Egy libanoni–kanadai egyetemi tanárt ítéltek el azért az 1980-ban történt párizsi robbantásért, amely több ember halálát okozta egy zsinagóga előtt. A francia bírósági ítélet mintegy 43 évvel a történtek után született és nagy port kavart.
A francia bíróság ma született ítéletében kimondta: a 69 éves Hassan Diab az a fiatal férfi, aki 1980. október 3-án elhelyezte a motoros bombát a párizsi Rue Copernicben. A robbantásban négyen meghaltak és 46-an megsebesültek. Diab nem volt hajlandó részt venni a tárgyaláson, így távollétében hirdették ki az életfogytiglani börtönbüntetést. Az ügyészek azzal érveltek, hogy “kétségtelenül” ő áll a robbantás mögött, míg a férfi támogatói „nyilvánvalóan igazságtalannak” nevezték az ítéletet. Ez a támadás volt az első a második világháború óta, amely a franciaországi zsidókat célozta meg, és a következő években sok más hasonló, közel-keleti fegyveresekkel kapcsolatos támadás mintájává vált. Az évtizedek óta tartó nyomozást elhúzódó bírói zűrzavar követte, majd pedig maroknyi bíró makacs eltökéltsége, hogy az ügyet ne hagyják feledésbe merülni – olvasható a BBC beszámolójában.
A lap arról is ír, hogy a 69 éves, palesztin származású férfi 1993-ban szerzett kanadai állampolgárságot, és közel 20 évvel a gyilkosságok után vonták eljárás alá. Nyolc évvel később a franciák nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, de Kanada csak 2014-ben egyezett bele a kiadatásába. 2018-ban a francia bírók lezárták az ügyet bizonyíték hiányában, így Diab visszatérhetett Kanadába. Végül 2021-ben az ügy lezárása ellen benyújtott fellebbezésnek helyt adott a legfelsőbb bíróság, ami precedensértékű volt, mivel először fordult ilyen elő. Diab kezdettől fogva hangoztatta ártatlanságát és nem tért vissza Franciaországba a távollétében lefolytatott tárgyalásra. Az ítéletre reagálva Justin Trudeau miniszterelnököt arra szólították fel Kanadában, hogy tegye teljesen egyértelművé: nem fogadják el a második kiadatást.
Az új eljárásban a bíróság már nem tudta meghallgatni az eredeti nyomozócsoport tagjait, mivel közülük már senki sincs az élők sorában, és azok a szemtanúk, akik 1980-ban látták a támadót, mind elismerték, hogy több mint 40 év után az emlékeik túl homályosak ahhoz, hogy megbízhatóak legyenek. Bár a bizonyítékokat közvetettnek minősítették, a libanoni–kanadai férfit életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Benjamin Chambre ügyész pedig sajnálatának adott hangot, hogy a terrorista csoport többi tagja vádemelés nélkül megszökött.
A merénylet elkövetője egy Suzuki motorkerékpár nyeregtáskájában helyezett bombát egy zsinagóga előtt Párizs 16. kerületében. 1980-ban, a nyomozás kezdeti szakaszában elsőként a neonácikra terelődött a gyanú, majd egy ultrajobboldali csoport állításáról kiderült, hogy hamis, és az év végére a figyelem a közel-keleti kapcsolatra fókuszált. A robbantót egy hamis ciprusi útlevél alapján azonosították, ezen Alexander Panadriyu név szerepelt. Feltételezések szerint a merénylő egy másik európai országból érkezett Franciaországba egy nagyobb csoport tagjaként, és a motort egy, a Diadalív közelében lévő üzletben vásárolta. Úgy gondolták, hogy a merénylő a Népi Front a Palesztina Felszabadításáért Különleges Műveletek (PFLP-SO) nevű disszidens palesztin csoporthoz tartozik. Ezen a ponton azonban elakadt a nyomozás, Hassan Diabra pedig csupán 1999-ben terelődött a gyanú, olyan információk alapján, amelyek a volt szovjet blokkból származtak.
Az olasz hatóságok ezután osztották meg azt az információt, ami végül az ügyészség számára döntő jelentőségűnek bizonyult. Az olaszok ugyanis 1981-ben egy Hassan Diab névre szóló útlevelet találtak a római repülőtéren a PFLP-SO egyik vezető tisztviselője birtokában, ami majdnem hajazott is a Diab által tett vallomásra. A történet azonban sántított, mivel Diab 1983-ban jelentette be hivatalosan útlevele elvesztését, amit az olasz hatóságok két évvel korábban, 1981 áprilisában találtak meg. Diab ügyvédei szerint Libanonban tartózkodott a támadás idején, és téves személyazonosság áldozata. A pénteki ítéletet követően Ottawában újságíróknak nyilatkozva Diab csalódottságának adott hangot, és “kafkai”-nak nevezte helyzetét.
Reméltük, hogy az értelem győzni fog
– mondta Diab. Yonathan Arfi, a Francia Zsidó Intézmények Képviselőtestületének (CRIF) elnöke elégedettségét fejezte ki az ítélethirdetés után.
43 évnyi igazságszolgáltatási csavargás után végre igazságot szolgáltatnak ennek a halálos antiszemita támadásnak
– írta Arfi francia nyelvű Twitter-üzenetében. Hozzátette: most mindent meg kell tenni a nemzetközi elfogatóparancs végrehajtása érdekében.
A CRIF felszólítja Kanadát, hogy működjön együtt a francia igazságszolgáltatással
– fogalmazott. Az ítélet nagy port kavart, az ismert hírportálok és napilapok részletes beszámolót tettek közzé az üggyel kapcsolatban.
Forrás: BBC; Fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS