Már kifizetett, befejezett projektek elszámolásával van probléma, tudta meg az Index. Az EU Bizottság szerint 2007 és 2014 között Magyarország “nem kellő körültekintéssel választotta ki a pályázatok győzteseit”, azaz nem mindig az győzött, aki a legjobb ajánlatot tette, hanem más szempontok is közre játszhattak, írja a portál.
Nem volt megfelelő a kiválasztási gyakorlat, amivel 2007 és 2014 között a győztes fejlesztéspolitikai EU-s pályázatokat kiválasztotta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, jelentette be Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai helyettes államtitkár. A bejelentés szerint 700 milliárd forintot függesztenek fel innovációs, gépbeszerzési és épületfejlesztési vonalon. Csepreghy szerint a “kritikák” miatt nem kell fejlesztést leállítani, hanem alapvetően elszámolási vitáról van szó.
Az Európai Bizottság 2014-ben folytatott átfogó vizsgálatot az operatív programmal kapcsolatban. Csepreghy szerint több ezer pályázatot néztek át.
A helyettes államtitkár többször hangsúlyozta, hogy a pályázatelbírálási gyakorlat a Bajnai-Gyurcsány érából ered. Arra a kérdésre, hogyha 2010 óta látták, hogy nem megfelelő ez a gyakorlat, miért csak 2014-ben változtatott a kormány, azt mondta, hogy nem akarták, hogy források ragadjanak be, ezért “inkább felgyorsították a kifizetéseket”.
Csepreghy szerint a következő “órákban, napokban” próbálják korrekcióra kérni az EU Bizottságot, hogy pontosan mennyit pénzt veszíthetünk el, az nem derült ki a sajtótájékoztatón.
A helyettes államtitkár szerint Lázár János Miniszterelnökségi miniszter arra kérte a Bizottságot, mutasson utat Magyarországnak, küldjön példákat más tagállamok jó gyakorlataiból, hogy kialakíthassunk egy olyan közbeszerzési rendszert, ami akár az összes uniós tagállam számára “példaértékű lehet”. Csepreghy szerint hajlandóak a teljes magyarországi közbeszerzési rendszert megváltoztatni.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy nem igazán érti az unió részéről most “megfogalmazott kritikákat”, hiszen a kormány 2014-ben egyértelműen jelezte, hogy változtatni kíván a korábbi rendszeren.
Forrás: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS