Jogerősen négy és fél évre súlyosbította Kiss Ernő vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés miatt kiszabott börtönbüntetését a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön. A Központi Bűnüldözési Igazgatóság egykori nagyhatalmú vezetője leghamarabb büntetése kétharmadának letöltése után kerülhet szabadlábra. A bíróság öt évre eltiltotta a vádlottat a közügyek gyakorlásától is, és több mint 36 millió forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el vele szemben. Kiss Ernő a PestiSrácok.hu-nak az ítélethirdetés után azt mondta, hogy tudomásul veszi a bíróság döntését, de nem ért vele egyet, és ügyvédjével megvizsgálják, milyen jogi lehetőségeik vannak még ebben az ügyben.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A KBI egykori vezetőjét folytatólagosan, vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntettével vádolta a Központi Nyomozó Főügyészség. A vádirat és a jogerős ítélet szerint Kiss Ernő azért, hogy Kocsis István és volt főtanácsadója, Szász András ellen a Magyar Villamos Művek ügyében indított büntetőeljárást elsimítsák, összesen hatmillió eurót kért Kocsiséktól Pintér Sándor belügyminiszterre és Polt Péter legfőbb ügyészre hivatkozva A vád szerint Kocsis István, a Magyar Villamos Művek korábbi vezérigazgatója és társai, köztük Szász András ellen eljárást indított a Nemzeti Nyomozó iroda, melynek során a két férfit 2011 augusztusában gyanúsítottként hallgatták ki. Ezután 2011 novemberében Szász Andrást megkereste egy be nem azonosítható, Szabó néven bemutatkozó, közvetítőként fellépő férfi, aki a büntetőügy elintézéséig hárommillió euró, majd azt követően további hárommillió euró megfizetését kérte Kocsistól és Szásztól a hatalomra hivatkozva azzal, hogy ha fizetnek, akkor a gyanúsítottként előterjesztett védekezésüket a nyomozóhatóság elfogadja, ha nem fizetnek, rossz irányba fordulhatnak a dolgok. Kocsis 2011 decemberében, Szász András közvetítésével megkereste Kiss Ernőt és tájékoztatta a követelésről. A tábornok, átvéve a közvetítő szerepét, azt javasolta, hogy a kért pénzt fizessék ki.
A miniszterelnökkel akarták elfogadtatni az ítéletet?
Kiss a vád szerint közölte azt is, hogy a fizetés részleteként Kocsis 750 ezer eurót adjon át neki, illetve a további részletek megfizetésére határnapokat jelölt meg. Kiss kilátásba helyezte, hogy nem fizetés esetén az MVM-vezér súlyos börtönbüntetést fog kapni, emiatt a vádirat szerint Kocsis Szász Andráson keresztül 120 ezer eurót ki is fizetett a KBI egykori vezetőjének, aki a vártnál kisebb összeg miatt közölte, hogy „megbízója fel lesz háborodva” és „rossz irányba fogja felgyorsítani az eljárást”, majd további 420 ezer eurót kérve közölte: „a fizetéstől függ, hogy a büntetőügyben jól mennek-e a dolgok”. A Központi Nyomozó Főügyészség azt is állítja, hogy Kiss 2012 januárjában találkozott Kocsissal és tőle is kérte a 420 ezer euró megfizetését azzal az ürüggyel, hogy a belügyminiszter és a legfőbb ügyészrészvételével zajló eljárás eredményeként a bíróság fogja kimondani Kocsis ártatlanságát, egy meghatározott személy pedig a miniszterelnökkel is el fogja ezt fogadtatni.
Tagadta bűnösségét
A tábornok az eljárás során végig tagadta bűnösségét, mert állítása szerint csupán azért kért pénzt az egykori MVM-vezértől, illetve annak közvetítőjétől, hogy kiderítse, Kocsis saját büntetőügyének elsimítása érdekében képes lenne-e akár vesztegetést is elkövetni. A tábornokot július 10-én, első fokon a Fővárosi Törvényszék bűnösnek mondta ki és három évi letöltendő börtönre és vagyonelkobzásra ítélte. Mivel az elsőfokú ítélet ellen ügyészség és a védelem is fellebbezett, az ügy a Fővárosi Ítélőtáblára került. Kiss Ernő a per csütörtöki tárgyalásán ismét arról beszélt, hogy ártatlan és nem követett el bűncselekményt, szándéka csupán Kocsis István vesztegetési szándékának bizonyítása volt. Szerinte ott követte el óriási hibát, hogy noha személyesen ismeri Pintér Sándor belügyminisztert, mégsem fordult a hatóságokhoz és most ennek következményeit viseli. Korábban a dandártábornok a PestiSrácok.hu-nak adott interjújában ezzel összefüggésben azt mondta, hogy azért nem jelentkezett a nyomozóhatóságnál, mert nem bízott sem a Nemzeti Nyomozó Irodában, sem a Nemzeti Védelmi Szolgálatban.
Kiss Ernő négy és fél évet kapott jogerősen
A Lassó Gábor vezette bírói tanács az elsőfokú bíróság döntését megváltoztatta, és négy év hat hónap börtönbüntetésre ítélte a tábornokot azzal a kitétellel, hogy Kiss leghamarabb büntetése kétharmadának letöltése után kerülhet szabadlábra. A bíróság öt évre eltiltotta a vádlottat a közügyek gyakorlásától is, és több mint 36 millió forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el vele szemben. A táblabíróság szerint a törvényszék „törvénysértően enyhe” büntetést szabott ki, ami még a középmértéket sem érte el. Az Ítélőtábla tévedésnek minősítette, hogy az első fokon eljáró Hajba Krisztina enyhítő körülményként vette figyelembe a vádlott ténybeli beismerését, mert az szerinte nem az, hanem a védekezés egyik formája. Kiss Ernő korábban elárulta, valóban vett át pénzt Kocsis főtanácsadójától, igaz, szerinte ez nem vesztegetési pénz, hanem munkadíj volt. Súlyosbító körülményként értékelte az ítélőtábla, hogy Kiss korábban magas rendőri beosztásokban dolgozott, ezért vele szemben jóval nagyobb elvárások vannak. Enyhítő körülményként értékelte ugyanakkor a tábla az időmúlást. A bíróság kitért arra is, hogy Kiss Ernőnek ez már a negyedik ügye, ami miatt bíróság előtt kell felelnie. Lassó Gábor kifejtette azt is, hogy az elsőfokú bíróság jól döntött akkor, amikor a védelem által megkérdőjelezett, a Nemzeti Védelmi Szolgálat által beszerzett titkos információgyűjtést bizonyítékként értékelte és a bizonyítás során felhasználta.
Nem ért egyet az ítélettel a dandártábornok
Az ítélethirdetés után Kiss Ernő a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, tudomásul veszi a bíróság jogerős döntését, de nem ért vele egyet és ügyvédjével megvizsgálják, milyen jogi lehetőségeik vannak még ebben az ügyben. A tábornok arra az újságírói kérdésre, hogy mit szól Kocsis István felmentéséhez, csupán annyit mondott, ezért ő nem kapott sikerdíjat, neki ez a négy és fél év a “munkadíja”.
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS