetőleg 280 ezer forint. Ezt az összeget a CBA tulajdonosai az év végéig felajánlották, majd egy összegben elutalták a múlt héten – közölte Fodor Attila, a CBA szóvivője a hétfői sajtótájékoztatón.
A vállalat a társadalom segítségét is kéri: a Ments életet alapítvánnyal közösen száznegyven üzletükben helyeznek ki gyűjtőperselyeket, amelyekbe várják a családot támogató felajánlásokat. Ha az adományokból nem jönne össze a megfelelő összeg, akkor kiegészítik azt minden hónapban.
Ruff Ágnes szerint ha Wilhelm Fruzsina két évig dolgozik, öt évig lesz Svédországban, utána pedig nagyon nagy az esély, hogy megkapja a letelepedési engedélyt. Fruzsina a sajtótájékoztatón elmondta: itt senkije sincs, így nem szeretne visszajönni Magyarországra, mert a családja, barátai, szeretett tanárai kint élnek.
A címlapon balról jobbra, Mikola József, a „Ments életet!” Alapítvány kuratóriumának elnöke, Wilhelm Fruzsina, Ruff Ágnes és Fodor Attila a CBA szóvivője látható.
Fotó: mandiner.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS