Szerdán délután mutatták be hivatalosan kutatók azt a felvételt, amelyen egy fekete lyukat sikerült lefotózni – írja a HVG.hu. A most bemutatott kép a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található objektumot ábrázolja.
A portál felidézi: 2018 februárjában jelentették be tudósok, hogy tudományos szenzáció küszöbén állunk, ám a kép tényleges elkészültéig egészen mostanáig várni kellett. Az Európai Déli Obszervatórium április 10-ei konferenciáján az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) első eredményeit ismertették. A hálózatot még 2017 áprilisában próbálták ki, amitől azt remélték, hogy az eseményhorizont mögé is beláthatnak vele. Az eszközöket a Tejútrendszer közepén található Sagittarius A* nevű, a Nap tömegénél 4 milliószor nehezebb fekete lyuk felé irányították, amely a galaxisunk forgásáért felelős. A most bemutatott kép nem ezt, hanem a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukat ábrázolja. Ez a fekete lyuk 55 millió fényévnyire van a Földtől, a tömege pedig 6,5 milliárdszor akkora, mint a Napé.
Bár a fekete lyukak létezését már Albert Einstein is megjósolta, tulajdonságaik miatt eddig soha nem láthattuk őket. Az első ilyen felvétele megfigyelhető a fekete lyuk eseményhorizontja, az a határterület, amit a fekete lyukból elinduló fény már nem tud átlépni. A HVG.hu arról is ír, hogy a tudományos szenzációnak egy magyar szála is van, mivel „magyar üzemeltetésű weboldalon mutatják meg az emberiségnek az első fotókat egy fekete lyukról”.
Forrás: hvg.hu; Fotó: harvard.edu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS