Fotókiállítás nyílt az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója alkalmából az Európai Néppárt szervezésében kedden az Európai Parlamentben (EP). A magyar európai néppárti képviselőcsoport tagjai az 1956-os forradalom 60. évfordulójára emlékeztek Brüsszelben. Az Európai Parlamentben tartott rendezvényen megjelent Navracsics Tibor hazánk uniós biztosa, Pelczné Gáll Ildikó, Gál Kinga, Szájer József, Hölvényi György, Gyürk András, Schöpflin György és több más külföldi EP-képviselő és nagykövet is.
Kövér László házelnök üzenetét Szájer József olvasta föl, mivel a házelnök betegség miatt nem tudott részt venni a rendezvényen. Kövér László szerint az 1956-os forradalom “hitet, erőt és példát nyújt ma is a nagyvilág minden szabadságszerető közösségének, így az Európai Unió közösségének is, amely – több jel utal erre – a 21. században kénytelen lesz farkasszemet nézni a maga Góliátjával”. Magyarország nem önként lett a szovjet övezet része, és a magyarok tíz évvel a diktatúra kiépülése után azt mondták: elég volt. Kövér szerint a Szovjetunió több harckocsival rohanta le Magyarországot, mint 1939-ben Lengyelországot – számol be a házelnök beszédéről az Origo.
Akkor több százezer ember menekült el Magyarországról. Az 1956-os magyar forradalom legyőzetve is győztesnek mutatkozott. Bár ’56-ban a szovjet túlerő és a nemzetközi politika közönye miatt elveszett, de a magyarok visszanyerték a felelősségvállalás, méltóság és szabadság erejét. Mindez az erő segítette Magyarországot a mögöttünk hagyott 26 évben
– áll Kövér László üzenetében.
Kövér László úgy fogalmazott: a Szovjetunió eltiporta a magyar szabadságharcot.
Fotó: MTI/PAP/Darek Delmanowicz
Kövér László úgy fogalmazott: az európai közösségnek is példát mutatott az 1956-os szabadságharc. Úgy gondolja, hogy a mai világban az európai kontinens két nagyhatalom ütközőzónájába kerülhet, valamint az identitásválság jeleit mutatja. Mindez pedig elbizonytalanítja az európai polgárokat. Kövér szerint az Európai Néppárt mindig hű maradt a magyar szabadságharc ügyéhez. Ma a legfőbb kérdés az, hogy meg tudja-e védeni az unió az önrendelkezését,a biztonságát, az önazonosságát. Az EU mint a szabadságot tisztelő közösség az előtte álló kihívások érdekében nem tehet mást, mint erősíti az erejét adó nemzeti identitásokat.
Bízunk benne, hogy az idei ünnep ennél békésebb lesz. A 60 évvel ezelőtti hősökre tisztelettel és hálával emlékezünk a világraszóló példa miatt.
– mondta Szájer József, aki szerint a magyar hősök nem riadtak meg a szovjet hadsereg túl erejétől, és bátran vállalták a küzdelmet. Az EP-képviselő felidézte, hogy tíz évvel ezelőtt Brüsszelben méltó módon emlékeztek, de Budapesten a békés tüntetőkre támadtak a rendőrök.
Joseph Daul az Európai Néppárt vezetője arról beszélt, hogy a forradalom megmutatta, hogy az emberek szabadok akarnak lenni. Felidézte, hogy Orbán Viktor 1989-ben arról beszélt, hogy folytatni kell az ’56-os utat, és követelte a szovjet csapatok kivonását.
A magyarok szabadságszeretete és az európai értékek iránti elkötelezettsége a legnagyobb öröksége a 60 évvel ezelőtti forradalomnak
– mondta a politikus, aki beszélt arról is, hogy nem szabad elfelejteni, hogy Magyarországon a második világháború vége nem a felszabadulás ünnepe volt, hanem az újabb borzalmak kezdete. Szeretném, ha fejet hajtanánk a magyar szabadságharcosok előtt – tette hozzá. Daul szerint, ha van szabadság, akkor nincsen sors, mivel mi magunk vagyunk a sorsunk alakítói. Felszólalásában Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke azt hangsúlyozta, hogy fontos emlékezni az 1956-os magyar események ideáira, amelyekért a szabadságharcosok életüket adták. Mint mondta, ennek a forradalomnak az öröksége él mindenkiben, aki a zászlójára tűzte a szabadságot.
PS/Origo, Fotó:Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS