Londoni pénzügyi elemzők szerint már globális szinten érződik az adósságpiaci kockázati mutatókban a kínai tőzsdepánik járványhatása. A Markit Financial Information Services londoni piaci adatszolgáltató cég péntek esti hétzáró összesítésében közölte, hogy az általa vezetett Markit iTraxx Asia ex Japan IG index – amely Japán kivételével a legnagyobb ázsiai gazdaságok befektetési ajánlású hitelminősítéssel ellátott vállalatainak törlesztéskockázati piaci biztosítási cseretranzakcióit (credit default swaps, CDS) átlagolja – a héten 10 bázisponttal 148 bázispontra emelkedett; ez háromhavi csúcs. A Markit CDX IG index, amely az amerikai vállalati szektor befektetési besorolású cégeinek adóskockázatát súlyozza, 2012 októbere óta nem volt olyan magas, mint most.
Mint ismeretes, csütörtökön már másodszor le kellett állítani a kereskedést a tőzsdén, mert a részvények árfolyama 7%-ot esett. Hétfőn Peking úgy kívánta megakadályozni a pánikot, hogy 20 milliárd dollár értékben olcsó hiteleket ajánlott. Csütörtökön az árakhoz nyúltak hozzá: felgyorsították a jüan értékének csökkentését. Jelenleg 1 dollár 6,56 jüant ér- az árfolyam 2011 óta nem volt ilyen alacsony. Az intézkedés célja világos: erősíteni a gyengélkedő kínai exportot.
Kína jelenleg már a világ második legnagyobb gazdasága, melynek súlya Ázsiában meghatározó és a világban is egyre nagyobb. Ezért az ázsiai tőzsdék szinte mind negatívan reagáltak: általános a részvényárfolyamok csökkenése Szingapúrban éppúgy, mint Dél-Koreában. A japán jen viszont profitált a kínai tőzsdepánikból. Európa és Amerika sem közömbös Kína iránt, hiszen a multicégek hatalmas profitokat szereznek a világ legnépesebb piacán. Érdekes, hogy a bitcoin – digitális fizetőeszköz – árfolyama is emelkedett a tőzsdepánik hatására.
Forrás:MTI/Ténye.hu/pestisracok.hu
Fotó:origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS