K. István társaival 2006. október 23-án egy Nyugati téri villamosmegállóban várakozott, amikor észlelték, hogy körülbelül száz rendőr halad feléjük. Az egyenruhások közül 8-10 személy kilépett, és egy teljesen ártatlanul fényképező öregúrra támadtak, a földre vitték, ott bántalmazták, úgy, hogy a férfinak betörött a feje. A tanú ezt látva, dühében a rendőrökre kiáltott, hogy „gyilkosok”, „rendőrállam”, „ávósok”! K. Istvánt ezután lerohanták a rebiszesek, leterítették, egyikük az arcába, a másik rendőr a hátába taposott, majd ütötték, ahol érték…
PÁMER DÁVID – PestiSracok.hu
Újabb tényállás ismertetésével, valamint tanúmeghallgatásokkal folytatódott a rendőri vezetők és társaik pere kedden a Fővárosi Törvényszéken. Mogyorósi László főtörzszászlóst, a Rebisz 2/1-es alosztályának parancsnokát, tizenkettedrendű vádlottat a kilencedik tényállási pont alapján azzal vádolják, hogy nem akadályozta meg alárendeltjei bántalmazó magatartását, illetve utóbb nem jelentette azt. A vád szerint mulasztásával megsértette a szolgálati és fegyelmi rendet, beosztottaiban azt a képzetet erősítette, hogy a jogellenes cselekményekkel, a törvényes eljárás mellőzésével és a törvénytelen módszerekkel egyetért, ezáltal a jogsértő cselekmények jogkövetkezmények nélkül maradhatnak, ami megalapozhatta annak a veszélyét, hogy a jövőbeni csapaterős tevékenységük során hasonló jogellenes intézkedést hajtanak végre. A volt rebiszes parancsnokot a Központi Nyomozó Főügyészség egyrendbeli elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntettével vádolja. A vádiratban megfogalmazott cselekmény 2006. október 23-án, a Nyugati térnél történt. Az ügyész azt is ismertette, hogy 2007-ben a Budapesti Nyomozó Ügyészség az alapügyben az egyik bántalmazó rendőr ellen hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt vádat emelt, majd a bíróság jogerősen három év próbára bocsátotta.
Ott ütötték, ahol érték
K. István sértett a tárgyaláson elmondta, hogy társaival 2006. október 23-án egy Nyugati téri villamosmegállóban várakozott, amikor észlelték, hogy körülbelül száz rendőr halad feléjük. Az egyenruhások közül 8-10 személy kilépett, és egy teljesen ártatlanul fényképező öregúrra támadtak, a földre vitték, ott bántalmazták, úgy, hogy a férfinak betörött a feje. A tanú ezt látva, dühében a rendőrökre kiáltott, hogy „gyilkosok”, „rendőrállam”, „ávósok”. Ezután több rendőr rájuk támadt. Mellette álló ismerőse elmenekült, az egyik rebiszes utána suhintott még a gumibotjával, de a fiatalember helyett egy babakocsiba ütött bele. Másik társa mellett egy, szintén a helyszínen tartózkodó család állt ki. K. Istvánt ezalatt a karjánál fogva megragadták, átrángatták a villamos korláton, majd a földre vitték. Ezután az egyik rendőr a gerincére nehezedett, egy másik rebiszes pedig az arcát taposta. A maszkban és sisakban, azonosítószám nélküli rebiszesek a sértettet a földön is rugdosták, ütötték, ahol érték, üvöltöttek vele, majd a lábánál fogva áthúzták az úttesten és megbilincselték. Egyikük ekkor még gyomron térdelte, majd egy furgonba tették és a Gyorskocsi utcai fogdába szállították. Ott néhány órát maradt, de mielőtt elengedték, aláírattak vele egy papírt, amin az szerepelt, hogy nincs sérülése és panasza. Később azonban a bántalmazása miatt feljelentést tett az ügyészségen.
A vádlott tagadta a bántalmazást
Az intézkedésben résztvevő rendőrök elmondták, csak arra emlékeznek, hogy egy kiemelés történt a Nyugati téren az egyik villamosmegállónál, de állították, nem verték meg a sértettet. Az egyik rebiszes azt mondta, hogy azért fogták el K. Istvánt, mivel rendőröket dobált, ám a bíróság arra hívta fel a tanú figyelmét, hogy az általuk írt jelentésben csupán annyi szerepel, hogy a férfi a felszólítás ellenére nem hagyta el a területet. Egy másik rebiszes meg korábbi vallomásában beszélt arról, hogy nem is látta, amikor a sértett dobált, csupán feltételezte, hogy azért kaphattak a fiatalember elfogására utasítást, mert köveket hajított az egyenruhások felé. Az ügyész arra is választ várt volna, hogy miért kellett a férfit a lábánál fogva végighúzni a betonon. Az egyik rendőr tanú szerint K. István métereken keresztüli földön húzása „szükséges volt”, egy másik társa ezzel szemben arról számolt be, hogy ilyen intézkedés nem is történt. Abban azonban mindannyian egyetértettek, hogy a sértettet nem bántalmazták. Ezt annak ellenére fenntartották, hogy egyiküket éppen emiatt bocsátotta próbára korábban a bíróság. Még a vádlott is azt hangsúlyozta, hogy nem verték meg a sértettet, és csupán az „ellenállás letörése miatt” alkalmaztak kényszerintézkedést. A rendőr tanúk egyébként az eléjük tárt, a bántalmazást megörökítő képfelvételeken nem hogy egymást, de még saját magukat sem akarták felismerni.
„2006 őszén sok minden nem volt szabályos”
Beszélt a törvényszék előtt az a rebiszes is, akit a bántalmazás miatt jogerősen elítéltek, ám ennek ellenére kevés dologra emlékezett. Az őrmester elmondta, ők csak a kötelességüket teljesítették, mivel parancsba kapták, hogy a „rendzavaró magatartást folytató” K. Istvánt emeljék ki. A tanú arra a bírói kérdésre, hogy szabályos volt-e a férfit a lábánál fogva háton húzni, az őrmester azt felelte: „2006 őszén sok minden nem volt szabályos”. A bíró a tanút vallomása közben többször figyelmeztette, majd fenyítéssel fenyegette, mivel az a „flegma stílus, amit előadott”, „nem illett egy hivatásos rendőrhöz”.
A vád szerint
Tavaly ősszel kezdődött el a volt rendőri vezetők, köztük Bene László nyugalmazott rendőr altábornagy, volt országos főkapitány, Gergényi Péter nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, volt budapesti főkapitányt, valamint Dobozi József dandártábornok, a Rebisz volt parancsnoka és tucatnyi társának büntetőpere. Az ügyészség 2006. őszi fővárosi eseményekkel kapcsolatos álláspontja szerint a parancsnokok bűnössége elsősorban intézkedések, illetve az eseményeket követő felelősségre vonások elmulasztása miatt állapítható meg. A vádhatóság többnyire felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott. A per további tanúk meghallgatásával június 26-án folytatódik.
Címlapfotó: Bumm.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS