Szerda éjféltől életbe lép a lengyel igazságügyi reform azon sokat vitatott intézkedése, miszerint a legfelsőbb bíróságban minden 65 évnél idősebb bírónak távoznia kell posztjáról, így a testületnek a kormánypártot többször bíráló elnökének is. Azonban az Euronews arról számol be, Małgorzata Gersdorf politikai tisztogatásnak tartja a kényszernyugdíjazást, így csütörtökön is munkába indul majd, ezt követően pedig nyaralni megy.
Nekem, mint a legfelsőbb bíróság vezetőjének, ez egy különösen szomorú nap. A testület függetlensége és így a jogállamiság is véget ért
– illette súlyos vádakkal az igazságügyi reformot Gersdorf.
Andrzej Duda lengyel államfő ezt követően Józef Iwulskit bízta meg a testület vezetésével, aki annak a leghosszabb szolgálati idővel rendelkező tagja. A kormánypárt szerint az elfogadott törvénnyel ugyanis senki nem szállhat szembe, Gersdorf fellépése pedig éppen azt bizonyítja, miért volt szükség a reformra.
Vannak ugyanis olyan bírók a mostani rendszerben, akik a jogszabályok, az intézmények és az állampolgárok felé helyezik magukat
– jelentette ki a kormánypárt elnökhelyettese.
A több éve vitatott igazságügyi reform miatt Lengyelország több városában tüntettek szabad bíróságokat követelve. A bírói kar 73 tagja közül a kényszernyugdíjazás 27-et érint, 16-an pedig az alkotmányra hivatkozva jelezték maradási szándékukat. Az ügy miatt egyre valószínűbb, hogy Lengyelország Brüsszel élesítheti a 7-es cikkelyt, mely folyamat végén akár az ország szavazati jogát is elveszítheti az EU egyik fő döntéshozatali szervét jelentő Tanácsban.
Euronews, Mandiner; Fotó: Fakty
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS