„Miért rosszabb a magyar oligarchia, mint a cseh?”: Csehország azért hagyta le Magyarországot, mert szinte minden fontos kérdésre más választ adott a rendszerváltás után – írja az Index. – Orbán Krisztián szerint a cseheknél a kommunisták kiűzése a közéletből és a hazai tulajdonosi réteg megerősítése egy versengő oligarcha-rendszert hozott létre, szemben a magyar kooperatív oligarchákkal. Az Oriens ügyvezető partnere szerint ennek köszönhető, hogy ott jobban tisztelik a magántulajdont és többször esik egybe az oligarchák érdeke a közérdekkel. Orbán László „Miért rosszabb a magyar oligarchia, mint a cseh?” – címmel tartott előadást a Rajk László Szakkollégium konferenciáján. Orbán a Corvinus Egyetemen elmondta, a csehek nálunk jobb válaszokat adtak ugyanazokra a kérdésekre a rendszerváltás után. Szerencsésebb ösztönzőrendszer alakult ki, ahol a korrupció ugyan magasabb, de az oligarchák érdekei gyakrabban esnek egybe a közérdekkel, mint nálunk. Orbán szerint a cseh gazdaság az elmúlt húsz évben látványosan jobban növekedett a magyarnál, mára egyértelmű, Magyarország egykori, a régióban központi szerepéből nem maradt semmi, versenytársaink lehagytak minket. Ennek okait a közgazdász az intézményi közgazdaságtan úgynevezett AJR-modelljén keresztül próbálta levezetni.
Az Acemoglu, Johnson, és Robinson kutatók neveinek kezdőbetűjéből összeálló modell lényege, hogy a gazdasági teljesítményt és az erőforrások eloszlását alapvetően meghatározzák a politikai és gazdasági intézmények. Ezeknek a kulcsszereplői saját hasznosságukat próbálják maximalizálni. A politikus újraválasztást, a cégvezető profitot akar, a különböző szándékok pedig együttesen akkor vezetnek a gazdaság növekedést ösztönző gazdasági intézményekhez, ha több feltétel együttesen teljesül. 1, A politikai intézmények a tulajdonjog széleskörű védelmében érdekelt csoportokat juttatnak hatalmi helyzetbe, 2, Hatékonyan korlátozzák a hatalommal rendelkezőket, 3, Kicsi a hatalmasok által járadékvadászat útján megszerezhető jövedelem. Vagyis nem az állam megcsapolása a legjövedelmezőbb biznisz.
A rendszerváltás két útja: Különbségek: 1, Magyarországon megtarthatta vagyonát a kommunista párt, a cseheknél elvették ezt a vagyont, 2, Magyarországon senkit nem ért hátrányos megkülönböztetés azért, mert ügynök volt, Csehországban igen, 3, Magyarországon és Csehországban sem lett teljesen független az igazságszolgáltatás, de mi ebből a szempontból még jobbak voltunk, 4, A külföldi hiteleinket nem engedték el, kiszolgáltatott helyzetbe kerültünk, Csehországban alacsonyabb volt az adósság, 5, Csehországban reprivatizáció, Magyarországon privatizáció volt. A cseh kuponos privatizációval létrejött egy cseh tulajdonosi réteg, akik aztán később meghatározóak lettek. Mi külföldieknek adtunk el nagy vagyonelemeket, rajtuk kívül csak néhány ügyeskedő ember gazdagodott meg, ők is járadékvadászattal, 6, Csehországban rengeteg helyi bank alakult, nálunk főleg külföldiek alapítottak bankot.
Fotó: Nol. hu, a teljes cikk itt olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS