Elfogták a Kutaisi klán magyarországi “maffia fejesét”. Az Europol az egész Unión átívelő nagyszabású akciójának eredményként összesen 18 tagok fogtak el. A bűnüldözési szervezet tájékoztatása szerint újabb letartóztatások várhatóak. – írja a magyarhirlap.hu.
Szerdán elfogták a grúz Kutaisi maffia 18 tagját. Az orosz ajkú bűnszervezet több tagját Olaszországban fogták el, ezek mellett azonban egy magyar, egy francia, két cseh, öt litván és két porugál állampolgárt is őrizetbe vettek. A 18 hónapos EU-szintű hírszerzési, információcsere és bizonyítékgyűjtési akció eredményeként fegyvereket, drogot és 100 ezer eurót is lefoglaltak. Az Europol tájékoztatása szerint ez az első alkalom, hogy ilyen nagy számban tartóztattak le egyszerre “maffia fejeseket”. Az, hogy letartóztatták a Kutaisi magyarországi vezetőjét kifejezetten jelentős csapás az orosz ajkú szervezett bűnözőknek – ismertette az Europol. Csakúgy mint az, hogy a klán többi vezetőjét is őrizetbe vették. A bűnszervezet elleni küzdelem ezzel a letartóztatás sorozattal még nem ért véget: további letartóztatások várhatók.
A most elfogott “maffia fejesek” irányítják, vezérlik és szabályozzák az orosz ajkú szervezett bűnözést. Több éve azonban felborult a hatalmi egyensúly az alvilágban, amely konfliktushoz vezetett a két fő grúz klán, a Tbilissi és Kutaisi klánok között. A harc a területi leosztás és az ezek föltötti ellenőrzés miatt robbant ki a két grúz klán között – ismertette az Europol.
A Tbilissi klán vezetője elleni, januárjában Moszkvában elkövetett merénylet, létrehozott egy új hatalmi vákuumot, ami több alvilági kulcsfigurát arra öszötkélt, hogy megerősítse alvilági pozíciójukat. Ez többek között azt eredményezte, hogy hangsúlyosabb lett a “maffia fejesek” jelentléte az EU területén. Az EU országok nyújtottak menedéket számukra, így elkerülve az ellenük induló nyomozásokat és büntetőeljárásokat. Könnyű mozgást és kiváló kommunikációt nyújtott számukra az EU, amely így vonzó környezetté vált számukra. Ide tudták telepíteni bűnözői csoportjaikat, amiket könnyű szerrel tudtak megfigyelni és irányítani. Az Európai Unió tagállamaiban újra be tudták fektetni a bűncselekményekből származó pénzeket, és elrejthették az európai, illetve offshore cégekben. Nem utolsó sorban pedig elrejtőzhettek az ellenséges klánok megtorlásai elől.
Forrás: Magyarhirlap.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS