„Hogyan képzeli bárki, hogy a szegénységben élő és segítségre szoruló választóim bizalmát el tudtam volna nyerni, ha kilógnék közülük, vagy lenézném őket” – mondta a Magyar Hírlapnak adott interjújában Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Kifejtette, az urizálás vádjára, a lejárató kampányra, karaktergyilkosságra egy válasz lehet a Fideszen belüli teljes egység. Arról is beszélt, szerinte az amerikai nagykövetség átvette az ellenzék szerepét, ők lépnek fel az elégedetlenkedők vezetőiként. Hozzátette, háborús helyzet van az Egyesült Államok és Oroszország között, az amerikaiak egy új vasfüggönyt akarnak húzni az oroszok határainál.
Lázár János szerint úgy tűnik, az amerikaiak lemondtak arról, hogy az ellenzéki pártok valaha is el tudnák nyerni a magyarok bizalmát, ezért inkább ők lépnek fel az elégedetlenkedők vezetőiként. Olyan kérdésekben foglalnak állást, amelyekben diplomaták nem szoktak, meg akarják nekünk mondani, mit gondoljunk a világról – mondta a politikus. “Mintha az amerikai nagykövetség átvette volna a magyar ellenzék szerepét”, ezt mutatják a demonstrációk – fogalmazott.
Lázár azt mondta, az Egyesült Államok szavának hitelességét vonja kétségbe, hogy az amerikai ügyvivő, André Goodfriend nem képes vagy nem meri elmondani a közvéleménynek, miért is tiltottak ki hat magyar állampolgárt. “Az amerikaiaknak tisztelniük kellene Magyarország ezeréves történelmét, a hagyományainkat, amelyeket nem lehet külső erővel, nyomással megváltoztatni” – tette hozzá.
A magyar történelmet az identitásunk és függetlenségünk megőrzéséért vívott küzdelmek jellemezték – mondta, hozzáfűzve, hogy szerinte most ismét egy ilyen helyzettel állunk szemben. Lázár hangsúlyozta, hogy meg van győződve róla, hogy az ellenzéki pártok nem asszisztálnak az amerikaiak törekvéseihez, nem fogják elárulni a hazájukat. “Nem véletlen, hogy az amerikai követség utcára viszi a politikát, a demonstrációk aktív szervezője, bátorítója és szereplője” – emelte ki az interjúban.
Az amerikai érdekek nem esnek egybe Magyarország érdekeivel – mondta a miniszter, aki is-issel válaszolt arra a kérdésre, hogy amerikai részről a politikai vagy a gazdasági érdek mentén történő nyomásgyakorlás-e az erősebb szempont. Amerika a jövőben gázimportőrből exportálóvá válik a palagáznak köszönhetően, amihez Lázár szerint meg kell teremtenie a piacot.
Lázár arról is beszélt, hogy a fiatal fideszesek urizálásával kapcsolatos kritika az ellenzék és a sajtó által jól felépített politikai akció. Azt mondta, azt a képet akarják kialakítani róluk, hogy a gazdagok pártja, és csak a gazdagokat támogatják, de szerinte ez hazugság. Úgy látja, hogy azt a képet akarják kialakítani róluk, hogy a gazdagok pártja, és csak a gazdagokat támogatják, de szerinte ez hazugság. “Remélem, maguk nem akarják programmá tenni, hogy aki a gyermekei javára takarékoskodik, az urizál” – válaszolta a tízéves fiának vásárolt 60-70 milliós lakással és a több százezer forintos karórájával kapcsolatos kérdésre.
“Lássunk tisztán, ma egy ellenzék által szervezett, irigységre épülő politikai akció van folyamatban, korrupcióval és urizálással vádolnak mindenkit, leginkább a fiatalabb politikusokat, akik hatalmon vannak” – tette hozzá, majd így folytatta: “teszik ezt azok velem, akik az elmúlt huszonöt évben a budai hegyekből tekintettek le a magyar valóságra, miközben nekem az ország egy szegény vidékén kellett hét alkalommal megküzdenem a bizalomért. Hogyan képzeli bárki, hogy a szegénységben élő és segítségre szoruló választóim bizalmát el tudtam volna nyerni, ha kilógnék közülük, vagy lenézném őket.”
Arra a kérdésre, hogy a kormány nem hibázott-e egy sor kérdésben, ami társadalmi elégedetlenséget szült, Lázár úgy válaszolt, “soha nem állítottuk, hogy hibátlanok lennénk, vagy azt, hogy tévedhetetlenek”. A döntések vitával és következményekkel járnak, a mai kormány miközben jó néhány csoportnak érdeksérelmet okoz, nem hagyja magát rángatni – mondta a miniszter a Fidesz népszerűségvesztésével kapcsolatban.
“A sajtó mögötti érdekcsoportok jól használják az újságírókat az emberek hergelésére. Nézze meg, mi történik az RTL Klubnál, amelynek tulajdonosa, a német Bertelsmann csoport súlyos anyagi veszteséget szenvedett a reklámadó miatt. Ide tartozik jó néhány oligarcha is, akik nem tudnak közel férni az állami forrásokhoz, és ezért tollba mondják bűbájos kérdéseiket az egzisztenciálisan nekik kiszolgáltatott újságíróknak” – tette hozzá.
Lázár azt is mondta, hogy amerikai pénzből román oknyomozó újságírók készítik fel bizonyos internetes újságok munkatársait, “bár tudom, az már csak a legenda része, de mintha ez is az amerikai műveletek keretében történne”.
Arról, hogy tartós maradhat-e a kormánypárt népszerűségcsökkenése, azt mondta, nem szabad elbizonytalanodni, és dolgozni kell. “A népszerűségvesztés utáni bizalomelnyerés az eddigieknél sokkal több munkát jelent” – mondta.
Az orosz-amerikai-eu konfliktushelyzetről a politikus úgy vélekedik, hogy az Európai Unióban sajnos nincs gazdasági növekedés, ezért a közép-európai térség szerepe felértékelődött. Térségünkben van gazdasági lehetőség, innen tud erőt meríteni a kontinens nyugati része is. Az Egyesült Államok és Oroszország között háborús helyzet alakult ki, az amerikaiak pedig egy új vasfüggönyt akarnak húzni az oroszok határainál. – hangsúlyozta Lázár és leszögezte: mi a huszonöt éve a Helmut Kohl német kancellár és Francois Mitterrand francia elnök által lefektetett alaptézisből indulunk ki: Európának szüksége van az oroszokra. A háború és egy orosz gazdasági összeomlás Európa és Magyarország számára beláthatatlan következményekkel jár. Nagy árat fogunk érte fizetni. Az orosz–ukrán válság közepette azt sem szabad elfelejtenünk, hogy Kárpátalján több százezer magyar él, akiknek a jelentős része magyar állampolgár is. A kormány számára a legfontosabb, hogy őket megvédje – jelentette ki a miniszter.
Magyar Hírlap / HVG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS