Oroszország terroristának minősítette az ukrán erők kirúgott transznemű szóvivőjét. Az orosz pénzügyi felügyelet, a Roszfinymonitoring felvette Sarah Ashton-Cirillót, az ukrán területvédelmi erők korábbi szóvivőjét azon személyek listájára, akikről feltételezhető, hogy kapcsolatban állnak szélsőséges vagy terrorista tevékenységekkel. Az amerikai állampolgárságú transzceleb többször is halálos fenyegetéseket intézett orosz újságírókhoz.
Ashton-Cirillo, aki férfinak született, 2019-ben döntött az átváltozás mellett. 2022 márciusában szabadúszó újságíróként érkezett Ukrajnába, de később besorozták az ország fegyveres erőihez. Tavaly nyáron a Területi Védelmi Erők szóvivőjévé nevezték ki, mielőtt szeptemberben kirúgták. Az orosz média arról számolt be, hogy Cirillo hétfőn jelent meg a listán. A Roszfinymonitoring döntése azt jelenti, hogy az orosz bankoknál vezetett bankszámláit befagyasztják. Tavaly szeptemberben az orosz Nyomozó Bizottság vizsgálatot indított az akkori szóvivő orosz újságírókkal kapcsolatos megjegyzései miatt. Azzal fenyegette meg az orosz újságírókollégákat, hogy levadásszák őket.
A német kormány azon törekvése, hogy minél több ukrán menekültet vonjon be a munka világába, kudarcot vallott az országban menedéket keresőknek nyújtott jelentős anyagi támogatás fényében – jelentette hétfőn a Bild című bulvárlap. A lap szerint a Németországban tartózkodó ukrajnai menekülteknek jelenleg mindössze 25,2 százaléka dolgozik, míg Dániában 78, Csehországban pedig 66 százalékuk. Az arány több más uniós államban is jelentősen magasabb, így Lengyelországban (65%), Svédországban (56%) és Hollandiában (50%). Hans-Jörg Wehlewald, a Bild főmunkatársa a rendszerben látja a hibát és ez már az iskolákban is tapasztalható. Nem osztják szét az ukrán tanulókat, hanem ukrán osztályokat hoznak létre német tanárokkal, akik viszont nem beszélnek ukránul. A tanulási eredmény így zéró. Az ukrán felnőttek pedig hamar rájönnek, hogy a segély az jön magától, semmit nem kell tenni érte. Az álam fizeti a lakbért is, így elkényelmesednek. Ezen a rendszeren kellene változtatni.
Olaf Scholz német kancellár telefonon beszélt Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnökkel és ismét kérte, hogy vegye fontolóra a kétállami megoldást, tehát egy szuverén Palesztina megalakulását. Ezen az állásponton van Joe Biden amerikai elnök is, ám az izraeli kormányfő eddig kategorikusan elutasította ezt a lehetőséget.
Vaszilij Nyebenzja, az Oroszországi Föderáció ENSZ-nagykövete elítélte a Biztonsági Tanács hétfői ülésén Szíria és Irak bombázását az Egyesült Államok részéről. Az orosz álláspont szerint ez kiszélesítheti a konfliktust és lángba boríthatja a térséget.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS