Devin Kelley összesen 450 lövést adott le a dél-texasi Sutherland Springs baptista templomban – a legfrissebb helyi hírek szerint – amikor vasárnap az istentisztelet közben elkövette a 26 halálos áldozatot és húsz sebesültet követelő mészárlást. A legfrissebb adatok szerint nincs olyan család Sutherland Springs-ben, amelynek ne lenne halottja, vagy sebesültje.
A lövöldözés áldozata lett a lelkipásztor tizennégy éves kislánya is. A legfiatalabb áldozat 18 hónapos, a legidősebb 72 éves.
Joe Tackitt megyei seriff sajtótájékoztatóján elmondta:
vasárnap nem a kongregáció lelkipásztora, Frank Pomeroy tartotta az istentiszteletet, hanem egy vendégpap, Bryan Holcombe, akit elkísért nyolctagú családja is. Mindannyian meghaltak, köztük egy várandós asszony is.
Közben az amerikai légierőnél tart a belső vizsgálat, amelyet azért indítottak, mert a légierő illetékesei nem közölték a rendőrséggel, hogy Kelleyt korábban családon belüli erőszak miatt állították hadbíróság elé, majd bocsátották el. Ha ezt bejelentik, akkor talán elejét lehetett volna venni a vasárnapi öldöklésnek: akkor ugyanis a rendőrségi adatbázis alapján Devin Kelley nem vásárolhatott volna fegyvert. A 26 éves Kelley 2010 és 2012 között volt a légierő tagja: egy új-mexikói katonai támaszpont logisztikai részlegénél dolgozott.
A vasárnapi tragédia nyomán két vita is kibontakozóban van: az egyik a texasi fegyverviselési szabályokról, a másik pedig általában az amerikai templomok esetleges állandó fegyveres védelméről.
Texasban a kézifegyverek vásárlásához és tartásához nem szükséges külön engedély. A tűzfegyvereket viszont 2014-ig egy szövetségi törvény betiltotta. Ennek lejártakor Texasban és még egy tucatnyi szövetségi államban nem hoztak új törvényt ennek szabályozására.
Az ázsiai körúton lévő Donald Trump elnök vasárnap Tokióban azt mondta: éppen a Texasban érvényes szabad fegyverviselésnek tudható be, hogy nem lett még több áldozat. A templom mellett lakó egyik férfi ugyanis a lövéseket meghallva felkapta a saját fegyverét, átrohant a templomba és feltartóztatta az ámokfutót.
Kollégáink az elmúlt napokban interneten végzett kutatásai alapján írtak jellemrajzot a merénylőről.
Az interneten rengeteg összeesküvés-elmélet és pletyka kapott szárnyra. Ami biztos, hogy az elkövető valamikor katona volt, és az azóta törölt Facebook profilján fegyverekről is posztolt. Bizonyos elméletek szerit a férfi antifa-aktivista volt és kimondottan fehér keresztényekre támadt, vannak viszont sokan, akik az éppen aktuális fegyvertartási törvény szigorításával hozzák összefüggésbe az eseményeket.
MTI/PS
Vezető kép: Daily Beast
Facebook
Twitter
YouTube
RSS