A szocialista Hagyó Miklós, Hunvald György és Molnár Gyula egykori vádlója védi az ország egyik legsúlyosabb korrupciós ügyének főkolomposát, a tábornokper vádlottját, O. János volt dandártábornokot – tudta meg Magyar Idők.
A tizenhat embert – köztük számos honvéd főtisztet és Fapál László volt közigazgatási államtitkárt – a vádlottak padjára ültető, lassan tíz éve zajló perben a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) egykori ügyésze, Kutron Katalin látja el annak a terheltnek a védelmét, aki a vád szerint a Honvédelmi Minisztériumban 2002 és 2010 között működő vesztegetési hálózat irányítója volt – értesült a Magyar Idők. A lap megjegyzi, a szocialista Juhász Ferenc honvédelmi minisztersége idején létrejött bűnszövetség vezetőjének jogi képviselete Kutron Katalin részéről azért is figyelemre méltó, mert az egykori ügyésznőnek a hírek szerint az MSZP-s politikusok elleni korrupciós perekben elkövetett szakmai hibák miatt kellett távoznia a posztjáról.
Kutron Katalin, a KNYF egyik csoportvezető ügyészeként képviselte a vádat például az SZDSZ-es Weinek Leonárd és az MSZP-s Hunvald György elleni, vitatott tanácsadói szerződésekről szóló ügyben. A per azonban a vádhatóság számára kudarccal végződött, februárban jogerősen is felmentette a bíróság a hűtlen kezelés vádja alól Hunvaldot és Weineket.
A vádhatóság nyomozói és vádelőkészítési munkáját kedvezőtlenül minősítő ítélet született Molnár Gyula volt polgármester és Lakos Imre korábbi alpolgármester büntetőperének tárgyalásán is. Végül a Kúria Molnár Gyula volt újbudai szocialista polgármestert, illetve helyettesét, a szabad demokrata Lakos Imrét jogerősen felmentette a vádak alól 2014 májusában. A per azért is volt nagy kudarc a KNYF és az azt képviselő Kutron Katalin számára, mert még az ügyészség tanúja sem támasztotta alá a vádiratot- írta a napilap, hozzátéve, hogy Kutron Katalin képviselte kezdetben a vádat a Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes ellen első fokon zajló büntetőügyben is, csakhogy az ügyészség ebben az eljárásban is azzal szembesült, hogy egyre jobban gyengül a vád, így ez a per okozta végül Kutron Katalin leváltását. Az Origo kérdésére a Legfőbb Ügyészség akkoriban azt közölte: észlelték, hogy a BKV-ügyben a nyomozást korábban irányító vezető beosztású ügyész sorozatos mulasztásokat követett el. Ezért az ügyészség 2013 januárjában fegyelmi eljáráson, a hivatali kötelesség vétkes megszegésével megvalósított fegyelmi vétség miatt felmentette a vezetői tisztségéből Kutron Katalint. Az ügyész a fegyelmi határozatot munkaügyi bíróságon támadta meg, de a keresetét jogerősen elutasították.
A Magyar Idők szerint Polt Péter legfőbb ügyész ezek után elrendelte Kutron áthelyezését, csoportvezetőből beosztott ügyész lett, és a KNYF-től a Fővárosi Főügyészséghez került át. Később az ügyészség bejelentette, hogy a BKV-ügyben további mulasztásokat tártak fel, emiatt az ügyésznőt 2013 júliusában egy újabb fegyelmi eljárásban hivatalvesztéssel sújtották. Kutron Katalin ezt a határozatot is megtámadta a munkaügyi bíróságon, és ezúttal nyert, de nem helyezték vissza az állásába. Igaz, ezt már nem is kérte.
Mint ismert, a tábornokperben benyújtott vádirat szerint a vádlottak bűncselekményeinek lényege az volt, hogy egy „visszaosztási rendszert” vezettek be, amely alapján a szerződött polgári vállalkozások a honvédségi megbízási díjak egy részét visszaszolgáltatják. Az egyik beismerő vallomás szerint ezekből a kenőpénzekből juthatott a legfelsőbb vezetőknek is, például Fapál Lászlónak vagy a szocialista Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszternek. A katonai ügyészség szerint a hivatali vesztegetéssel összesen 200 millió forinttal károsították meg az államot.
Forrás: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS