Az egyik legnagyobb közfigyelemnek örvendő szakaszába lép a Városliget rehabilitációja annak a tájépítészeti pályázatnak a meghirdetése után, amelyet a Városliget Zrt. tett közzé. A Liget Budapest Projekt közleménye szerint a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata, valamint a Magyar Tájépítészek Szövetsége által is támogatott pályázat sikerétől egyebek mellett a mostaninál nagyobb zöldfelület kialakítását, több kikapcsolódási és sportolási lehetőséget, és a növényállomány gyarapodását várják.
Miközben a Városligetbe tervezett múzeum-együttes létrehozása viszonylag szűkebb szakmai közösség vitaigényét elégítette ki az elmúlt időszakban, a Városliget mint park, közösségi tér jövője minden ligetfelhasználót érdekel, a futóktól kezdve a kutyasétáltatókon és galambetető nyugdíjasokon, a sárkányeregetőkön, a fűben sörözőkön át a gyermekeiket zöldet látni kivivő anyukákig bezárólag. A tájépítészeti pályázat végre pontot tehet egy, a mainál használhatóbb és zöldebb Városliget megvalósításának kérdéskörére.
Az közlemény szerint a Városliget területének jelenleg mintegy 60 százalékát teszi ki a zöldfelület, míg az épületek 5 százaléknyi területet fednek le. A fennmaradó 35 százalékot a lebetonozott utak és parkolók adják, a tervek szerint az utóbbiból 5 százaléknyit lecsippentve a jövő Városligetének ennyivel kapásból megnövekedne a zöldterülete. Az arányokat tekintve azonban az látszik, hogy a lebetonozott felület így is mintegy harmadát adja az egész Liget területének. Remélhetőleg a beérkező pályázatok számára biztosítanak annyi mozgásteret, hogy ez az arány akár még jobban eltolódjon a zöldfelületek bővülésének arányába.
Az indoklás szerint a Városliget területének mintegy 60 százalékát teszik ki a zöldfelület, épületek 5 százaléka mellett 35 százalék a lebetonozott utak és parkolók által felhasznált rész, a tervek szerint ez utóbbinak visszaparkosítása révén mintegy 5 százalékkal bővül a Városliget zöldfelülete.
Az átfogó pályázat a zöldfelületek bővítésén felül célul tűzi ki az elöregedő növényállomány gondozását, bővítését és védelmét. Az Városliget új sétányokkal, köztéri bútorokkal gyarapodna, valamint egy két kilométeres futókörrel. Emellett új játszóterek, sportpályák kialakítása, valamint a Városligeti-tó rekonstrukciója szerepel a pályázat elvárásai között.
A 21,5 millió forint összdíjazású, egyfordulós pályázattal kapcsolatban várhatóan 2016 májusában hirdetnek eredményt.
A pályázatot egyébként időben írták ki a Néprajzi Múzeum építésével kapcsolatban, miként arról a 061.hu társoldalunkon beszámoltunk. A Városliget Zrt. nemzetközi meghívásos építészeti tervpályázaton 15 jelentős nemzetközi és magyar építésziroda – többek közt a világhírű Herzog & de Meuron, a BIG, a Bernard Tschumi Architects, a Dominique Perrault Architecture, a Coop Himmelb(l)au továbbá Rem Koolhaas irodája, az OMA – száll versenybe az új múzeumépület megtervezéséért.
Forrás: Városliget Zrt.
Fotó: lizse.blog.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS